Żeszczynka

Żeszczynka

Żeszczynka jest niesamowicie malowniczą wsią położoną w województwie lubelskim, w gminie Sosnówka. Jest to idealne miejsce jeżeli chcesz znaleźć odrobinę spokoju i ciekawie spędzić czas. Mnóstwo zabytków, jak również wspaniałe pejzaże otaczające miejscowość sprawiają, że Żeszczynka jest doskonałym wyborem na letnie wczasy.

Bogata historia wsi sięga aż XVII wieku, gdy cały gród należał do rodu Sapiehów. Historia miejscowości jest silnie powiązana z kościółkiem unickim wokół którego powstała cała wieś. Niestety zabytkowe zabudowania nie zachowały się do dzisiejszych czasów. Ich ślady można odnaleźć jedynie w przekazach ustnych oraz późniejszych dokumentach historycznych. Brak wiekowych zabytków jest spowodowany licznymi pożarami, które w dawnych wiekach niejednokrotnie trawiły całą wieś. Obecnie można zwiedzać budowlę dawnego kościoła unickiego wzniesioną w ostatnich latach XIX wieku. W okolicy znajduje się również zabytkowy cmentarz.

W 2008 roku zostało założone Stowarzyszenie Inicjatyw Lokalnych, które organizuje wiele wydarzeń oraz imprez. Istnieje możliwość skorzystania z wytyczonych ścieżek i szlaków. Najpopularniejsza jest słynna „Mleczna Droga” – pięcioetapowa wycieczka ukazująca to, z czego żyje cała wieś, czyli hodowlę krów. Każdy ma możliwość spróbować wydoić krowę, oglądać starodawne przedmioty wykorzystywane przy hodowli oraz podziwiać pokaz bicia masła lub wytwarzania sera.

Liczne okoliczne lasy są idealnym miejscem dla grzybiarzy oraz amatorów rowerowych oraz pieszych wycieczek, a w okolicznych stawach można łowić ryby. Stowarzyszenie w Żeszczynce organizuje liczne pokazy kowalstwa, warsztaty kulinarne, kuligi oraz przejażdżki bryczką. Jest to piękne miejsce, w którym miło spędzi czas zarówno dorosły jak i dzieci.