Green Velo – Wschodni szlak rowerowy

Green Velo

Green Velo czyli inaczej „Trasy rowerowe w Polsce Wschodniej” to projekt trasy rowerowej o długości około 2000 kilometrów, która biegnie przez województwa Polski Wschodniej: lubelskie, podkarpackie, podlaskie, świętokrzyskie i warmińsko-mazurskie.

Informacje o szlaku Green Velo

Szlak Green Velo zaczyna się w Elblągu, prowadzi wzdłuż Zalewu Wiślanego i przebiega przez Frombork a następnie dociera do Braniewa. Dalej prowadzi przez Warmię oraz Mazury w kierunku Suwalszczyzny, mijając m.in. Puszczę Augustowską. Na Podlasiu zaczyna się kilkusetkilometrowy odcinek wiodący wzdłuż granic z Białorusią i Ukrainą. Po drodze przejedziemy przez tereny trzech parków narodowych: Biebrzańskiego, Białowieskiego i Narwiańskiego. Dalej Green Velo biegnie przez Naszą Lubelszczyznę, odwiedzając m.in. malownicze tereny nadbużańskie z sanktuariami różnych wyznań: w Kostomłotach, Kodniu i Jabłecznej, oraz miasta wielu kultur: Chełm i Włodawę, by opuścić Lubelszczyznę na terenie Roztoczańskiego Parku Narodowego.

Mapa szlaku Green Velo
Mapa szlaku Green Velo – kliknij by powiększyć, źródło: greenvelo.pl

W województwie podkarpackim, w drodze do Przemyśla odwiedzamy m.in. dwie piękne drewniane cerkwie: w Radrużu oraz w Chotyńcu. Następnie zwiedzimy Pogórze Przemyskie oraz Dolinę Sanu by przez wsie Pogórza Dynowskiego dotrzeć do Rzeszowa, a potem przez Łańcut i Leżajsk do rzeki San. Za rzeką Green Velo biegnie do Sandomierza, a stamtąd przez pogórza świętokrzyskie do Kielc. W końcowym etapie szlak mija m.in. Oblęgorek i dociera do Gatnik koło Sielpi Wielkiej, by zakończyć swój bieg w Końskich.

Prawie 580 kilometrów (29% długości trasy) szlaku to odcinki prowadzone przez tereny leśne, a około 180 km to ścieżki znajdujące się w dolinach rzek. Przez wały przeciwpowodziowe i nieczynne nasypy kolejowe, z których rozpościerają się przepiękne widoki jechać będziemy około 70km.

Green Velo – Miejsca obsługi rowerzystów

Miejsca obsługi rowerzystów to zagospodarowane miejsca wypoczynkowe posiadające odpowiednią infrastrukturę – stojaki rowerowe, wiaty, toalety i kosze na śmieci. Obiekty zostały rozlokowane proporcjonalnie wzdłuż całego szlaku, w odległości od 5 do 50 km od siebie. Na szlaku znajdują się też liczne wypożyczalnie rowerów, miejsca serwisowe czy nawet obiekty gastronomiczne.

Miejsce obsługi rowerzystów na szlaku Green Velo
Miejsce obsługi rowerzystów na szlaku Green Velo

Green Velo to różnorodność krajobrazowa

Wystarczy zerknąć na mapę szlaku Green Velo, aby zobaczyć, przez jak wiele regionów przebiega ta trasa. Dzięki wschodniemu szlakowi rowerowemu poznamy cały wschodni przekrój krajobrazowy i kulturowy.

Żuławy Wiślane

Początkowy odcinek szlaku Green Velo zaczynający się na Żuławach Wiślanych i wiodący ku Wiślanemu Zalewowi to niezwykle urokliwy odcinek. Miejsce to czaruje przede wszystkim kontrastem szeroko rozlanej wody i wyniesionych niemal 200 metrów nad nią zalesionych wzgórz. Dalej trasa prowadzi przez Frombork ze słynną katedrą – miejscem gdzie przez długi czas mieszkał Mikołaj Kopernik. Dalej szlak biegnie przez ogromne przestrzenie Warmii gdzie dominują ciągnące się po horyzont złociste łany zbóż.

