Wąwolnica – Miejsce kultu Matki Bożej

Sanktuarium w Wąwolnicy

Wąwolnica jedna z najstarszych miejscowości na Lubelszczyźnie, położona 5 km od Nałęczowa. To tu znajduje się jedno z najważniejszych sanktuariów województwa lubelskiego, nazywane często „lubelską Częstochową”. Co sprawia, że pielgrzymi przybywają tu przez cały rok?

Sanktuarium Maryjne w Wąwolnicy

Jest to miejsce kultu Matki Bożej Kębelskiej. Sanktuarium tworzy kościół parafialny pod wezwaniem św. Wojciecha oraz kaplica, która powstała z pozostałości pierwotnego wąwolnickiego kościoła z XIV wieku. Kościół wybudowany w stylu neogotyckim z czerwonej cegły i strzelistymi łukami. Za kościołem parafialnym znajduje się Plac Maryjny a na nim 15 białych krzyży symbolizujących tajemnice różańca. W 1995 roku powstało tu muzeum, gdzie można podziwiać m. in. eksponaty darowane przez Katedrę Archeologii UMCS w Lublinie.

Matka Boża Kębelska

Matka Boska Kębelska

Kult Matki Bożej Kębelskiej sięga najazdów tatarskich na ziemię lubelską pod koniec XIII w. Sama figura Matki Bożej Kębelskiej pochodzi z ok. 1440 roku, jest działem z tzw. cyklu Pięknych Madonn. Figurka Maryi czczona była najpierw w Kęble, w miejscu legendarnego cudu, a 8 września 1700 roku została przeniesiona uroczyście do kościoła parafialnego w Wąwolnicy. Za sprawą cudownej rzeźby dokonało się tu setki cudów, od odzyskania wzroku po powrót do pełni zdrowia z nieuleczalnej choroby.

Pielgrzymki do Wąwolnicy

Każdego roku organizowane są piesze pielgrzymki do Wąwolnicy, aby uczcić kolejną rocznicę koronacji Matki Bożej Kębelskiej, która miała miejsce 10 września 1978 roku. Pielgrzymi nie zmiennie przybywali i przybywają do „lubelskiej Częstochowy”, nie powstrzymały ich nawet prześladowania w czasach PRL-u. Jak co roku przybywa tu tysiące pątników, aby wziąć udział w uroczystościach upamiętniających koronację Matki Bożej, która obchodzona jest w pierwszą sobotę i niedzielę września.

fot. Łukasz Rejowski