Zamki i ruiny zamków na Lubelszczyźnie

Ruiny Zamku w Kazimierzu Dolnym

Na Lubelszczyźnie znajduje się wiele zamków, a także ruin zamkowych czy fragmentów pozostałych po licznych fortyfikacjach budowanych różnych okresach historycznych. Część z z nich posiada wspaniałą historię, dlatego polecamy – sprawdź te najbardziej znane na Lubelszczyźnie zamki!

Zamek Lubelski

Jednym z najbardziej znanych i dobrze zachowanym jest Zamek Lubelski zbudowany w XII wieku, aktualnie znajduje się w tutaj siedziba Muzeum Lubelskiego. Po więcej informacji na temat zamku lubelskiego zapraszamy do wpisu: Zamek Lubelski – Muzeum historii miasta.
Muzeum na zamku w Lublinie

Zamek i baszta w Kazimierzu Dolnym

Miejscem dokąd zmierzają wszyscy turyści przybywający do Kazimierza Dolnego jest Rynek. Jest on najbardziej charakterystycznym miejscem skąd prowadzą drogi w inne warte odwiedzenia zakątki miasta. Będąc w Kazimierzu z pewnością warto wspiąć się na Górę Trzech Krzyży – nazwana taka od XVI wieku. Trzy krzyże postawiono w 1708 roku i nawiązują one do Golgoty. Miały one upamiętniać liczne ofiary z tego terenu, które dotknęła czarna śmierć. Obecnie miejsce to jest idealnym punktem widokowym skąd można podziwiać malowniczą panoramę miasta, Wisłę oraz położony na drugim brzegu rzeki Janowiec.

Ruiny Zamku w Kazimierzu Dolnym
Ruiny Zamku

Mimo, że może być ciężko rozstać się z pięknymi widokami, warto kontynuować podróż i przejść się do ruin zamku, który został wzniesiony na rozkaz króla Kazimierza Wielkiego, a zadaniem jego była obrona miasta. Swoim owalnym kształtem został dostosowany do terenu na, którym się znajduje. Okres świetności zamku przeminął wraz z licznymi wojnami oraz zaborem austryjackim, kiedy to wysadzono część murów zamku, które groziły zawaleniem. Kolejnym obiektem, którego nie można pominąć podczas zwiedzania miasta jest Baszta. Najstarszy obiekt, który pamięta czasy Władysława Łokietka. Wejście na jej szczyt jest swego rodzaju wyzwaniem, ponieważ wieża ma aż 20 m wysokości. Nagrodą za pokonanie kilkaset schodów jest niepowtarzalny widok zakola Wisły, a przy dobrej pogodzie można nawet dojrzeć Góry Świętokrzyskie.

Baszta w Kazimierzu Dolnym
Baszta w Kazimierzu Dolnym

Zamek w Janowcu

Janowiec jest ważnym miejscem na szlaku turystycznym powiśla. Dostać się tu można promem płynąc na drugi brzeg Wisły z Kazimierza Dolnego. W to malownicze miejsce turystów przyciągają ruiny zamku, które znajdują się szczycie wiślanej skarpy. Już od początku zwiedzania, zarówno mali jak i duzi turyści mogą poczuć się jak mieszkańcy XVI wiecznej osady, dzięki zakupom w sklepie z pamiątkami gdzie mogą zaopatrzyć się w drewniane miecze czy stroje rycerskie.

Zamek w Janowcu
Ruiny Zamku w Janowcu

Zwiedzając ruiny zamku warto rozpocząć od krużganków, które dają doskonały widok na Dziedziniec Wielki. Od południowej strony można podziwiać pozostałości po pałacu Andrzeja Firleja, z rodu założycielskiego osadę. Dom Północny, znajdujący się po przeciwnej stronie dziedzińca, został zrekonstruowany a w jego wnętrzu powstała ekspozycja poświęcona historii zamku. W skład jej wchodzą liczne makiety, obrazy przedstawiające budynek jak i lufy armatnie. Szczególnie interesujące dla zwiedzających stały się otwory strzelnicze w murach. Podobnie jak namalowani w górnej części Skrzydła Wschodniego halabardnicy, których można podziwiać schodząc ze zbocza. Mimo upływu lat wciąż cieszą się dużą popularnością.

Osada Pałacowa w Puławach

Puławy – nadwiślańskie miasto istniejące od XVI wieku. Dzięki cennym zabytkom architektonicznym nazywane jest “polskimi Atenami”. Sercem miasta stał się pałac Czartoryskich, którego historia rozpoczęła się w 1676 roku. Pierwotnie pałac został wybudowany dla Stanisława Herakliusza Lubomirskiego. Jednak lata największej świetności pałacu przypadają na okres kiedy to książe Adam Kazimierz Czartosryski przejął Puławy po ojcu. W tym czasie wraz z żoną Izabelą z Flemmingów zajeli się rozbudową pałacu i parku.

Zwiedzających pałac z pewnością zainteresuje żeliwna klatka schodowa, która została stworzona po koniec lat 50. XIX wieku. A znajdujące się na półpiętrze drzewo genealogiczne rodu Czartoryskich pozwala odkryć historię pałacu jak i całego miasta. Niestety burzliwe lata w dziejach naszego kraju niemal doszczętnie ogołociły rezydencję. Jednak w 2009 roku części pałacowych pomieszczeń powstało Muzeum Czartoryskich, w którym można zobaczyć część rodzinnej kolekcji. Poza pałacem, Puławy słyną również z parku, który zaprojektowano w stylu angielskim, założonego przez Izabelę Czartoryską.

Muzeum Regionalne w Puławach
Osada Pałacowa w Puławach

Spacerując alejkami parku można podziwiać jego zachowany widokowy charakter jak i budowle, które przypominają o złotym wieku Puław, m.in.: Domek Gotycki, Świątynię Sybilli. Domek Gotycki powstał po to, aby gromadzić w nim patriotyczne pamiątki jak i europejskie dzieła sztuki. Każda ze ścian budynku nazwana jest słynnymi nazwiskami, m.in.: Kościuszki, Żółkiewskiego czy Długosza. Znajduje się tu również Sala Zielona, w której to przez pewien czas przechowywano słynną Damę z gronostajem Leonarda da Vinci. Świątynia Sybilli jest najsłynniejszą budowlą w całym parku. Przy jej projektowaniu wzorowano się na świątyni Westy w Tivoli pod Rzymem.

Świątynia została przeznaczona do gromadzenia pamiątek po wielkich Polakach. Zajmowała się tym Izabela Czartoryska, a jej działania dały początek muzealnictwa w Polsce, kiedy to w 1801 roku budowla stała się pierwszym muzeum w kraju. Poza wyżej wymienionymi budowlami park kryje w sobie jeszcze wiele miejsc do odkrycia. Przechadzając się alejkami warto zobaczyć Pałac Marynki. Domek Grecki oraz rotundowy kościół parafialny, który niegdyś był kaplicą Czartoryskich.

Pałac rodziny Zamoyskich w Kozłówce

Mówiąc o zamkach możemy też wspomnieć o pałacu rodziny Zamoyskich znajdująym się w miejscowości Kozłówka. Tutaj także znajduje się ciekawe muzeum. Więcej informacji przeczytasz we wpisie poświęconym Pałacowi w Kozłówce.
Muzeum Zamoyskich w Kozłówce

Mapa wszytkich lubelskich zamków i ruin

Na koniec jeszcze mapa zamków ulokowanych na Lubelszczyźnie, może się przydać osobom planującym zobaczyć wszystkie zamki.