Mazury

Dalej zobaczymy Mazury, krainę która jeszcze niedawno znajdowała się w finale konkursu na siedem cudów natury. Mazury to przestrzeń wyczarowana z wody i obłoków, gdzie niebo i jeziora zdają się ze sobą stykać, tworząc przepiękny widok. Na mazurach nie tylko przyroda jest ciekawa, spotkamy tutaj wiele atrakcji takie jak niedokończone śluzy sprzed II wojny światowej w Leśniewie Górnym na Kanale Mazurskim czy też piramidę będącą grobowcem rodziny Fahrenheitów.

Suwalszczyzna

Dalej szlak Green Velo zaprowadzi nas do styku trzech granic: Polski, Litwy oraz Rosji by podążyć w kierunku Suwalszczyzny, która słynie z niezwykłej różnorodności. W północnej części regionu znajdziemy ogrom pół uprawnych, lasów oraz jezior z najgłębszym jeziorem w Polsce – Hańcza. Na południe od tego miejsca rozlega się Puszcza Augustowska na terenie, którego znajduje się przepiękne jezioro Wigry, słynny klasztor pokamedulski oraz najdłuższy zabytek w Polsce – Kanał Augustowski.

Biebrzańskie Bagna

Następny etap szlaku Green Velo to Bagna Biebrzańskie, na których co roku gniazdują tysiące ptaków i gdzie znajduje się niezdobyta Twierdza – Osowiec. Biebrzański Park Narodowy to nie jedyny park na trasie Wschodniego Szlaku Rowerowego. Po drodze przejedziemy jeszcze przez krainę żubra czyli Białowieski Park Narodowy oraz Polską Amazonię czyli Narwiański Park Narodowy.

Lubelska kraina Bugu

Kolejne kilometry szlaku Green Velo kierują ku naszej Lubelszczyźnie, spory odcinek szlaku pokonamy jadąc wzdłuż rzeki Bug – naszej wschodniej naturalnej granicy. Po drodze poznamy nadbużańskie sanktuaria różnych wyznań oraz wielokulturowe miasta: Włodawę, Chełm oraz Szczebrzeszyn. Jadąc przez równinne Tereny Polesia Lubelskiego dotrzemy na Magiczne Roztocze. To pasmo malowniczych wzniesień porośniętych olbrzymimi lasami jodłowo-bukowymi. Ta kolorowa kraina to jedno z najcenniejszych i najpiękniejszych miejsc w Polsce, znajduje się tutaj Roztoczański Park Narodowy.

Podkarpacie

Dalsza część trasy prowadzi już na województwo Podkarpackie gdzie obiera swój kierunek ku zachodowi przemierzając wspaniałe krajobrazowo tereny Pogórza Przemyskiego i Doliny Sanu, mijając kilka okazałych drewnianych cerkwi znajdujących się na Szlaku Ikon.

Ziemie Świętokrzyskie

Szlak Green Velo prowadzi dalej w kierunku jednego z najpiękniejszych miast położonych nad Wisłą – Sandomierza. Dalej przejedziemy obok Gór Świętokrzyskich docierając do Kielc, gdzie zobaczyć można wiele zabytków, muzeów oraz rezerwatów. W końcowym etapie szlak Green Velo biegnie w okolicy urokliwego pałacyku Henryka Sienkiewicza w Oblęborku w kierunku ostatniego punktu – miasta Końskie.

Green Velo na Lubelszczyźnie

W woj. Lubelskim szlak prowadzi od granicy z województwem podlaskim (w miejscowości Gnojno czeka nas przeprawa przez Bug) przez miejscowości: Terespol, Sławatycze, Włodowa, Wola Uhruska, Chełm, Krasnystaw, Szczebrzeszyn, Zwierzyniec, Józefów do granicy z woj. podkarpackim w miejscowości Maziły (gmina Susiec).

Janów Podlaski – Janów Podlaski to miejscowość słynąca z hodowli koni czystej krwi arabskiej, co roku odbywają się tu aukcje koni, które przyciągają hodowców i wystawców z całego świata. Założona w 1817 państwowa stadnina koni to najbardziej znana i najstarsza stadnina w Polsce.

