Krzczonowski Park Krajobrazowy

Krzczonowski Park Krajobrazowy - Tabliczka

Krzczonowski Park Krajobrazowy jest ósmym co do wielkości parkiem w województwie lubelskim. Położony w bliskiej odległości od Lublina, bo tylko 20 kilometrów, jest naprawdę bardzo ciekawym miejscem, w którym można spędzić wolny czas. Utworzony na początku lat 90 XX wieku obszarem obejmuje 12 420 ha, natomiast jego otulina 13 856 ha.

Malowniczy krajobraz

Główną zaletą parku jest niepowtarzalny krajobraz charakterystyczny dla Wyżyny Lubelskiej. Główną formą terenu są lekko faliste wzniesienia, które są dodatkowo poprzecinane licznymi dolinami rzecznymi oraz wąwozami. Atutem, który sprawia, że lubelskie pejzaże są tak bardzo malownicze, są ostańce piaskowe – pozostałości okresu polodowcowego. Najwyższym wzniesieniem jest Boży Dar, który liczy 306,7 m n.p.m., natomiast wąwozy osiągają długość 1 kilometra, a głębokość aż 15 metrów.
Krzczonowski Park Krajobrazowy - Fot 1

Dzięki mozaice różnorodnych rodzajów gleb roślinność Krzczonowskiego Parku Krajobrazowego jest bogata i zróżnicowana. Lasy składają się głównie z dębów, grabów, ols, dąbrowy świetlistej i buków. W główniej mierze są to zespoły naturalne, jedne z nielicznych pozostałości prawdziwych, dawnych puszcz. Dzięki wiekowym starodrzewom można tu zaobserwować liczne chronione gatunki roślin takie jak: lilia złotogłów, jaskier kaszubski, zachyłka trójkątna, zerwa kłosowa, gnieźnik leśny.

Duża ilość skupisk leśnych, jak też bogate runo, sprawiają, że świat fauny jest niesamowicie ciekawy. W parku można dostrzec takie okazy jak paź królowej, modraszek ikar, trzmiela rudonogiego, liczne ważki i jętki. Baczny zwiedzający zauważy jaszczurkę zwinkę, padalca, a nawet zaskrońca. Bardzo pospolicie występują również jeże zachodnie, zające, nornice aksamitne, wydry i bobry.
Krzczonowski Park Krajobrazowy - Fot 2

 

Na terenie parku znajdują się trzy rezerwaty przyrody:

Rezerwat przyrody – Las Królewski

Jest to rezerwat leśno-stepowy o powierzchni 48 ha utworzony w 1997 r. Ma on na celu zachowanie wielu rzadkich gatunków roślin oraz interesujących zbiorowisk leśnych i kserotermicznych. Obejmuje on obszar o cechach krajobrazu charakterystycznego dla Wyniosłości Giełczowskiej. Na terenie rezerwatu występuje źródło zwane: „śmierdzącym źródełkiem”. Ciekawostką rezerwatu jest też lipa o przedziwnym, wyjątkowym kształcie, która pokryta jest licznymi naroślami i guzami.

Rezerwat przyrody Chmiel

Rezerwat „chmiel” utworzony został w 1983 r. jego powierzchnia to około 25 ha, celem ochrony jest zachowanie zespołu grądu z drzewami pomnikowymi oraz kresowego zasięgu buka. W składzie drzewostanu dominuje dąb szypułkowy dużym udziałem grabu , nieliczne stanowiska dębu bezszypułkowego oraz buka . Buk w tym rezerwacie ma najdalej na północny wschód wysunięte stanowisko naturalnego występowania. Różnorodność i bogactwo faunistyczne klasyfikuje ten rezerwat do grupy obejmującej stosunkowo bogate lasy z dużą różnorodnością siedlisk i bogatą fauną.

Rezerwat przyrody Olszanka

Olszanka to leśny rezerwat o powierzchni około 9 ha, utworzony został w 1983 roku. Przedmiot ochrony rezerwatu jest zachowanie fragmentów starego, naturalnego lasu dębowego.

 

Podsumowując
Krzczonowski Park Krajobrazowy to park, który swą różnorodnością i bogactwem urzeknie niejedną osobę. Rowerowe trasy, takie jak „Meandry Giełczewki” prowadzą przez najpiękniejsze zakątki i ukazują wszystko to, co warto obejrzeć. W okolicy można bez problemu znaleźć gospodarstwo agroturystyczne, gdyż Krzczonowski Park Krajobrazowy posiada bardzo wiele walorów turystyczno-wypoczynkowych, czasami bardzo słabo odkrytych.