Krasnobrodzki Park Krajobrazowy na Roztoczu
Czas czytania: 2-3 min.

Krasnobrodzki Park Krajobrazowy na Roztoczu

Krasnobrodzki Park Krajobrazowy na Roztoczu

Jeżeli zależy Ci na wypoczynku w spokojnym i niesamowitym zakątku, to idealnym wyborem może okazać się Krasnobrodzki Park Krajobrazowy. Ten piękny park został założony w 1988 roku, a jego powierzchnia obejmuje 9390 ha razem z dodatkowo wydzieloną strefą ochronną. Położony jest w obrębie Roztocza Środkowego i obejmuje swym zasięgiem partię najwyższych wzniesień, przekraczających wysokość 350 m n.p.m, dzięki czemu nadaje się dla osób lubiących pokonać parę wzniesień na rowerze. Co możemy tam zobaczyć?

Ukształtowanie terenu

Ten malowniczy i wyjątkowo zróżnicowany krajobraz zawdzięcza swą postać dawnej aktywności geologicznej, czego efektem są dzisiaj wychodnie skalne w formie ostańców na szczytach roztoczańskich wzniesień. Największym skupiskiem skałek jest wzgórze Wapienica wynoszące aż 387 m n.p.m. W okolicach doliny Wieprza można podziwiać wydmy o parabolicznym kształcie, które osiągają nawet kilka metrów wysokości i aż 1,5 km długości. Równie ciekawą formą rzeźby są suche doliny tworzące dwa systemy – jeden z nich występuje w okolicach Krasnobrodu, natomiast drugi występuje na południowo zachodniej części Parku i związany jest z doliną górnego Sopotu. Dla osób, które cenią sobie leśne wycieczki, ciekawą atrakcją staną się głębokie wąwozy w okolicach wsi Zielone i Garbów Grabowieckich.

Roztoczańska dzika przyroda

Krasnobrodzki Park Krajobrazowy w ponad 60% pokryty jest lasem , który w wielu miejscach zachował cechy lasu pierwotnego. Dominującymi drzewami są tu sosny, jodły oraz buczyna karpacka, w Parku znajdują się też dwa cenne zbiorowiska leśne – „Św. Roch” oraz „Zarośle”. Park jest idealnym miejscem dla osób chcących obcować z dziką przyrodą, gdyż jest on słabo rozpoznany – można tu spotkać wiele gatunków roślin objętych ochroną (podrzeń żebrowiec, żywiec gruczołowaty), jak również zwierząt – bociana czarnego, pliszkę górską i orlika krzykliwego.
Ciekawostką jest, że w najbliższym otoczeniu Parku, w miejscowości Podzamek, można podziwiać budowlę zamkową powstałą w XVII wieku, która była własnością Leszczyńskich i została dodatkowo rozbudowana w XIX wieku. W Podklasztorze znajduje się barokowy Kościół (XVI w.), zespół barokowych kapliczek w tym drewnianą kaplicę nad otoczonym kultem cudownym źródłem.

Krasnobród

Całość turystyki jest związana z Krasnobrodem – pięknej miejscowości o charakterze wczasowym i uzdrowicielskim. Znajduje się tam sanatorium, liczne schroniska, ośrodki wypoczynkowe, z których można wyruszyć na zwiedzanie szlakami pieszymi oraz bardzo ciekawymi – rowerowymi. Na szczególną uwagę zasługuje przyrodniczo-historyczna ścieżka dydaktyczna „Wokół Krasnobrodu”.

Krasnobrodzki Park Krajobrazowy, jest przepięknym miejscem, o zróżnicowanym terenie, przyrodzie i historii. Jest to idealne miejsce pozwalające na rodzinną wycieczkę rowerową, osoby które jeżdżą trochę więcej też znajdą tu coś dla siebie.

fot. Flickr

Znasz miejsca na Lubelszczyźnie, które warto pokazać? Możesz je opublikować na naszej stronie przechodząc TUTAJ.
Dodaj komentarz:
MUSISZ TO ZOBACZYĆ:
Magiczne Roztocze Poznaj Roztocze i jego atrakcje

Niezwykły klimat, miasteczka o ciekawej historii i cennych zabytkach, piękne krajobrazy oraz cisza i spokój to wszystko składa się na wyjątkowość tego miejsca. Masz wolny weekend, a pogoda za oknem zachęca do spędzenia czasu na świeżym powietrzu? Zabierz rodzinę, przyjaciół i odkryj Roztocze!

ZOBACZ
Zamknij
do góry