Janow Podlaski Statnina
Stadnina w Janowie Podlaskim

Kostomłoty – Miejscowość znana dzięki Sanktuarium Unitów Podlaskich, drewnianej greckokatolickiej cerkwi utworzonej w XVII w. jako kościół unicki.
Kosomloty Sanktuarium Unitow Polskich

Kodeń – Sanktuarium maryjne z cudownym wizerunkiem Madonny de Guadalupe, wykradzionym przez Mikołaja Sapiehę z kaplicy papieskiej w Rzymie. Świątynia została odbudowana po tym jak została spalona w czasie potopu szwedzkiego.
Koden Sanktuarium Matki Bozej Kodenskiej

Jabłeczna – Miejscowość słynie z monasteru Św. Onufrego, uważanego za najstarszy zabytek prawosławia na ziemiach polskich, do korego corocznie przybywa dziesiątki tysięcy pielgrzymów, aby uczestniczyć w uroczystościach liturgicznych. W świątyni znajduje się cudowna ikona świętego, która zgodnie z tradycją miała przypłynąć do Jabłecznej niesiona przez fale Bugu.
Jableczna prawoslawny klasztor

Włodawa – Nadbużańskie miasteczko, w którym do dziś można odczuć klimat przenikających się i współistniejących religii i kultur: katolicyzmu, prawosławia i judaizmu. O bogatej przeszłości świadczą zabytkowe budowle: kościół katolicki pw. św. Ludwika, cerkiew Narodzenia NMP oraz zespół synagogalny.
Wlodawa cerkiew

SobibórSobiborski Park Krajobrazowy, powstały w 1983 roku, którego cechą charakterystyczną są rozległe równiny porośnięte lasami, charakteryzującymi się śródleśnymi jeziorami i torfowiskami.
Sobibór obóz 2

Chełm – Jedno z najważniejszych miast na Lubelszczyźnie, które znane jest z zabytkowej architektury i bogatej kulturowości. W Chemmie można zobaczyć Bazylikę NMP, kościół Rozesłania Apostołów, podziemia kredowe, związane z działalnością gospodarczą mieszczan oraz liczne muzea świadczące o bogatej historii miasta.

Krasnystaw – Miasto nad rzeką Wieprz leżące przy szlaku wiądącym na Ruś, znane z częstych odwiedzin króla Władysława Jagiełły. W epoce Jagiellońskiej był najprężniejszym ośrodkiem Ziemi Chemłmińskiej. Dziś, Krasnystaw to stolica polskich chmielarzy i piwowarów – od ponad 30 lat spotykają się tu we wrześniu na „Chmielakach Krasnostawskich”.

ZamośćZamość jest prawdopodobnie najdoskonalszą w skali nie tylko polskiej, ale europejskiej i światowej, realizacją koncepcji „miasta idealnego”, to jest pięknego i mądrze urządzonego, według zasad włoskich renesansowych założeń urbanistycznych.

Zamość - rynek
Rynek w Zamościu

Szczebrzeszyn i Roztoczański Park Narodowy – Utworzony w 1974 r., Roztoczański Park Narodowy chroni cenne lasy Roztocza Środkowego. Znajdują się tu różne środowiska leśne – od torfowisk przez olsy, łęgi i grądy po typowe dla Karpat bory jodlowo-bukowe. Przez park prowadzą liczne szlaki turystyczne.

Roztocze
Roztocze

Atrakcje turystyczne Lubelskiego Green Velo

OBIEKTY SAKRALNE:

Sanktuarium maryjne w Orchówku

Orchówek, niegdyś nadbużańskie miasto z portem, a obecnie południowe przedmieście Włodawy, słynie z poagustiańskiego kościoła św. Jana Jałmużnika, wzniesionego w latach 1770–1777 według projektu Pawła Fontany. Późnobarokowa świątynia jest sanktuarium maryjnym z otoczonym kultem obrazem Najświętszej Maryi Panny z Dzieciątkiem. Poniżej sanktuarium urządzono spacerowy bulwar nad starorzeczem Bugu.

Cerkiew prawosławna i skansen budownictwa Chełmszczyzny i Podlasia w Holi

Cerkiew św. Antoniego Peczerskiego została zbudowana w 1702 roku jako świątynia unicka. Obecnie należy do Kościoła Prawosławnego, będąc cerkwią filialną parafii w Horostycie. Drewniany budynek o zrębowej konstrukcji, kryty dwuspadowym dachem, ma w sąsiedztwie niewielki Skansen Kultury Materialnej Chełmszczyzny i Podlasia, z wiatrakiem koźlakiem oraz kilkoma obiektami tworzącymi wiejską zagrodę.

