Krasnobród – atrakcje turystyczne

Krasnobrod - atrakcje turystyczne

Krasnobród to jedno z uzdrowiskowych miast powiatu zamojskiego, znajdujące się na terenie Krasnobrodzkiego Parku Krajobrazowego. Miejsce liczy ponad trzy tysiące mieszkańców i stało się jednym z głównych odwiedzających przez turystów miast Roztocza Środkowego. Zasługą tak licznych odwiedzin to przepiękne położenie geograficzne oraz idealne warunki krajoznawcze i lecznicze. Krasnobród leży w centralnym miejscu Roztocza, dlatego łatwo jest zwiedzać inne atrakcje turystyczne w okolicy. Co warto zobaczyć na w Krasnobrodzie i okolicy?

Sanktuarium pw. Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny

Barokowy kościół został wybudowpiekany w latach 1690-1699 za pośrednictwem Marii Kazimiery, żony Jana III Sobieskiego, w zamian za cudowne uzdrowienie królowej. Projekt został wykonany przez wybitnego architekta Zamościa Jana Michała Linka. Konsekracja kościoła odbyła się w 1699 roku, nad głównym wejściem została umieszczona w języku łacińskim tablica fundacyjna. W latach 1774-1776 został wykonany główny ołtarz, autorem był Jan Maucher. Istotnym elementem kościoła to słynący z łaski obraz przedstawiający Maryję w ogrodzie różanym. Ma ona skrzyżowane ręce na piersi w geście modlitwy, a oczy zwrócone na Dzieciątko Jezus, leżące u jej stóp. W głównym ołtarzu mieści się również kopia obrazu Matki Boskiej Krasnobrodzkiej, koronacja owego obrazu odbyła się w 1965 roku, zgodnie z dekretem Stolicy Apostolskiej. Od 1975 roku odbywają się tu Międzynarodowe Koncerty Organowe, a od 2007 roku Ogólnopolski Festiwal Muzyki Organowej.

Krasnobrod - sanktuarium
Sanktuarium, fot. Parafia Nawiedzenia NMP

Muzeum Parafialne

Inicjatorem utworzenia muzeum był dawny proboszcz Sanktuarium Maryjnego ks. Kazimierz Wójtowicz, który poprosił mieszkańców, aby przynieśli stare przedmioty związane z wsią i dawnym życiem rolników. W ten sposób parafia zebrała mnóstwo historycznych rzeczy, które dzisiaj możemy oglądać na podwórzu parafii. Muzeum dokładnie powstało w 1989 roku, otwarcia dokonał bp Bolesław Pylak. Powstały działy m. in. etnografia, paleontologia, garncarstwo krasnobrodzkie, flora i fauna oraz ekspozycje wieńców dożynkowych. Po za tym, w budynku klasztoru znajduję się również Muzeum Sakralne, gdzie możemy zobaczyć mszały, kielichy, szaty liturgiczne oraz kolekcję starodruków.

Ptaszarnia

Obok Muzeum Parafialnego znajduję się mały ogród zoologiczny, w którym znajdują się ciekawe okazy ptactwa, m. in. gołębie, bażanty, kury i kuropatwy. Pomysłodawcą był ks. Roman Marszalc.

Kalwaria Krasnobrodzka

Miejsce modlitw parafian oraz przybywających pielgrzymów. W modrzewiowym lesie znajduje się 14 stacji Drogi Krzyżowej, XV stacja została usytuowana w centralnym miejscu i upamiętnia Zmartwychwstanie Pana Jezusa. Wszystkie figurki wykonane zostały przez ludowego artystę Lucjana Boruta w latach 1980-1981.

Aleja Najświętszej Panny

Nazywana inaczej aleją kasztanową, która prowadzi do kaplicy „Na wodzie”. Po drodze do kaplicy są również trzy inne kapliczki różańcowe. Jedna z nich, kapliczka św. Onufrego – patrona furmanów jest wybudowana z kamienia i postawiona na planie czterolistnej kończyny. Następne kapliczki św. Anny oraz św. Antoniego wykonane zostały z drewna.

Kaplica „Na wodzie”

Już wcześniej wspomniana kaplica „Na wodzie” składa się z dwóch połączonych dachem drewnianych kapliczek, pod nimi znajduję się źródło strumienia Krupiec, płynącego od rzeki Wieprz. Woda słynnie z niezwykłych zdolności leczniczych. Legenda głosi, iż w roku 1640 w miejscu kaplicy objawiła się wieśniakowi o imieniu Jakub Ruszczykow Matka Boska. Jakub był bardzo chory i szukał pomocy
w modlitwie, doznając Jasności nagle wyzdrowiał. Teraz w miejscu cudu, ku chwale Matki Boskiej stoi kapliczka z uzdrawiającą wodą.

