Kazimierz Dolny – Co warto zobaczyć?
Czas czytania: 3-4 min.

Kazimierz Dolny – Co warto zobaczyć?

Kazimierz Dolny - Widok z Góry Trzech Krzyży

Kazimierz Dolny to małe miasteczko położone nad Wisłą, należące do trójkąta turystycznego: Puławy – Kazimierz Dolny – Nałęczów. Liczne zabytki, trasy turystyczne, którym towarzyszą piękne widoki oraz organizowane w mieście festiwale, przyciągają turystów z całego kraju. Każdy, kto odwiedza to piękne miejsce powinien zobaczyć jego najważniejsze atrakcje turystyczne. A więc co warto zobaczyć w Kazimierzu dolnym?

Kościół Farny

Kościół został ufundowany przez Kazimierza Wielkiego ok. 1325 roku. Jeden z najchętniej odwiedzanych zabytków w Kazimierzu Dolnym, położony jest na wzgórzu obok rynku. Świątynia zachwyca renesansowymi wykończeniami  jak i całokształtem architektonicznego kunsztu. Tylko tu, w  kościele farny możemy zobaczyć  najstarsze zachowane w całości w Polsce organy. Brzmienie instrumentu można usłyszeć w czasie mszy świętych, a także podczas Letnich Wieczorów Muzycznych festiwalu organowego, organizowanego co roku w Kazimierzu.

Kościół Farny W Kazimierzu Dolnym 3
Kościół Farny

Góra Trzech Krzyży

Nawiązujące do Golgoty trzy krzyże, upamiętniające liczne ofiary zarazy morowej, która miała miejsce na tych terenach, zostały ufundowane przez mieszkańców w 1708 roku. Góra trzech krzyży zwana też Krzyżową Górą, to najlepszy punk widokowy, ze szczytu rozpościera się piękny widok na cały Kazimierz Dolny. Na górę prowadzi szlak z rynku na prawo od Fary a dalej schodami zbudowanymi na stromym zboczu.

Góra Trzech Krzyży w Kazimierzu Dolnym
Góra Trzech Krzyży

Zamek w Kazimierzu Dolnym

Zamek w Kazimierzu Dolnym jest unikalnym w Polsce zabytkiem architektury obronnej. Został wybudowany na rozkaz króla Kazimierza Wielkiego w połowie XIV wieku. Składa się z  dwóch części: okrągłej baszty oraz właściwego zamku dolnego. Zamek mimo burzliwych lat zapisanych na kartach historii swój dzisiejszy wgląd zawdzięcza pracom konserwatorskim prowadzonych w latach 80-tych XX wieku.  Na murach zamku, od strony Wisły urządzono taras widokowy.

Ruiny Zamku w Kazimierzu Dolnym
Ruiny Zamku

Skarpa Dobrska

Przy okazji wycieczki do Kazimierza Dolnego warto wybrać się nad Skarpę Dobrską. Jest to krajobrazowy rezerwat przyrody znajdujący się na terenie gminy Wilków niedaleko Kazimierza. Jest unikalnym fragmentem krajobrazu wyżynnego Polski. Położony jest pomiędzy wsiami Dobre a Podgórz . Został utworzony w 1991 roku. Celem rezerwatu jest zachowanie naturalnych odsłonięć skał czwartorzędowych oraz muraw kserotermicznych z rzadkimi gatunkami roślin. Skarpa Dobrska słynie również z wąwozów, które są jednymi z najgłębszych tego typu form w Polsce. Ich głębokość dochodzi do 40 m.

Inne zabytki

Innymi cennymi zabytkami, które warto zobaczyć w Kazimierzu Dolnym to Kościół św. Anny, Kamienice przy Senatorskiej (Kamienica Biała, Kamienica Celejowska i Kamienica Górskich), Baszta, Synagoga, czy pracownia i dom Michalaka. Po za zabytkami są miejsca, które warto odwiedzić i zobaczyć, np. Rynek. Warto również wybrać się na spacer w dół Wisły, aby móc podziwiać kazimierskie spichlerze lub w górę Wisły do Męćmierza.

Kazimierz Dolny - Rynek
Kazimierz Dolny – Rynek

Wydarzenia:

Festiwal “Dwa brzegi”

Co roku w wakacje odbywa się Festiwal Filmu i Sztuki Dwa Brzegi łączący dwie miejscowości po obu stronach Wisły, Kazimierza Dolny i Janowiec. Jest to jedna z najważniejszych filmowych imprez prezentującą najcenniejsze polskie i zagraniczne produkcje spektakle, wystawy i wydarzenia innych dziedzin. Założeniem wydarzenia jest łączenie twórcy z odbiorcą oraz poszerzanie wiedzy publiczności na temat sztuki filmowej.

Festiwal kapel i śpiewaków ludowych

Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym to cykliczna impreza, promująca kulturę ludową i folklor. Pierwsza edycja odbyła się w 1966 roku. Jest to najważniejsze i najbardziej prestiżowe spotkanie ludowych muzykantów i śpiewaków w Polsce. Festiwal ma charakter konkursu, którego celem jest przegląd, popularyzacja oraz dokumentacja tradycji autentycznego muzykowania i śpiewu ludowego. Nagrodą przyznawaną laureatom konkursu jest medal „Baszta”, której projekt jest dziełem Bronisława Chromego.

Znasz miejsca na Lubelszczyźnie, które warto pokazać? Możesz je opublikować na naszej stronie przechodząc TUTAJ.
Dodaj komentarz:
MUSISZ TO ZOBACZYĆ:
Zamość - Budynek Ratusza Zamość – atrakcje turystyczne

Zamość – Perła renesansu. Nazywany tak nie bez powodu, wszystko dzięki pamiętającym tamte czasy zabytki architektoniczne. Zobacz co warto zwiedzić w tym wspaniałym mieście!

ZOBACZ
Zamknij
do góry