Puszcza Solska – Park Krajobrazowy

Park Krajobrazowy Puszczy Solskiej

Park Krajobrazowy Puszczy Solskiej rozciąga się na terenie dwóch województw – podkarpackiego oraz lubeskiego i obejmuje wraz z otuliną 77 706 ha. Jest to miejsce pełne unikatowych walorów przyrodniczych i historycznych, dlatego też wizyta w tym miejscu powinna być głównym punktem na mapie najciekawszych i najpiękniejszych miejsc w Polsce.

Park Krajobrazowy Puszczy Solskiej

Elementem, który jest charakterystyczny dla parku i zasługuje na szczególną uwagę są unikalne przełomy rzeczne, które wyglądają niczym szeregi niewielkich wodospadów, potocznie określanych jako „szumy” bądź „szypoty”. Na rzece Jeleń mamy możliwość podziwiania 1,5 metrowego spadku, natomiast całość doliny Tanwi liczy aż 24 progi – jest to jedyne takie miejsce w całym kraju.
Lasy stanowią tu aż 86% parku, mimo że są stosunkowo młode, gdyż zazwyczaj nie przekraczają 60-70 lat. Wśród roślin objętych ochroną można dostrzec aż cztery rodzaje storczyków: szerokolistny, krwisty, plamisty oraz drobnokwiatowy, ponadto występuje śniżyczka przebiśnieg, wierzbę borówkolistną i lilię złotogłów.

Bogata szata roślinna nie jest jedynym atutem, również świat zwierząt jest bardzo liczny. Na szczególną uwagę zasługują ryby, które ze względu na dużą ilość czystych wód znalazły w parku schronienie. Dla wędkarzy gratką na pewno były by: piskorze, piekielnice, różanki, minogi strumieniowe lub głowacze białopłetwe. Przewarzająca powierzchnia lasów oraz podmokłe doliny stały się idealną ostoją dla wielu gatunków ptaków. Istotne jest, że na terenie Parku Krajobrazowego Puszczy Solskiej zanotowano występowanie zagrożonych w skali globalnej kani rudej, podgorzałki, bielika, derkacza i wodniczka. Dla mniej wprawionych obserwatorów na pewno łatwo będzie zauważyć bobry, łosie, jelenie i sarny, które można bardzo często spotkać.

Puszcza Solska jest pięknym miejscem, ponieważ natura wytworzyła tu wspaniały ekosystem. Dodatkowo znajdujące się w okolicy zabytki dodają parkowi uroki i sprawiają, ze miejsce jest jeszcze bardziej godne polecenia. Warto zwiedzić ślady staropolskiego grodu pochodzącego z XII wieku, zabudowy kościelne z XVIII i ruiny dawnej papierni. Do każdego z tych miejsc prowadzą wytyczone szlaki – piesze oraz rowerowe i ścieżki edukacyjne.