Kaplica na wodzie
Kaplica na wodzie

Chełmowa Góra

Z tego wzgórza możemy oglądać piękną okolice Krasnobrodu, Park Krajobrazowy, Dolinę św. Rocha oraz budynki i cmentarz parafialny. Wzniesienie ma 336 m. n. p. m. wysokości, a na szczycie w 1993 roku postawiono krzyż z wizerunkiem ukrzyżowanego Chrystusa.

Cmentarz parafialny

Przy głównej alei znajduję się kilka zabytkowych nagrobków oraz krzyży, wykonane przez kamieniarzy z Józefowa. Na cmentarzu znajduję się potężny pomnik upamiętniający poległych w Powstaniu Styczniowym z rzeźbią orła w koronie z rozpostartymi skrzydłami, który w dziobie trzyma rozerwany łańcuch niewoli. Kolejny pomnik to pamięć o poległych żołnierzy, broniących Ojczyznę we wrześniu 1939 roku oraz kwatery żołnierzy, wykonane z piaskowca, gdzie tylko 174 zostało wymienione z imienia i z nazwiska, stopnia żołnierskiego i daty śmierci.

Kirkut

Żydowski cmentarz, powstały razem z renesansową synagogą prawdopodobnie w XVII w. Położony jest na wzgórzu w południowej części Krasnobrodu. Został wybudowany za sprawą XVI-wiecznego właściciela Krasnobrodu Jana Lipskiego, który w 1598 roku nadał Żydom przywilej osiedlania się w tym mieście. Podczas wojny niestety cmentarz uległ zniszczeniu, teraz jest miejscem pozostałości przepięknych niegdyś macew.

Krasnobród - żydowski cmentarz - kirkut
fot. Krzysztof Przybyłowicz (sztetl.org.pl)

Ścieżka Edukacyjna: „Dinozaury-Krasnobród”

Edukacyjna ścieżka znajduję się w Dolinie św. Rocha, gdzie celem jej jest pokazanie i zapoznanie głównie najmłodszym prehistorie Ziemi. Ścieżka to spacer śladami przeszłości Ziemi, przedstawia w ciekawy sposób dzieciom po kolei ery od prekambru, po przez paleozoik, mezozoik do epoki kredowej. Podczas zwiedzania możemy podziwiać ekspozycję dinozaurów każdej z tych epok.

Kaplica św. Rocha

Z początku została ufundowana przez żonę Jana III Sobieskiego, Marię Kazimierę, lecz uległa zniszczeniu przez zawalające się drzewo. W tym samym miejscu rezerwatu „Święty Roch” w 1943 roku Kaplicę odbudował Kazimierz Fudakowski. Wnętrze ozdabia barokowy ołtarz z obrazem św. Rocha oraz drewniana cembrowina, która stoi na źródle z cudowną, leczniczą wodą.

Krasnobród Kaplica Rocha
Kaplica św Rocha

Rezerwat „Święty Roch”

Położony niedaleko Krasnobrodzkiego Krajobrazowego Parku, założony został w 1983 roku. Nazwa pochodzi oczywiście od wcześniej wspomnianej kaplicy św. Rocha. Celem stworzenia rezerwatu była ochrona starych, naturalnych fragmentów drzewostanu jodłowo-bukowego. Gatunkiem przeważającym to jodła, która zajmuję górną część lasu. Niektóre z nich mają ponad 250 lat i około 46 m. W części dolnej rośnie buczyna karpacka.

Kamieniołom – stanowisko dokumentacyjne

Główną funkcją wyrobiska jest ochrona skał wapienno-krzemionkowe z ery mezozoicznej z okresu kredowego, które budują jedno z wzniesień o wysokości 300-350 m. n. p. m. Celem stanowiska „Kamieniołom” jest dydaktyka-naukowa, gdzie można znaleźć odciski flory i fauny z przed 70 mln lat oraz funkcja turystyczno-krajoznawcza, ponieważ na wzniesieniu jest przepiękny punkt widokowy z basztą wybudowaną w 2002 roku można oglądać całą panoramę miasta.

