Jaki rower górski najlepiej wybrać

Jak wybrać rower MTB

Jeszcze kilkanaście lat temu rower górski był jednym z podstawowych prezentów na komunię czy zakończenie podstawówki. Dzisiaj rolę tego typu prezentów przejęły inne rzeczy, ale nie znaczy to, że rowery górskie odeszły w odstawę – statystyki sprzedaży publikowane przez producentów rowerów wyraźnie wskazują, że z roku na rok sprzedaż rowerów górskich rośnie.

Jak wybrać dobry rower górski?

Czym się kierować przy zakupie? Czy dobry rower górski można kupić już w okolicach 3 tysięcy złotych, czy konieczna jest znacznie wyższa inwestycja? Jakie wreszcie propozycje przygotowali najwięksi producenci rowerów na sezon 2018?

[nokaut-offers-box template=box cid=15 limit=6 limit_min=3 url=”/rowery-gorskie/cena:1000.00~2000.00.html”]

Wszelkie rozważania na temat rowerów górskich zacząć należy od tego, że na rower górski nie trzeba wcale wydawać olbrzymich sum – w większości przypadków doskonale sprawdzi się tutaj rower ze średniej półki cenowej, a tym samym cena zakupu oscylująca w okolicach 3 tysięcy złotych. W przeciwieństwie do rowerów szosowych, gdzie wyższa cena przekłada się na odchudzanie konstrukcji i zwiększanie wytrzymałości ramy, tak w przypadku rowerów MTB różnica wagi na poziomie 1 kilograma nie ma tak istotnego znaczenia (przy założeniach braku profesjonalnego wykorzystywania).

W tej kwocie dostaniemy z powodzeniem modele, których nie będzie można nazwać konstrukcjami amatorskimi i podstawowymi – a tym samym nie będą one powielały podstawowych błędów konstrukcyjnych najtańszych rowerów MTB. Należy mieć jednak na względzie fakt, że o ile rowery MTB w cenie około 3 tysięcy złotych pozwolą na swobodną i rekreacyjną jazdę, a nawet czasami wystartowanie w zawodach, tak w przypadku znacznie intensywniejszego użytkowania po prostu się nie sprawdzą.

Przyszłościowe inwestycje

Decydując się na zakup roweru MTB i dysponując ograniczonym budżetem, warto w pierwszej kolejności skupić się na jak najlepszej ramie. Budżetowy osprzęt w każdej chwili można wymienić na osprzęt lepszej klasy – rama stanowi podstawę budowy całego roweru – jej wymiana jest nie tylko kosztowna, ale jednocześnie jest związana z koniecznością demontażu całego osprzętu i przeniesienia go na nową ramę.

[nokaut-offers-box template=box cid=15 limit=6 limit_min=3 url=”/rowery-gorskie/cena:2000.00~3000.00.html”]

Jeżeli jednak nie planujemy aktualnie rozbudowy roweru, to i tak znacznie lepszym rozwiązaniem jest pójście właśnie w kierunku jak najlepszej ramy i ewentualnych kompromisów związanych z osprzętem. Budżetowe przerzutki czy konstrukcje hamulców nie muszą być gorsze w codziennym użytkowaniu!

Co jednak przygotowali producenci rowerów na sezon 2018?

Czego możemy się spodziewać po ich najnowszych propozycjach?

Zacznijmy od propozycji nieznacznie przekraczającej budżet, ale mieszczącej się w kwocie niecałych 4 tysięcy złotych – Merida Big.Nine 600 Dark Blue-Blue. Rower MTB oparty o obowiązujący od kilku lat standard kół 29 calowych i ważący niewiele ponad 12 kilogramów jest solidną konstrukcją, która rokuje bezawaryjne użytkowanie.

Producent przewidział ramę w czterech rozmiarach – 17, 19, 21 i 23 cali, a całość oparł na osprzęcie klasy Sram NX 11. O bezpieczeństwo użytkownika dbają zamontowane hamulce hydrauliczne Tektro Gimini – 180 z przodu i 160 z tyłu.

[nokaut-offers-box template=box cid=15 limit=6 limit_min=3 url=”/rowery-gorskie/cena:3000.00~4000.00.html”]

Propozycję Meridy można ocenić jako solidną koncepcję MTB, która powinna sprawdzić się w każdych warunkach. Jeżeli jednak zależy nam na zakupie w nieco mniejszym budżecie, to warto przyjrzeć się modelowi Merida Big.Seven 500 Matt Grey-Red, który tańszy jest o całe 500 złotych. Mamy tutaj jednak zastosowane koła 27,5 cali komponenty Shimano Deore (zarówno manetki, jak i przerzutka przednia). Z tyłu producent postawił już na osprzęt SLX Shadow. Oszczędności finansowe są tutaj widoczne, jednak dalej nie jest to propozycja stricte budżetowa, której należy się obawiać.

Propozycje Cube na 2018?

Przyglądając się najnowszej ofercie marki Cube, już na pierwszy rzut oka warto zainteresować się Cube Analog. Rower ten występuje w dwóch wersjach – w oparciu o koła 29 calowe i koła 27,5 calowe. Pomimo różnicy w wielkości, obie propozycje osiągają taką samą wagę – 14,3 kilograma. Również wszystkie podzespoły zastosowane przez producenta są tożsame. Solidna aluminiowa rama z wewnętrznym prowadzeniem linek dopełniona jest przez osprzęt Shimano. Przerzutka tył to model XT RD-M772-SGS Shawdow, przerzutka przednia FD-M4000, zaś całość wspomagana jest hydraulicznymi hamulcami tarczowymi Shimano BR-M315 (160 z przodu i z tyłu). Cena zakupu? 3100 złotych.

Podsumowując, nawet na przykładzie powyższych propozycji widoczne jest podtrzymanie ostatnich trendów w rowerach MTB – różnice w zastosowanych kołach 29 i 27,5 cala nie przekładają się na stosowane podzespoły i z powodzeniem można zakupić solidnie zbudowany rower w okolicach 3 tysięcy złotych.

[nokaut-offers-box template=box cid=15 limit=6 limit_min=3 url=”/rowery-gorskie/cena:4000.00~5000.00.html”]

Opracowanie
Internetowy sklep rowerowy Rove.pl

Oceń ten wpis
Średnia ocena: 5,00, na podstawie 1 opinii.
Loading...
Udostępnij i polub!
Udostępnij!