Lubelskie Rowerem

Szczebrzeszyński Park Krajobrazowy

Szczebrzeszynski Park Krajobrazowy

Szczebrzeszyński Park Krajobrazowy jest fragmentem Roztocza Zachodniego – został wydzielony w 1991 roku. Jego cechą charakterystyczną, którą podziwia wielu miłośników przyrody, nie tylko z Polski, są niesamowite wąwozy.

Sieć wąwozów znajdująca się w Szczebrzeszyńskim Parku Krajobrazowym jest największa i najbardziej zróżnicowana w całym kraju. Między Szczebrzeszynem a Wywłoczką znajduje się „Piekiełko”, to właśnie tam ściany wąwozów sięgają kilkudziesięciu metrów, a ich szerokość osiąga nawet 20 metrów, chociaż spotyka się również takie, które mają jedynie kilkanaście centymetrów.

Skupiska leśne zostały dominowane przez buczynę karpacką oraz bór jodłowy, w okolicach torfowiska Bagnie Tałandy można podziwiać brzozę omszałą oraz sosnę karłowatą. Liczne nasłonecznione tereny są idealnym ekosystemem dla wielu zagrożonych gatunków roślin: rutawki mniejszej, dzwonka syberyjskiego, szczodrzenicy ruskiej. Można tu również odnaleźć wiele przedstawicieli roślinności górskiej, bardzo licznie występują objęte ochroną paprotniki kolczyste, zakoncice skalne oraz czyściec górski i szałwia lepka.

Jeżeli interesujesz się ornitologią to awifauna Szczebrzeszyńskiego Parku Krajobrazowego jest naprawdę niesamowita. Wprawne oko dostrzeże tu największego polskiego dzięcioła czarnego, jak również muchołówkę żałobną oraz ciekawego ptaka, siniaka. Nad łąkami bardzo licznie występuje jastrząb, gil, krwawodziób i rycka, natomiast nocą można spotkać puszczyka i płomykówkę.

Zabytki w Szczebrzeszynie

Zaletą Szczebrzeszyńskiego Parku Krajobrazowego nie jest tylko wspaniała przyroda lecz również liczne zabytki. W Szczebrzeszynie znajduje się piękny, średniowieczny zespół budowli pochodzący z XIV – XVI wieku. W jego skład wchodzą ruiny zamku, oraz grupa obiektów sakralnych: kościół, klasztor dominikanów, cerkiew i synagoga. Na uwagę zasługuje również zespół pałacowo-parkowy Zamoyskich, jak również bardzo ciekawe, drewniane zabudowania chłopskie.

Warto wybrać się do tego parku, gdyż liczne zabytki wraz z bogactwem przyrody stanowi wspaniałe miejsce na rodzinne wycieczki. Liczne trasy i szlaki, które zostały tu wytyczone prowadzą wśród najciekawszych miejsc. Można również spróbować regionalnej kuchni oraz odwiedzić Ośrodek Edukacyjno-Muzealny by jeszcze dokładniej poznać historię parku i przyległych do niego terenów.

Exit mobile version