Krasnobród - kamieniolom
Kamieniołom, fot. Jarosław Romanowski

Pałac

W Krasnobrodzie znajduję się rezydencja Leszczyńskich, powstała w XVII w. W czasie I wojny światowej budynek uległ zniszczeniu, lecz w 1917 roku został odbudowany za sprawą Jana Koszyc-Witkiewicza. Od 1950 mieści się tam Sanatorium lecznicze dla dzieci o profilu medyczno-opiekuńczym oraz dla dorosłych w zakresie: neurologii, laryngologii, reumatologii, ortopedii, układu oddechowego.

Zalew rekreacyjny i baseny

Od 1974 roku w Krasnobrodzie możemy odwiedzać kompleks kąpielowy, który w ostatnich latach został powiększony i unowocześniony, gdzie teraz zbiornik zalewu przekracza 21 ha. Wzdłuż brzegu rozciąga się piaszczysta plaża, a wokół zalewu można spacerować na promenadzie. Nad zalewem możemy znaleźć inne atrakcje, jak park linowy, wędkowanie, wypożyczalnia sprzętu wodnego oraz kilka punktów gastronomicznych.

Galeria Sztuki Ludowej w Majdanie Wielkim

Zbiór galerii to głównie prace ludowego artysty Mieczysława Portka. Rzeźbi w drewnie, ale również zajmuje się kowalstwem artystycznym. Jego prace są o tematyce sakralnej i świeckiej. Możemy podziwiać wykute z drewna naturalistyczne i fantazyjne motywy roślinne oraz ptaki. Celem artysty jest pokazanie młodemu pokoleniu sens i piękno sztuki ludowej. Galeria mieści ogromny dorobek wybitnego artysty.

Użytek ekologiczny „Belfont” w Kaczórkach

Nazwa pochodzi od połączenia dwóch francuskich słów „belle fontaine”, które oznaczają piękne źródło lub fontannę. Według tradycji ustroń była niegdyś miejscem schadzek Jana Sobieskiego i jego późniejszej żony Marysi. W 2002 roku utworzono tu użytek ekologiczny, który obejmuję obszar źródlisk z przyległymi mokradłami, oczami wodnymi i lasem o powierzchni 5,06 ha.

Pomnik poległych pracowników fabryki mebli i Muzeum Armii Krajowej w Bondyrzach

W tej samej miejscowości istniała kiedyś fabryka mebli, która przed wojną produkowała także kolby do karabinów. W czasie wojny restaurowano tutaj broń dla żołnierzy. Teraz na terenie fabryki znajduję się czołg oraz budynek Muzeum Historii Inspektoratu Zamojskiego AK. Muzeum przedstawia bitwy stoczone przez Polaków we wrześniu 1939 roku na terenach Zamojszczyzny. Na skrzyżowaniu dróg stoi pomnik z orłem wykonany z kamienia, który symbolizuję pamięć o poległych pracowników fabryki.

Sztolnie w Potoku – Senderki

Miejscowość Senderki od XVIII w. słynęła z wydobywania doskonałej jakości kamienia, które trwało do 1 poł. XX w. Wzniesienie, spod którego wydobywano kamień osiąga wysokość 320 m. n. p. m. Drążono w nim różnej wielkości korytarze z licznymi odnogami. Wydobyty kamień głównie wykorzystywany był w budownictwie, ze skał o większej trwałości tworzono kamienie młyńskie, żarnowe i browarne.

Góra Kamień we Stanisławowie (Piekiełko)

Wzgórze o wysokości 348 m. n. p. m. inaczej nazywane Piekiełkiem, jest najbardziej widocznym szczytem w okolicy. Według lokalnych podań na tym wzniesieniu miało powstać piekło. Diabeł pracował nad nim przez całą noc, ale gdy nad ranem zapiał kogut, rzucił ostatnią skałę z taką siłą, że zapadły się czeluście piekielne. Jednak według historii to Niemcy podczas okupacji wysadzili kamienie w poszukiwaniu tworzywa do budowy dróg.

Krasnobród góra Piekielko
Góra Piekielko, fot. Joanna Grzechnik

Budynek Szkoły w Zielone

W czasie bitew o Tomaszów w dniach 18-20 i 23-27 września 1939 roku budynek szkoły pełnił funkcję jako szpital polowy, w którym przewinęło się ponad 1000 osób. Zmarłych pochowano w zbiorowej mogile niedaleko szkoły. Miejsce to jest pomnikiem ufundowanym przez Gminę Krasnobród od 2009 roku.

