W okolicach Białej Podlaskiej znajduje się 8 rezerwatów i obszarów chronionych, znajdują się tu też liczne pomniki przyrody: 103 drzewa reprezentowane przez pojedyncze drzewa oraz grupy drzew, 4 głazy narzutowe oraz 1 stanowisko wawrzynka wilczełyko.
Wpis ten jest częścią serii o rezerwatach przyrody na Lubelszczyźnie.
Spis treści (kliknij by przejść)
Rezerwat przyrody Omelno
- Gmina: Drelów
- Nadleśnictwo: Radzyń Podlaski
- Powierzchnia: 23,28 ha
- Rok utworzenia: 1965
- Rodzaj: leśny
Rezerwat założono z inicjatywy Lokalnego Strażnika Łowczego Franciszka Łobejko z miejscowości Lisiowólka. Celem ochrony jest las lipowy pochodzenia naturlanego.
Rezerwat przyrody Chmielinne
- Gmina: Leśna Podlaska
- Nadleśnictwo: Biała Podlaska
- Powierzchnia: 69,55 ha
- Rok utworzenia: 1967
- Rodzaj: leśny
Przedmiotem ochrony są zespoły leśne położone w szerokiej dolinie rzeki Klukówki: łęg jesionowo-olszowy, łęg jesionowo–wiązowy, grąd, ols. Są tu dobrze zachowane zespoły leśne z licznie występującym chmielem (stąd nazwa rezerwatu). Z roślin chronionych na terenie rezerwatu występują: wawrzynek wilczełyko , kruszczyk szerokolistny, bluszcz pospolity , wroniec widlasty , gnieźnik leśny . Do osobliwości należą: zawilec żółty , zdrojówka rutewkowata , parzydło leśne , kokorycz pusta , bez koralowy (Sambucus racemosa).
Rezerwat przyrody Łęg Dębowy
- Gmina: Janów Podlaski
- Nadleśnictwo: Biała Podlaska
- Powierzchnia: 132,38 ha
- Rok utworzenia: 1972
- Rodzaj: leśny
Teren rezerwatu w całości jest położony w szerokiej dolinie Bugu w bezpośrednim sąsiedztwie rzeki na obszarze dolnej terasy, corocznie zalewanej w okresie spływu wód wiosennych. Drzewostan rezerwatu rosnący na siedliskach żyznych i bardzo żyznych cechuje duży stopień naturalności. Główną osobliwością przyrodniczą jest rzadki na terenie Polski las łęgowy z zachowanym na dużej powierzchni starodrzewem dębu szypułkowego i olszy czarnej.
Rezerwat przyrody Liski II
- Gmina: Drelów
- Nadleśnictwo: Międzyrzec
- Powierzchnia: 128,84 ha
- Rok utworzenia: 1981
- Rodzaj: leśny
Celem utworzenia rezerwatu jest zachowanie lasu o charakterze naturalnym z licznymi zespołami roślinnymi oraz gatunkami roślin rzadkich i chronionych.
Rezerwat przyrody Dobryń
- Gmina: Zalesie
- Nadleśnictwo: Chotyłów
- Powierzchnia: 86,60 ha
- Rok utworzenia: 1983
- Rodzaj: leśny
Przedmiot ochrony to zachowanie lasu o charakterze naturalnym z licznymi drzewami dębu szypułkowego o charakterze pomnikowym.
Rezerwat przyrody Czapli Stóg
- Gmina: Zalesie
- Nadleśnictwo: Chotyłów
- Powierzchnia: 4,82 ha
- Rok utworzenia: 1987
- Rodzaj: faunistyczny
Przedmiot ochrony jest tuaj zachowanie miejsc lęgowych czapli siwej oraz ostoi wielu ptaków śpiewających.
Rezerwat przyrody Stary Las
- Gmina: Konstantynów
- Nadleśnictwo: Biała Podlaska
- Powierzchnia: 5,88 ha
- Rok utworzenia: 1995
- Rodzaj: leśny
Celem ochrony rezerwatu jest zachowanie ze względów naukowych i dydaktycznych dobrze wykształconego fragmentu grądu z licznymi okazami drzew pomnikowych. Przedmiotem ochrony jest dobrze wykształcony grąd z fragmentami boru mieszanego, z gatunkami dominującymi dębem szypułkowym i sosną zwyczajną w wieku około 130-140 lat. Według głównego przedmiotu ochrony jest to rezerwat nasadzeń i upraw (Nu) podtypu starych drzewostanów (dp). Celem ochrony jest zachowanie dobrze wykształconego grądu ze starodrzewem dębowo-sosnowym. Przedmiotem ochrony jest starodrzew dębowo-sosnowy, zbiorowiska roślinne, chronione i rzadkie gatunki roślin i zwierząt. Według głównego typu środowiska jest to rezerwat lasów i borów (L) podtypu lasów mieszanych nizinnych (lni)
Rezerwat przyrody Szwajcaria Podlaska
- Gmina: Terespol
- Nadleśnictwo: Chotyłów
- Powierzchnia: 24,00 ha
- Rok utworzenia: 1995
- Rodzaj: leśno-krajobrazowy
Przedmiotem ochrony jest tutaj zachowanie naukowych, dydaktycznych i krajobrazowych urozmaiconych drzewostanów położonych na skarpie rzeki Bug z licznymi drzewami pomnikowymi.