Józefów – Turystyczna Perła Regionu Lubelskiego

Wieża widokowa w Józefowie

Józefów to miejsce które, dzięki przepięknym krajobrazom oraz doskonale przygotowanym atrakcjom turystycznym otrzymało tytuł Perły Regionu Lubelskiego. W 2014 roku w plebiscycie zorganizowanym przez Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego, gmina Józefów otrzymała ten tytuł bez wątpienia zasłużenie, sprawdź dlaczego!

Co warto zobaczyć?

Każdy z odwiedzających może podziwiać tu piękne widoki, które oferuje Roztoczański Park Narodowy wraz z parkami krajobrazowymi – Puszczy Solskiej i Krasnobrodzkim. Na terenie gminy znajdują się również 2 rezerwaty przyrody oraz 3 pomniki przyrody nieożywionej. Miejsce to daje wiele możliwości spędzania czasu wolnego, z myślą o turystach przygotowano: 9 szlaków turystycznych, 7 ścieżek poznawczych, 5 tras rowerowych, 3 trasy nordic walking, 3 centra rekreacji oraz 2 zalewy wędkarskie i rekreacyjny.

Atrakcje turystyczne dla rowerzystów

Józefów często nazywany jest Rowerową Stolicą Roztocza. A wszystko to dzięki aktywnie działającym stowarzyszeniu Józefowska Kawaleria Rowerowa (organizator rajdów rowerowych od 2003 roku) oraz dzięki świetnie przygotowanej infrastrukturze rowerowej – 7 km dróg rowerowych w samym Józefowie, 90km profesjonalnych dróg, tras i szlaków rowerowych znajdujących się na terenie gminy. Dodatkowo w Józefowie przy ulicy Źródlanej stworzono tor do pump-trucku, a przy zalewie rekreacyjnym znajduje się wypożyczalnia rowerów.

Roztocze Rowerem

Dla rowerowych pasjonatów polecamy wycieczki rowerowe, których trasy opierają się na 3 głównych szlakach: Green Velo, Centralnym szlaku rowerowym Roztocza i Szlaku geoturystycznym Roztocza Środkowego oraz dwóch trasach rowerowych do Florianki i Ziemi Józefowskiej na Roztoczu.

W Józefowie znajdują się kamieniołomy, które zajmują się wydobywaniem surowca od XVII wieku. Pozyskiwany kamień wykorzystywany jest jako materiał budowlany oraz jako materiał rzeźbiarski miejscowych kamieniarzy. Spacerująć w tym miejscu można odnaleźć ślady organizmów żyjących w epoce trzeciorzędu. W pobliżu kamieniołomu u podnóża wzgórz znajdziemy powstały w połowie XVIII wieku cmentarz żydowski, na którym znajduje się 400 nagrobków w 35 rzędach.

Miasto Ordynacji Zamoyskiej

Miasto założone w 1725 roku przez Tomasza Józefa Zamoyskiego. O jego historii przypomina pochodzący z początku XVIII wieku kościół oraz synagoga, która powstała w latach siedemdziesiątych XIX wieku. Przed II wojną światową Józefów zamieszkiwali ludzie pochodzących z trzech różnych kultur: katolicy, żydzi i wyznawcy prawosławia.

Centrum miasta stanowi rynek wraz z fontanną, gdzie można zauważyć osiem postaci zwierząt, które można spotkać w okolicy. Znajdziemy tu również: pomnik upamiętniający bohaterów walczących o niepodległość, zegar słoneczny, pręgierz oraz rzeźby przedstawiające postacie ludzi i zwierząt – wykonane przez studentów UMCS. To tu na rynku organizowane są liczne wydarzenia kulturalne, m.in.: “Konkurs piosenki turystycznej”, “Letnia akademia filmowa”, czy festiwal “Śladami Singera”.

Sanktuarium św. Stanisława i aleja dębów

Górecko Kościelne to okoliczna wieś, która została założona przez rodzinę Górków w 1582 roku, a w 1593 roku znalazła się w posiadaniu rodu Zamoyskich. Obecnie jedno z najchętniej odwiedzanych miejsc na Roztoczu. Kiedy się tu znajdziemy na liście “miejsc do zobaczenia” nie może zabraknąć modrzewiowego kościoła pochodzącego z 1767 roku. A w nim znajdziemy podarowany przez kardynała Karola Wojtyłę relikwiarz ze szczątkami św Stanisława, który jest patronem parafii.

