Muzeum Wsi Lubelskiej

Muzeum wsi lubelskiej

Muzeum Wsi Lubelskiej, jest jednym z najciekawszych muzeów na wolnym powietrzu w Polsce, którego głównym zadaniem jest udostępnianie i ochrona dziedzictwa kulturowego, zarówno materialnego jak i niematerialnego. Co wyróżnia to miejsce od innych? Za pewne to, że odwiedzając to miejsce można całkowicie poczuć historyczny klimat lubelskiej wsi.

Skansen w Lublinie

Muzeum składa się z tak zwanych dzielnic: wyżyna lubelska, zespół dworski, Roztocze, Nadbuże, Podlasie i Polesie lubelskie, powiśle oraz miasteczko, w którym znajdują się ekspozycje żydowskie. W każdej dzielnicy usytuowane są chaty mieszkalne, formy osadnicze oraz krajobrazowe, roślinne z różnych okresów lubelskiej wsi. Każdy kto odwiedza to miejsce może dosłownie dotknąć obiekty używane przez dawną społeczność. Ten bezpośredni kontakt wprawia odwiedzających jeszcze większe zainteresowanie i zachęca do nauki nad dawnym życiem lubelskiej wsi. Muzeum na wolnym powietrzu w Lublinie, reprezentuje kulturę ludową i folklorystyczną Lubelszczyzny. Celem skansenu jest ekspozycja etnograficzna i archeologiczna budowli zabytkowych, wyposażenie dawnych mieszkań, sprzęty domowego użytku, dekoracje oraz stroje ludowe społeczności mieszczącej się w tym regionie. Głównym zadaniem tej instytucji jest wierne odzwierciedlenie architektury lubelskiej wsi. Pokazując w ten sposób realia dawnego życia na wsi, muzeum cieszy się coraz większym zainteresowaniem wśród dzieci, młodzieży i dorosłych.

Ceny biletów, godziny otwarcia

Bilety do muzeum można kupić na miejscu, koszt wstępu to 12 zł, dla dzieci poniżej 7 lat wstęp za darmo, jeżeli powyżej 6 zł. Zniżka przysługuje również posiadaczom Karty Dużej rodziny (30 zł) oraz posiadaczom Karty Absolwenta UMCS. Można również skorzystać z przejażdżki bryczką za dopłatą 5 zł lub w zimie przejażdżką saniami w cenie 50 zł za godzinę. Dla zainteresowanych, muzeum udostępnia miejsce dla celów fotograficznych, koszt to 120 zł.

Data Godziny otwarcia
2.01. – 31.03. od wtorku do niedzieli w godz. 9.00 – 15.00*(06.01 nieczynne)
1.04. – 30.04. wszystkie dni tygodnia w godz. 9.00 – 17.00*
1.05. – 30.09. wszystkie dni tygodnia w godz. 9.00 – 18.00*
1.10. – 31.10. wszystkie dni tygodnia w godz. 9.00 – 17.00*
2.11. – 23.12. od wtorku do niedzieli w godz. 9.00 – 15.00*

*ostatnie wejście nie później niż 1 godzinę przed zamknięciem