Cerkiew prawosławna Narodzenia Najświętszej Marii Panny we Włodawie

Cerkiew Narodzenia Najświętszej Marii Panny wzniesiona została w pierwszej połowie XIX wieku jako świątynia unicka. Od momentu likwidacji unickiej diecezji chełmskiej cerkiew jest prawosławna. Klasycystyczna budowla reprezentuje styl bizantyjsko-ruski. We wnętrzu zgromadzono m.in. ikony i fragmenty ikonostasów z niezachowanych do dziś cerkwi, m.in. z Sobiboru i Holeszowa.

Zespół synagogalny – obecnie Muzeum Pojezierza Łęczyńsko-Włodawskiego we Włodawie

We wnętrzu Wielkiej synagogi zachowała się bogato zdobiona neobarokowa szafa ołtarzowa Aron ha-kodesz (z lat 30. XX w.). Dziś w zespole synagogalnym mieści się Muzeum Pojezierza Łęczyńsko-Włodawskiego eksponujące między innymi cenne zbiory judaików oraz organizujące znany Festiwal Trzech Kultur.

Kościół św. Ludwika z klasztorem Paulinów we Włodawie

Kościół, zaprojektowany przez Pawła Fontanę, należy do najwybitniejszych przykładów architektury sakralnej późnego baroku. Nawę główną na rzucie elipsy przykrywa kopuła, a elewację frontową flankują dwie wieże. Ściany i sklepienia pokrywają iluzjonistyczne freski, a w barokowo‑rokokowym wnętrzu zwracają uwagę figury ojców Kościoła. Przy kościele stoi okazały piętrowy budynek klasztorny, także z XVIII wieku.

Kościół Świętych Apostołów Piotra i Pawła – dawna cerkiew unicka w Hannie

Kościół w Hannie powstał w pierwszej połowie XVIII wieku z fundacji Hieronima F. Radziwiłła jako cerkiew unicka. Wraz z likwidacją unickiej diecezji chełmskiej świątynię zamieniono na prawosławną i taką pozostała do 1918 roku. Skromny trójdzielny budynek wieńczy wysoki dach z trzema kopulastymi wieżyczkami, a we wnętrzu zwraca uwagę polichromia na płótnie przyklejonym do ścian i stropu.

Sanktuarium św. Antoniego w Radecznicy

Barokowy kościół i klasztor Bernardynów wzniesiono pod koniec XVII wieku według projektu Jana Linka, budowniczego fortyfikacji Zamościa. Do bazyliki, położonej na wysokim wzniesieniu zwanym Łysą Górą, prowadzą długie schody (102 stopnie podzielone na trzy kondygnacje). U stóp wzgórza znajdują się cudowne źródło i drewniana kaplica św. Antoniego „Na Wodzie”.

Katedra z mauzoleum Zamoyskich w Zamościu

Autorem projektu katedry był Bernardo Morando, architekt ówczesnego Zamościa, a fundatorem twórca miasta, hetman i kanclerz koronny Jan Zamoyski. Wspaniała świątynia w stylu renesansu lubelskiego była wotum za liczne zwycięstwa hetmana, mauzoleum rodu Zamoyskich i miejscem składania przysięgi przez kolejnych ordynatów. Dziś pełni funkcję katedry diecezji zamojsko-lubaczowskiej.

Synagoga z XVII wieku w Szczebrzeszynie

Synagoga zbudowana w malowniczym Szczebrzeszynie, na Roztoczu Zachodnim nad rzeką Wieprz. Późnorenesansowa, z początku XVII wieku, została zrekonstruowana w latach 1957-1962, pokryta łamanym dachem polskim. Od roku 1965 stała się siedzibą Miejskiego Domu Kultury. sali widowiskowej zachował się kamienny portal, oprawa Aron ha-Kodesz – miejsce przechowywania Tory i inne elementy pierwotnego wystroju, takie jak ozdobny pas z wnękami arkadowymi. Obecnie we wnętrzu synagogi organizowane są comiesięczne wystawy i koncerty.W synagodze, która od 1965 roku jest siedzibą domu kultury, funkcjonuje Punkt Informacji Turystycznej.

OBIEKTY KULTURY:

Dawny pałac myśliwski Zamoyskich w Adampolu

Pałac myśliwski Zamoyskich, wybudowany w 1928 roku według projektu Jana Koszczyc-Witkiewicza, urzeka eklektyczną architekturą i detalami zdobniczymi, w części pochodzącymi ze zniszczonego pałacu w Różance k. Włodawy. We wnętrzach znaleźć można m.in. oryginalne malowidła ścienne i marmurowe kominki. Dziś w obiekcie, położonym w parku z początku XX wieku, mieści się szpital.