Sanktuarium św. Stanisława w Górecku Kościelnym
Sanktuarium św. Stanisława w Górecku Kościelnym

Kolejnym punktem wycieczki powinna być znajdująca się niedaleko kościoła, aleja pomnikowych dębów na początku, której znajduje się “Kaplica pod dębami”, a na końcu “Kaplica na wodzie”. Stąd brzegiem rzeki prowadzi droga, na której napotkamy żeremie bobrów a na jej końcu trafimy do “Karczmy nad Szumem” Miejscami, które również warto zobaczyć są: “Parafialne muzeum wsi” oraz “Galerię autorską przy alei pod dębami” malarza K. Miazka.

Rezerwat „Szum” koło Górecka

Rezerwat przyrody, który powstał w 1958 roku rozciągający się na 18 ha. Jego zadaniem jest ochrona przełomowego odcinka rzeki Szum. Woda przepływająca w tym miejscu rzeki utworzyła o różnej twardości progi skalne (potocznie nazywane praczkami).

Szumy na Tanwi

Przechadzając się doliną rzeki możemy podziwiać las łęgowy i olchowy, a na zboczach porastający bór jodłowy przechodzący w bór sosnowy. Spacerując przez rezerwat warto czasem zerknąć pod nogi, ponieważ w runie możemy odnaleźć wiele gatunków roślin zarówno rzadkich jak i chronionych. Aby przejść całą wyznaczona ścieżką dydaktyczną potrzebne nam jest około godziny.

Florianka

Leśna osada, która mieści się w Roztoczańskim Parku Narodowym. To stąd pochodzi słynny konik polski oraz polska owca nizinna odmiany uhruskiej. Specjalnie dla turystów udostępniono ścieżkę dendrologiczną, gdzie można odkryć aż 66 gatunków drzew i krzewów. Znajdziemy tu również Izbę Leśną, w której stworzono wystawę etnograficzną oraz ścieżkę krajobrazową, na której znajduje się punkt widokowy.

Piekiełko koło Stanisławowa

Piekiełko – tym mianem określa się pomnik przyrody nieożywionej, który znajduje się na wzgórzu Kamień (348 m n.p.m.). Jest to jedyny w Polsce pomnik, na którego składają się formacje skałkowe utworzone w utworach mioceńskich. Ochroną objęte są wapienne bloki znajdujące się na szczycie wzgórza. Podczas II wojny światowej, Niemcy wydobywali skały, które były wykorzystywane do budowy dróg. Aby pokonać wyznaczoną tu ścieżkę dydaktyczną potrzeba około 30 minut.

Rezerwat „Czartowe Pole” koło Hamerni

W 1958 roku koło Hamerni,na powierzchni 64 ha stworzono rezerwat, którego zadaniem jest ochrona przepływającej przez ten teren rzeki Sopot oraz jej przełomu przez strefę krawędziową Roztocza. Można tu podziwiać stworzone przez naturę malownicze widoki, które tworzą: lasy łęgowe rosnące dolnej części doliny oraz bór sosnowo – świerkowo – jodłowy występujący na zboczach. Przez rezerwat biegnie wyznaczona ścieżka poznawcza, na której odnaleźć można ruiny ordynackiej papierni z 1729 roku. Przejście całej trasy zajmuje około 40 minut.

Kompleks torfowiskowych „Jęzior”

W tym miejscu odkryto osiem żyjących tu gatunków płazów, pięć gatunków gadów. Dodatkowo kilkadziesiąt gatunków ptaków i porastającą te tereny rzadko spotykaną roślinność.

Odpocznij w Józefowie

Józefów jest miejscem przystosowanym do wypoczynku. Z myślą o turystach powstały tu trzy monitorowane mini centra rekreacji, które dają możliwość spędzania aktywnie wolnego czasu oferując: kąpiele słoneczne na plaży, siatkówkę plażową, pływanie kajakiem lub rowerkiem wodnym po zalewie rekreacyjnym, kąpiel, wędkowanie na zalewie wędkarskim, ściankę wspinaczkową, park linowy, zorbing, tenis ziemny, piłkę nożną, koszykówkę i siatkówkę na “Orliku” oraz możliwość ćwiczeń na siłowni zewnętrznej. Dla najmłodszych przygotowano zjeżdżalnie przy zalewie rekreacyjnym, plażę, tor do pump – truck oraz dwa place zabaw.

Roztocze na rowerze

Około 1 km od centrum miasta swój bieg rozpoczyna rzeka Nepryszka, gdzie na pierwszych 400 m jej długości można zobaczyć liczne źródła oraz progi skalne – szypoty, zwane “szumami”. Podziwianie malowniczej doliny umożliwia 4,5 kilometrowa ścieżka pieszo – rowerowa.