Co jeszcze warto zobaczyć w Krasnobrodzie?

Plac Siekluckiego

Znajduję się w dawnym centrum rynku Krasnobrodu. Możemy tam znaleźć fontannę – rzeźbę Marii Kazimiery oraz pomnik ku czci Mieczysława Siekluckiego. Teraz organizowane są tam koncerty oraz występy kapel folklorystycznych.

Galeria „Przystanek”

Nazwa galerii jest nieprzypadkowa, ponieważ jest miejscem gdzie turysta może odpocząć po wędrówce po roztoczańskich terenach. Galeria mieści się w budynku Informacji Turystycznej w Krasnobrodzie w dzielnicy Podklasztor. Przedstawiane są w niej przeróżne wystawy.

Galeria Szur

Galeria artystyczna, która znajduję się 4 km od Krasnobrodu w miejscowości Szur. Założycielem jej jest artysta, malarz Marek Rzeźniak. Warto ją zobaczyć zwłaszcza jak się jest z dziećmi, ponieważ oprócz oglądania obrazów, często organizowane są tam warsztaty malarstwa i rysunku. Po za tym sama wieś jest atrakcyjnym i spokojnym miejscem do zwiedzania.

Kapliczka w Szurze

To niezwykłe dzieło zostało wykonane przez mieszkańców wsi Szur. Mieści się w samym centrum miejscowości w starej sośnie, która jest pomnikiem przyrody. Kapliczka to miniaturka drewnianego kościoła.

Stawy w Hutkach

Powstały przed wojną i należały do Kazimierza Fudakowskiego, lecz po wojnie zostały własnością Państwowego Gospodarstwa Rybackiego. Głównie hoduje się tu karpia oraz produkuje materiał zarybieniowy. Przy stawach rośnie sosnowy las, który jest często odwiedzany przez mieszkańców. Można w nim pospacerować lub zorganizować z przyjaciółmi ognisko i podziwiać niezwykłe warunki przyrodnicze.

Źródło – pomnik przyrody nieożywionej w Hutkach

W miejscowości Hutki znajduję się teren źródlisty, który ciągnie się przez długość około 70 m. Na tym terenie wypływa mnóstwo źródeł skalnych, które są objęte ochroną. Analizy fizykochemiczne dowodzą, iż woda jest w 100% czysta i nadaje się do picia, dlatego jest szczególnym miejscem odwiedzającym dla turystów.

Hodowla pstrąga roztoczańskiego, młyn wodny, restauracja Chata Rybaka w Bondyrze

W Bondyrze prowadzona jest hodowla i sprzedaż świeżych lub wędzonych ryb. Przy samej hodowli jest restauracja Chatka Rybaka, gdzie serwowane są głównie dania z pstrąga. Atrakcyjność miejsca zwiększa zabytkowy młyn wodny.

Pomnik w Lasowcach

Został wzniesiony ku pamięci partyzantów z oddziału AK Piotra Złomańca „Podlaskiego” i mieszkańców wsi poległych 4 lutego w 1943 roku. Zginęło 40 osób, a ich ciała zostały przeniesione do Zamościa na Rotundę.

Krzyże, kapliczki, figury i pomniki przydrożne

W lokalnych miejscowościach jest mnóstwo krzyży, kapliczek, figurek i przydrożnych pomników. Są one wyrazem pamięci oraz historii lokalnych miejscowości. Do końca nie wiadomo dlaczego były stawiane. Możemy jedynie się domyślać, że mieszkańcy w ten sposób chcieli podziękować za uratowanie zdrowia od choroby, zarazy, ognia, czy głodu.

Podsumowując…

Krasnobród to niewielkie, ale bardzo urokliwe miasto. Ma wiele ciekawych miejsc i atrakcji do zaoferowania. Przepiękne okolice i walory klimatyczno-lecznicze sprzyjają wszystkim, którzy zdecydują się tu przyjechać. Nie ważne jaka jest pora roku, latem można nie tylko zwiedzać zabytki i spacerować po sosnowych lasach, ale również zrelaksować się i wypoczywać nad zalewem, zaś zimą w okolicach Krasnobrodu istnieją wyciągi narciarskie, z których korzysta wielu mieszkańców i turystów. Warto poznawać regiony Polski, a Roztocze jest jednym z tych punktów turystycznych, który musicie wziąć pod uwagę planując wycieczkę.