Łążek Garncarski – Garncarska wioska

Lążek Garncarski - Garncarska wioska

Województwo lubelskie jest pełne ciekawych, czasami nieznanych miejsc, które są przepełnione historią i wspaniałymi ludźmi. Jeżeli lubisz odkrywać historię w otoczeniu niesamowitej przyrody, to z całą pewnością spodoba Ci się malownicza miejscowość Łążek Garncarski. Wieś jest położona w południowej części Lasów Janowskich dzięki czemu każdy zwiedzający może zaplanować również wycieczkę po Puszczy Solskiej.

Historia miejscowości jest ciekawa, ponieważ początkowo nie istniał Łążek Garncarski, lecz malutka wioska o nazwie Bączki. Obecna nazwa pochodzi od określenia połączenia dwóch niewielkich rzek, które tędy przepływają, natomiast druga część powstała w oparciu o historię związaną z Wincentym Cierpiszem, założycielem pierwszej wytwórni garncarskiej. Warto wiedzieć, że od XIX wieku był tu jeden z głównych ośrodków garncarskich w Polsce.

Tak wspaniałe miejsce, z bogatą historią i tradycją sięgającą kilka wieków wstecz jest idealnym miejscem na zaplanowanie rodzinnej wycieczki. Wytwarzana tu, również obecnie w trzech największych pracowniach, jest rozpoznawalna nie tylko w Polsce. Garncarnie Adama Żelazko, Mieczysława Żelazko oraz Henryka Kurzyny słyną z produkcji tradycyjnych, wielobarwnych przedmiotów.

Bliskość malowniczych łąk i lasów sprawia, że każdy, kto jest chociaż trochę miłośnikiem przyrody znajdzie tutaj wymarzony spokój i ciszę, które na pewno pozwolą odpocząć od codziennej pracy i problemów. W okolicy można podziwiać liczne zabytkowe kapliczki oraz pomniki przyrody. W Łążku Garncarskim znajduje się wiele gospodarstw agroturystycznych, które zapewniają przytulne noclegi, regionalną kuchnię, wypożyczalnie rowerów, miejsca piknikowe oraz opowieści o historii wsi.