Poznaj bliżej Stare Miasto w Lublinie!

Stare miasto w Lublinie

Stare Miasto w Lublinie to dzielnica o bogatej historii, jak też bogatym zapleczu turystycznym – pełno tam zabytków i atrakcji dla przyjezdnych, hoteli oraz rozmaitych kawiarni i restauracji. Dowiedz się więcej o tym magicznym miejscu!

Jakie zabytki o atrakcje warto zobaczyć na Starym Mieście w Lublinie? Kilka porad od Eko Taxi

Jak dowiedzieć się można z bloga Eko Taxi, Lublin to miasto z kilkusetletnią historią.

Jego starówka przetrwała liczne wojny i zachowała się do czasów współczesnych prawie w niezmienionym kształcie. W obszarze otoczonym murami miejskimi możecie zobaczyć ponad setkę oryginalnych budowli. Niektóre z nich pochodzą z XIII w. Właśnie dlatego turyści, którzy po raz pierwszy wybierają się do Lublina, powinni zacząć poznawanie miasta od zgłębienia jego historycznych obszarów. Spacer w słoneczny, pogodny dzień wśród urokliwych, kolorowych kamieniczek na pewno dostarczy wiele radości.

Przechadzając się maleńkimi uliczkami i zaglądając w malownicze zaułki nie zapomnijcie zerknąć na: miejskie bramy – Krakowską, Grodzką i Rybną – oraz na Basztę Gotycką, Kamienicę Konopniców, gmach Trybunału Koronnego (miejski ratusz) znajdujący się na Rynku czy klasztor oo. Dominikanów. Z pl. po Farze (nazwa pochodzi od dawnego kościoła, który niegdyś znajdował się w tym miejscu) rozciąga się przepiękny widok na północno-wschodnie rejony Lublina, jest to idealny więc punkt na zrobienie sobie pamiątkowego zdjęcia. Pełno tam również ulicznych grajków, co stanowi dodatkową atrakcję.

Osoby o lepszej kondycji fizycznej powinny wdrapać się też na Wieżę Trynitarską. Na jej szczycie umocowany jest blaszany kogucik, który według legendy ma strzec gród przed nadciągającym nieprzyjacielem. Wizyty w Archikatedrze oraz na Zamku Królewskim wraz z przylegającym do niego Donżonem są absolutnie obowiązkowe.

Ci, którzy chcieliby poszerzyć swoją wiedzę o początkach miasta, a przy tym odetchnąć od gorąca na zewnątrz, powinni udać się na 280-metrową przechadzkę Lubelską Trasą Podziemną. Szlak powstał w skutek połączenia kilkunastu piwnic wykutych w XIV w. W trakcie wędrówki obejrzycie makiety, które obrazują, jak wyglądało miasto na przestrzeni wieków.