Roztoczański Park Narodowy

Roztoczanski Park Narowody

Roztoczański Park Narodowy jest świetnym miejscem jeżeli chcesz aktywnie spędzić wolny czas w otoczeniu niesamowitej przyrody. Ten założony w 1974 roku Park, chroni najciekawsze i najcenniejsze rejony malowniczego Roztocza. Jego powierzchnia, 8,483 ha, aż w ponad 95% pokryta jest lasami. Dlaczego więc warto wybrać się tam na wycieczkę?

Roztoczański Park Narodowy jest najbardziej zalesionym terenem – wydzielono w nim 19 zespołów leśnych, w których możesz podziwiać około 400 drzew, które mają nadany tytuł Pomnika Przyrody. Ponadto, na chwilę obecną jest zarejestrowanych ponad 700 gatunków roślin, które występują na terenie chronionym. Tak zawrotna liczba sprawia, że każda wycieczka będzie obfitować w podziwianie ciekawych i różnorodnych roślin.

Roztocze

Roztocze to obszar graniczny gromadnego występowania ważnych gatunków drzew lasów zachodnioeuropejskich – jodły, buku, jaworu, lipy szerokolistnej i cisu. Na terenach położonych tuż przy rzece Wieprz można podziwiać łęgi i olsy. Dla oka bacznego obserwatora, na pewno nie umknie bardzo duża ilość ciekawych zwierząt występujących w Parku. Część z nich to gatunki objęte ochroną, jak na przykład: orlik krzykliwy, bocian czarny czy dzięcioł białogrzbiety.

To wspaniałe miejsce można zwiedzać na wiele wspaniałych sposobów. Dla turystów zostały wydzielone specjalne ścieżki poznawcze, m.in.: rowerowy Centralny Szlak Roztocza (czerwony), pieszy Centralny szlak Roztocza (niebieski) lub Szlak Partyzancki. Można również zorganizować przejażdżkę zaprzęgiem konnym, gdyż znajduje się tu hodowla konika polskiego, który jest również symbolem Parku. Ciekawą opcją będzie również spływ kajakowy po rzece Wieprz.Jeżeli jesteś zainteresowany zwiedzaniem Roztoczańskiego Parku Narodowego, to warto również zwiedzić Ośrodek Edukacyjno-Muzealny (czynny codziennie poza poniedziałkami) oraz Izbę Leśną we Floriance.

Roztoczański Park Narodowy jest wspaniałym miejscem, dla każdego, kto chce odpocząć od zgiełku wielkich miast i współczesnego szaleństwa. Jest on oazą ciszy i spokoju, a ponadto jest skarbnicą ogromnej ilości ciekawych gatunków zwierząt i roślin. Każdy, kto zwiedzi RPN na pewno wróci do niego jeszcze nie jeden raz.