Pozostałości zespołu pałacowo-parkowego i kościół parafialny w Różance

W rozległym kilkunastohektarowym parku możemy oglądać pozostałości dawnego zespołu pałacowego Pociejów z początku XVIII wieku.
Wspaniała rezydencja, nazywana Wersalem północy, została zniszczona w czasie I wojny światowej. Po pałacu pozostały piwnice i jeden z pawilonów oraz budynki folwarczne. W centrum wsi warto zobaczyć także neogotycki kościół parafialny z początku XX wieku, ufundowany przez Zamoyskich.

Zagroda Sitarska i Muzeum Regionalne w Biłgoraju

Miasto na skraju Puszczy Solskiej, założone w 1578 roku, już w XVII wieku stało się znanym ośrodkiem sitarskim z własnym cechem rzemieślniczym. Historię sitarzy popularyzuje oryginalna Zagroda Sitarska, z domem z 1810 roku, pracownią i drewutnią. Skansen jest filią regionalnego Muzeum Ziemi Biłgorajskiej, w którego zbiorach znajdują się m.in. kolekcje litografii G. Pillatiego i broń partyzancka.

Muzeum Józefa Ignacego Kraszewskiego w Romanowie

Muzeum Józefa Ignacego Kraszewskiego mieści się w XIX-wiecznym dworze, w którym pisarz wychowywał się pod opieką dziadków – Malskich, i do którego wielokrotnie wracał we wspomnieniach. W zbiorach znajdują się m.in. rękopisy, wydania dzieł pisarza, jego rysunki, fotografie, a także przedmioty osobiste. Przy dworze znajduje się romantyczny park z mauzoleum rodziny Malskich i Kraszewskich.

Miejsce Pamięci i Muzeum w Bełżcu

Muzeum Miejsce Pamięci w Bełżcu powstało na terenie obozu zagłady, w którym Niemcy w 1942 roku wymordowali około 500 tysięcy ludzi, w większości pochodzenia żydowskiego. Mimo zacierania śladów zbrodni archeolodzy odnaleźli miejsce, w którym w 2004 roku odsłonięto monumentalny pomnik – muzeum.

Zespół pałacowo-parkowy Zamoyskich w Klemensowie

Letni pałac Zamoyskich z połowy XVIII wieku stał się w następnym stuleciu główną siedzibą magnackiego rodu. W czasach rozkwitu rezydencja liczyła 41 pokoi z meblami sprowadzanymi z Anglii i Francji. Otaczał ją rozległy park w stylu angielskim, w którym rosło blisko 100 gatunków drzew i krzewów. Obecnie pałac, znany m.in. z oscarowego filmu Ida, czeka na rewitalizację.

Muzeum Zamojskie w Zamościu

Muzeum zajmuje zabytkowe kamienice ormiańskie należące w przeszłości do najbogatszych zamojskich rzemieślników i kupców. Wnętrza kamienic zachowały oryginalne sztukaterie, freski, zdobione drewniane stropy. Prezentowane eksponaty należą do trzech działów – archeologicznego, etnograficznego oraz historycznego, dedykowanego przeszłości miasta, rodzinie Zamoyskich i Ordynacji Zamojskiej.

Izba Ludowa „Marynka” w Szkole Podstawowej w Rakołupach

Izba Ludowa „Marynka” powstała w 2007r. z inicjatywy Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Leśniowskiej i Okolic przy współpracy Szkoły Podstawowej im. Władysława Sikorskiego w Rakołupach. W zbiorach izby znajdują się proste narzędzia rolnicze używane w zagrodach chłopskich, między innymi cepy, sierpy, grabie, pług, brony. Bogatą część ekspozycji stanowi podstawowe wyposażenie wiejskiej chaty: naczynia, garnki, niecki, dzieża, kołowrotek, maglownice.

REKREACJA:

Susiec – Wieża widokowa

Susiec, położony na skraju Parku Krajobrazowego Puszczy Solskiej, to bardzo popularne letnisko.Liczne pensjonaty i ośrodki wypoczynkowe oferują gościom spływy kajakowe, konne przejażdżki i kuligi. Od niedawna panoramę zielonych lasów i pól można podziwiać z kamiennej wieży widokowej usytuowanej na Górze Grabowickiej. Przy wieży urządzono wygodne miejsce biwakowe.

