Męski rower crossowy – czy zastąpi rower górski i szosowy? Odpowiadamy!

Rower crossowy męski pozwoli ci komfortowo pokonywać trasy miejskie oraz szusować po bardziej zróżnicowanych terenach. Jego podstawowymi zaletami są uniwersalność i lekkość. Przesiadając się z roweru górskiego lub szosowego odczujesz sporą różnicę. Czy warto? Sprawdźmy!

Wiele osób nie odróżnia rowerów crossowych od górskich czy trekkingowych. Nic w tym dziwnego, ponieważ na pierwszy rzut oka różnic między nimi nie ma zbyt wiele. Jednoślady te charakteryzuje niezbyt szeroka, lekka rama oraz opony z mniej wyraźnymi żłobieniami niż w górskich modelach. Dużo większą różnicę widać pomiędzy rowerami szosowymi i crossowymi. Podpowiadamy, w jaki sposób rozpoznawać każdy z nich.

 

ROWER CROSSOWY ROMET ORKAN M LITE 2023

Rowery crossowe męskie – co je charakteryzuje?

Rowery crossowe są lekkie, ale pozwalają na dynamiczną jazdę. Docenią je fani wyprzedzania na rowerowej ścieżce – to konstrukcje zwrotne oraz takie, które pozwalają rozpędzić się do naprawdę sporych prędkości. Uchodzą za rowery odpowiednie na każdą nawierzchnię – asfalt, chodnik, drogę gruntową czy leśną. Takim rowerem bez problemu wjedziesz również na niezbyt strome wzniesienia.

 

Ważnym elementem modelu crossowego jest amortyzacja widelców. Zmniejsza oddziaływanie drgań na ciało, dzięki czemu łatwiej zachować kontrolę nad rowerem na nierównym podłożu. Dotyczy to zarówno dzikich terenów, jak i miejskich kocich łbów czy wysokich krawężników. Rower crossowy nie nada się do ekstremalnej jazdy po górach, ale wszędzie indziej sprawdzi się doskonale.

Co odróżnia rower crossowy męski 28 cali od górskiego?

Fani górskich wycieczek nie muszą rezygnować z modeli crossowych, jeśli będą trzymać się utwardzonych, nieprzesadnie skomplikowanych technicznie tras. Brak pełnej amortyzacji może wpłynąć na bezpieczeństwo. W poszukiwaniu roweru crossowego męskiego zajrzyj tutaj: https://romet.pl/rowery/cross/cross-meski.

Podstawową różnicą między modelem z tej kategorii a jednośladem typowo górskim jest zakres amortyzacji. W crossach zazwyczaj obejmuje jedynie przedni widelec. W rowerach górskich amortyzowana jest nie tylko rama, ale i oba widelce, korby czy siodełko.

Na pierwszy rzut oka górale wyglądają na cięższe. Rama jest grubsza, ponieważ musi tłumić drgania, a w przypadku jazdy wyczynowej wytrzymać także skoki z większych wysokości i szybkie zjazdy po stromych zboczach. Opony w górskim rowerze są grubsze i posiadają liczne żłobienia, co zapewnia wysoką przyczepność.

 

ROWER CROSSOWY ROMET ORKAN 4 M 2023

Czy rower crossowy męski 29 cali może zastąpić szosowy?

Znacznie trudniej będzie przesiąść się na rower crossowy osobom, które dotychczas jeździły na lekkich szosach. Pozycja jazdy i geometria są zupełnie inne. Jednak dla wielu mężczyzn model crossowy może okazać się wygodniejszy. Siedzi się na nim w bardziej wyprostowanej pozycji, co sprzyja odciążeniu kręgosłupa, zwłaszcza odcinka lędźwiowego. Nie jest przy tym aż tak ciężki jak góral, a pozwala osiągnąć zadowalające prędkości.

Znaczną przewagę crossa stanowi możliwość jazdy po każdej nawierzchni. Na rowerze szosowym komfortowo jeździ się tylko w mieście. Wjechanie na wyższy krawężnik może stanowić problem, a przy większej prędkości nawet przebić dętkę. Rower crossowy gwarantuje większą stabilność i pewniejsze panowanie nad kierownicą.

Najlepszym sposobem na wybór roweru jest przejechanie się kilkoma modelami o różnej geometrii. Warto pamiętać, że do każdego z nich trzeba się przyzwyczaić. Bez wątpienia rower crossowy będzie bardziej uniwersalny niż góral czy szosówka.

Oceń ten wpis
Średnia ocena: 5,00, na podstawie 1 opinii.
Loading...
Udostępnij i polub!
Udostępnij!