Lasy Janowskie – Park Krajobrazowy

Lasy Janowskie

Park Krajobrazowy Lasy Janowskie, to ogromny obszar leśny położony na granicy województwa lubelskiego z Kotliną Sandomierską. Dlatego też, jeżeli kiedykolwiek będziesz w okolicach Janowa Lubelskiego, koniecznie powinieneś zarezerwować dzień wolny, aby zobaczyć to piękne miejsce.

Lasy Janowskie obejmują swoją powierzchnią aż 124 000 ha, a w ich obrębie znajduje się powstały w 1994 roku Park Krajobrazowy.To przepiękne miejsce jest zdominowane przez krajobraz borów sosnowych, z licznymi skupiskami jodły, jak również lasów mieszanych.

Dodatkowym atutem jest bardzo duża ilość stawów i bagien, dzięki którym flora i fauna jest tu bardzo zróżnicowana.Ciekawostką jest, że od 2010 roku Lasy Janowskie stały się ostoją ptaków określaną nazwą Janów forests. Do uzyskania tego tytułu przyczyniły się aż cztery rzadkie gatunki głuszca, dzięcioł czarny, świergotek drzewny, orlik krzykliwy i lerek.

Park Krajobrazowy Lasy Janowskie

Bardzo często można spotkać równie wiele gatunków roślin, które są objęte ochronną. Wśród chronionych roślin można bez problemu podziwiać widłak spłaszczony, widłak wroniec, podkolan biały, kruszczyk szerokolistny. Park Krajobrazowy Lasy Janowskie mógłby być idealnym miejscem dla każdego miłośnika grzybobrania.

W Nadleśnictwie Janów funkcjonuje Ośrodek Edukacji Ekologicznej, który nie tylko prowadzi działalność dydaktyczną, ale również oferuje ponad 100 miejsc noclegowych i wypożyczalnię rowerów. Specjalnie przygotowane szlaki, takie jak ścieżka edukacyjna w rezerwacie „Szklarnia”, są specjalnie dostosowane zarówno dla pieszych turystów, jak również dla miłośników wycieczek rowerowych.
Warto skorzystać z natury Parku Krajobrazowego Parki Janowskie, ponieważ jest to miejsce pełne wspaniałej przyrody i historii. Dodatkową atrakcją jest również, znajdująca się w miejscowości Szkalrnia, hodowla konika biłgorajskiego. Koniecznie musisz zwiedzić te piękne lasy i odpocząć od miasta w cichym i spokojnym zakątku.