Krasnobrodzki Park Krajobrazowy na Roztoczu

Krasnobrodzki Park Krajobrazowy na Roztoczu

Jeżeli zależy Ci na wypoczynku w spokojnym i niesamowitym zakątku, to idealnym wyborem może okazać się Krasnobrodzki Park Krajobrazowy. Ten piękny park został założony w 1988 roku, a jego powierzchnia obejmuje 9390 ha razem z dodatkowo wydzieloną strefą ochronną. Położony jest w obrębie Roztocza Środkowego i obejmuje swym zasięgiem partię najwyższych wzniesień, przekraczających wysokość 350 m n.p.m, dzięki czemu nadaje się dla osób lubiących pokonać parę wzniesień na rowerze. Co możemy tam zobaczyć?

Ukształtowanie terenu

Ten malowniczy i wyjątkowo zróżnicowany krajobraz zawdzięcza swą postać dawnej aktywności geologicznej, czego efektem są dzisiaj wychodnie skalne w formie ostańców na szczytach roztoczańskich wzniesień. Największym skupiskiem skałek jest wzgórze Wapienica wynoszące aż 387 m n.p.m. W okolicach doliny Wieprza można podziwiać wydmy o parabolicznym kształcie, które osiągają nawet kilka metrów wysokości i aż 1,5 km długości. Równie ciekawą formą rzeźby są suche doliny tworzące dwa systemy – jeden z nich występuje w okolicach Krasnobrodu, natomiast drugi występuje na południowo zachodniej części Parku i związany jest z doliną górnego Sopotu. Dla osób, które cenią sobie leśne wycieczki, ciekawą atrakcją staną się głębokie wąwozy w okolicach wsi Zielone i Garbów Grabowieckich.

Roztoczańska dzika przyroda

Krasnobrodzki Park Krajobrazowy w ponad 60% pokryty jest lasem , który w wielu miejscach zachował cechy lasu pierwotnego. Dominującymi drzewami są tu sosny, jodły oraz buczyna karpacka, w Parku znajdują się też dwa cenne zbiorowiska leśne – „Św. Roch” oraz „Zarośle”. Park jest idealnym miejscem dla osób chcących obcować z dziką przyrodą, gdyż jest on słabo rozpoznany – można tu spotkać wiele gatunków roślin objętych ochroną (podrzeń żebrowiec, żywiec gruczołowaty), jak również zwierząt – bociana czarnego, pliszkę górską i orlika krzykliwego.
Ciekawostką jest, że w najbliższym otoczeniu Parku, w miejscowości Podzamek, można podziwiać budowlę zamkową powstałą w XVII wieku, która była własnością Leszczyńskich i została dodatkowo rozbudowana w XIX wieku. W Podklasztorze znajduje się barokowy Kościół (XVI w.), zespół barokowych kapliczek w tym drewnianą kaplicę nad otoczonym kultem cudownym źródłem.

Krasnobród

Całość turystyki jest związana z Krasnobrodem – pięknej miejscowości o charakterze wczasowym i uzdrowicielskim. Znajduje się tam sanatorium, liczne schroniska, ośrodki wypoczynkowe, z których można wyruszyć na zwiedzanie szlakami pieszymi oraz bardzo ciekawymi – rowerowymi. Na szczególną uwagę zasługuje przyrodniczo-historyczna ścieżka dydaktyczna „Wokół Krasnobrodu”.

Krasnobrodzki Park Krajobrazowy, jest przepięknym miejscem, o zróżnicowanym terenie, przyrodzie i historii. Jest to idealne miejsce pozwalające na rodzinną wycieczkę rowerową, osoby które jeżdżą trochę więcej też znajdą tu coś dla siebie.

fot. Flickr