Trasa rowerowa: Lublin – Muzeum w Kozłówce

Rowerem do Kozłówki

Nasza propozycja trasy z Lublina do Kozłówki to około 50-cio kilometrowa wycieczka prowadząca przez lasy Kozłowieckiego Parku Krajobrazowego. Po drodze podziwiać będziemy zarówno piękno natury, jak i to stworzone przez człowieka – Muzeum Zamoyskich w Kozłówce.

Mapa trasy:

Opis trasy:

Szlak w pierwszej części prowadzi asfaltem, proponujemy opuścić Lublin w okolicach Czechowa by żółtym szlakiem rowerowym przez Dys dostać się do Rudki Kozłowieckiej. W tym miejscu wjeżdżamy już na teren parku, jadąc na wprost głównym szlakiem po około kilometrze dotrzemy do asfaltowej drogi biegnącej przez park. Drogą tą kierujemy się na wschód jadąc prawie do końca lasu, zwiedzanie parku można też zacząć od tego miejsca, zwłaszcza gdy planujemy przyjazd samochodem – tutaj znajduje się parking.
Trasa rowerowa Lublin - Kozłówka fot 2

Niedaleko tego miejsca znajduję się ścieżka edukacyjna „Kopanina”, którą będziemy podążać. Podczas przejazdu, przy śpiewie ptaków, szumiących koronach drzew, otuleni zapachem żywicy i olejków eterycznych drzew leśnych, o ileż przyjemniej dowiedzieć się czegoś na temat lasów! Wzdłuż 2 km trasy rozstawiono 14 tablic z opisami walorów przyrodniczo-leśnych znacznie zwiększających atrakcyjność przejazdu. Oprócz szumu drzew, śpiewu ptaków i „zapachu lasu”, można przez dotyk przekonać się o różnicach kory różnych gatunków drzew, szyszek, liści i igliwia.
Trasa rowerowa Lublin - Kozłówka fot 3

Po przejechaniu ścieżki edukacyjnej kierujemy się na zachód, pokonując niecałe dwa kilometry dotrzemy do Rezerwatu Przyrody – „Kozie Góry”, gdzie warunki siedliskowe dokonały tu naturalnej selekcji, w której wyniku powstał drzewostan złożony tylko z jednego gatunku dębu, co jest na Lubelszczyźnie zjawiskiem wyjątkowym. Wielka ekspansywność dębu oraz właściwości techniczne drzewa pozwalają sądzić, że występuje tu specyficzny ekotyp tego gatunku. Okazy dębów osiągnęły wiek 120-150 lat.
Trasa rowerowa Lublin - Kozłówka fot 2

Dalsza część trasy kieruje nas na południe, dotrzemy tam do kilku stawów otoczonych piękną roślinnością, w okolicy znajduje się też Stary Tartak w okolicach, którego można zrobić sobie odpoczynek w miejscu do tego przeznaczonym. Z tego miejsca wyruszamy w kierunku zachodnim by wyjechać z parku w miejscowości Dąbrówka. Dalej kierujemy się na północ – po około 5 km asfaltem dotrzemy do celu – Muzeum Zamoyskich w Kozłówce.
Muzeum Zamoyskich w Kozłówce