Kozłowiecki Park Krajobrazowy

Kozlowiecki Park Krajobrazowy

Już od 1990 roku ochroną prawną został objęty największy kompleks leśny w okolicach pięknego Lublina. Jeżeli uwielbiasz leśne wycieczki wśród różnorodnych okazów drzew, ciekawe ścieżki przyrodnicze prowadzące do wiekowych pomników przyrody, z pewnością powinieneś przy okazji zwiedzania Lublina odwiedzić również Kozłowiecki Park Krajobrazowy.

Największym walorem Parku, dzięki któremu jest to miejsce jedyne w swoim rodzaju, są okazałe dęby rosnące w rezerwacie „Kozie Gróry”. Dodatkowo, na terenie całego chronionego obszary można podziwiać wiele zagrożonych gatunków należących do świata przyrody – orlik pospolity, listerę jajowatą, gnieźnik leśny, lilię złotogłów lub storczyk krwisty. Dzięki dużej ilości starych, dziuplastych drzew oraz znajdujących się w niedalekiej odległości stawów, mieszka tu wiele gatunków ciekawych ptaków, dlatego też, każdy miłośnik awifauny spędzi czas na poznawaniu niepowtarzalnych gatunków.

Rowerem do Kozłówki

Licznie występują tu dzięcioły czarne, muchołówki białoszyje i muchołówki żałobne, baczny obserwator dostrzeże również dzięcioła średniego i bociana czarnego. Różnorodność drzewostanu oraz bliskość terenów podmokłych sprawiają, że bardzo łatwo można podziwiać sarny, jelenie, łosie i daniele żyjące nieskrępowane w swoim naturalnym środowisku.

Zespół pałacowo – parkowy

Kozłowiecki Park Krajobrazowy poza wspaniałą florą i fauną słynie również z wspaniałych historycznych zabytków kultury. Zwiedzając Park warto odwiedzić Kozłówkę, znajduje się tam przepiękny, późnobarokowy zespół pałacowo – parkowy w którym znajduję się pałac Zamoyskich. Dla każdego, kto lubi podziwiać prawdziwą staropolską zabudowę, którą trudno dostrzec w innych częściach Polski, obowiązkowym punktem powinny stać się miejscowości takie jak Kamionka, Nowy Staw i Nowodwór, Dąbrówka.

Trasa rowerowa Lublin - Kozłówka fot 2

Wspaniałym atutem tego miejsca jest fakt, iż na terenie Parku oraz jego otuliny znajduje się bardzo dużo szlaków rowerowych. Kozłowiecki Park Krajobrazowy jest bardzo popularnym miejscem wypoczynkowym dla mieszkańców Lubartowa i Lublina, lecz mimo to nigdy nie czuć tu gwaru oraz nie jest tu tłoczno. Każdy, kto chce spędzić wolny czas w otoczeniu wspaniałej przyrody powinien zaznaczyć to miejsce na swojej wycieczkowej mapie.