Zalew na rzece Sopot w Majdanie Sopockim

Majdan Sopocki to wieś letniskowa, położona pośród roztoczańskich lasów. Największą atrakcją jest zalew na rzece Sopot w Majdanie Sopockim Drugim. Akwen, mający 16 hektarów powierzchni, to wymarzone miejsce dla miłośników sportów wodnych. Obok wydzielonego kąpieliska znajduje się plaża i nowe długie molo z wieżą dla ratowników. Nieopodal przebiegają aleje spacerowe.

Ogród zoologiczny (ZOO) w Zamościu

Ogród zoologiczny w Zamościu, jeden z najstarszych w kraju, powstał w 1918 roku jako szkolny ogród przyrodniczy. Obecne zoo, położone około 0,5 kilometra od Starego Miasta, zajmuje 14 hektarów i eksponuje 180 gatunków zwierząt. Atutem ogrodu są nowoczesne pawilony i wybiegi, m.in. dla dużych kotów, małp, żyraf, hipopotamów, a także motylarnia i pawilon z akwariami i terrariami.

Rynek Wielki w Zamościu

Renesansowe miasto twierdza, lokowane w 1580 roku, jest dziełem hetmana Jana Zamoyskiego i włoskiego architekta Bernarda Moranda. Zwiedzanie miasta wpisanego na Listę światowego dziedzictwa UNESCO warto zacząć od regularnego Rynku Wielkiego o wymiarach 100×100 metrów, z manierystyczno-barokowym ratuszem i bogato zdobionymi kamienicami, z podcieniami na parterze i wysokimi attykami w zwieńczeniu.

Muzeum Fotografii w Janowie Lubelskim

Muzeum Fotografii zlokalizowane jest w centrum Janowa Lubelskiego. Dla rowerzystów jest możliwy parking zamykany na czas zwiedzania na zapleczu muzeum. Bogata w aparaty, zdjęcia , albumy, sprzęt fotograficzny, książki i czasopisma o tematyce fotograficznej ekspozycja pozwala poznać historię fotografii – od daguerotypu po fotografię cyfrową. Można również – po wcześniejszym umówieniu się uczestniczyć w warsztatach fotograficznych o różnym stopniu zaawansowania i różnorodnej tematyce.

Muzeum Skarbów Ziemi i Morza oraz Muzeum Dawnych Rzemiosł w Szczebrzeszynie

Muzeum Skarbów Ziemi i Morza gromadzi wystawę liczącą ponad 1000 eksponatów z całego świata. Można tu zobaczyć wspaniałe okazy rodzimej siarki, stalaktyty z hiszpańskiej Altei, rubiny z Pakistanu, liliowce z Rosji i jedną z najpiękniejszych w Polsce „łąk liliowców” z Sahary Zachodniej o niebagatelnym rodowodzie 420 mln lat oraz wiele innych. W Muzeum Dawnych Rzemiosł można podziwiać zabytkowy wiatrak typu „koźlak” jest to ostatni wiatrak na Roztoczu, w pełni wyposażony, sprawny. Wraz z kuźnią kowalską i jej wyposażeniem są pochodzą z okresu przed II wojną światową.

Zalew we Frampolu i jego okolica

Przyciągający co roku rzesze wczasowiczów zalew we Frampolu to nowoczesny obiekt, zmodernizowany w 2012 roku. Położony jest w urokliwym otoczeniu, co w połączeniu z nową infrastrukturą i bezpłatnym dostępem do sprzętu wodnego sprawia, że cieszy się on niesłabnącą popularnością wśród okolicznych mieszkańców i przyjezdnych.

Park Rekreacji Zoom Natury nad Zalewem Janowskim

Zoom Natury to ponad 10 ha park rekreacji i edukacji położony nad Zalewem Janowskim w sąsiedztwie ogromnego obszaru Lasów Janowskich. Zoom Natury to nowoczesne laboratoria edukacyjne łączące aktywne poznawanie świata z zabawą, jeden z najatrakcyjniejszych w Polsce Parków Linowych, przepiękna piaszczysta, powydmowa plaża ciągnąca się na przestrzeni 500 metrów, plac pozytywnej energii, pasaże spacerowe z fontannami, ścieżki rowerowe, siłownie zewnętrzne i bulodrom otoczone naturalną roślinnością.

Film promocyjny Green Velo

Mapa Green Velo

Green Velo - mapa
Mapa szlaku Gren Velo