Zamojski Festiwal Filmowy „Spotkania z historią” to wspólna inicjatywa TVP Historia, Centrum Kultury Filmowej „Stylowy” w Zamościu oraz Miasta Zamość.
Festiwal poświęcony jest zagadnieniom historycznym. Jego najistotniejsza część to konkurs filmu dokumentalnego i reportażu o tematyce historycznej, w którym przyznawane są statuetki: Zamość Perła Renesansu. Festiwalowi towarzyszą projekcje plenerowe na Rynku Wielkim w Zamościu oraz spotkania z wybitnymi twórcami filmowymi.
Dziś, polski film, zarówno fabularny, jak i dokumentalny, ma się wręcz znakomicie. Rocznie produkowanych jest w Polsce kilkaset różnego rodzaju filmów. Większość z nich trafia na telewizyjny ekran, wywołując znaczne zainteresowanie telewidzów. W ciągu lat dziewięćdziesiątych polskie filmy dokumentalne zdobyły więcej zasłużonych nagród i laurów na międzynarodowych festiwalach niż przedstawiciele wszystkich innych gatunków filmowych razem wzięci. Ta dobra kondycja polskiego filmu wynika w znacznym stopniu z nawiązania do tradycji. Z jednej strony bowiem sposób produkcji i dystrybucji tego rodzaju filmów jest dziś w Polsce podobny jak w krajach zachodnioeuropejskich.
Z drugiej strony, dawna hierarchia wartości, zgodnie z którą film należy oceniać przede wszystkim w kategoriach estetycznych – obowiązuje nadal. Ponadto olbrzymią rolę polscy twórcy przywiązują do takich wartości uniwersalnych, jakimi są prawda, czy wolność. I do nich między innymi odwołują się twórcy filmów historycznych, filmów, które w swojej idei niosą misję, nie tylko popularyzowania wiedzy, ale głównie budowania świadomości historycznej u odbiorcy – widza. Dla podkreślenia wagi i znaczenia filmów o tematyce historycznej powstał Zamojski Festiwal Filmowy „Spotkania z historią”.