Skierbieszowski Park Krajobrazowy

Skierbieszowski Park Krajobrazowy

Dla każdego, kto ceni piękno niezmienionych przez człowieka krajobrazów oraz aktywny wypoczynek Skierbieszowski Park Krajobrazowy będzie idealnym wyborem. Utworzony w 1995 roku i obejmujący swoim obszarem aż 35 488 ha dostarczy każdemu zwiedzającemu różnorodnych ścieżek, punktów obserwacyjnych oraz ciekawych zabytków.

Położenie Parku na najwyższej części Wyżyny Lubelskiej – Działach Grabowieckich – sprawia, że rzeźba terenu jest delikatnie pofalowana, pełna łagodnych wzniesień i pagórków z ciekawym systemem wąwozów. Najwyższe wzniesienia osiągają do 100 metrów wysokości względnej dzięki czemu spacery i wyprawy rowerowe nie stają się męczące. Przez pasma wzgórz przebiegają dwie doliny otulające dopływy Wieprza – Wolicę oraz Wojsławki.

Bogata flora Skierbieszowskiego Parku Krajobrazowego jest bardzo interesująca. Lasy stanowią około 20% całej powierzchni dzięki czemu każdy może sobie pozwolić na spokojne spacery czy też leśny rajd na rowerze. Dominują tu graby oraz buki z dużym udziałem lipy, wiązów oraz sosny. W runie leśnym można spotkać wiele ciekawych i zagrożonych gatunków roślin: paprotnik górski, przydło leśne i wydłak wroniec. Wiele gatunków zostało wpisanych do „Polskiej Czerwonej Księgi Roślin”, znajdują się tam między innymi róża francuska, wiśnia karłowata, zawilec wielokwiatowy, traganek duński, ostroźeń pannoński oraz wiele innych, Roślinność parku jest jego niesamowitym atutem i sprawia, że za każdym razem można dostrzec ciekawe okazy.

Na terenie Skierbieszowskiego Parku Krajobrazowego zostały wydzielone dwa rezerwaty – stepowy Rezerwat Przyrody Broczówka, który ma na celu ochronę murawy i roślinność kserotermiczność oraz Rezerwat Głęboka Dolina, który chroni leśne krajobrazy z licznymi wąwozami. Na terenie otuliny można odnaleźć wiele zabytków architektonicznych. Na szczególną uwagę zasługują XVII wieczne kościoły w Skierbieszowie, późniejsze, pochodzące z początku XIX wieku w Surchowie, jak również zespoły dworsko-pałacowe i ruiny zamku w Krasiniczyźnie.

Niewątpliwie jest to bardzo ciekawy park. Każdy z odwiedzających może skorzystać w wytyczonych szlaków „Szlak po Działach Grabowieckich”, „Szlak Ariański” lub „Szlaku Tadeusza Kościuszki”, została również udostępniona ścieżka edukacyjna „Stryjowskie Wąwozy”. Skierbieszów oraz przyległe do niego tereny są bardzo malowniczym terenem, a bogactwo historyczno-przyrodnicze godne polecenia.