Lubelskie Rowerem

Studzianka – Tatarska wioska

Studzianka - taratski cmentarz

W powiecie bialskim znajduje się malownicza miejscowość, której historia sięga aż okresu staropolskiego. Dla każdego miłośnika historii miejscowość bardzo ciekawa, znaleziono tu duży topór oraz fragmenty ceramiki pochodzące z około 2000 lat p.n.e. Natomiast na przełomie XIV i XV wieku był to istotny punkt na szlaku handlowym biegnącym od Lublina aż do Wilna.

Każdy, kto znajdzie się w okolicach Studzianki, powinien zatrzymać się na chwilę i zobaczyć jeden z nielicznych w Polsce mizarów – jest to element bardzo silnie związany z historią miejscowości, ponieważ przez ponad 200 lat zamieszkiwali te tereny tatarzy, których kultura wrosła w tę ziemię. W całej gminie można odnaleźć około 200 nagrobków, niektóre z nich są oznaczone jedynie dużymi, pomnymi głazami. Według archiwów i badań prowadzonych przez etnografów i historyków, najstarsza inskrypcja znajduje się na mogile powstałej w 1747 roku.

Muzeum

Przepiękne krajobrazy, historyczno-kulturowa różnorodność oraz mieszkańcy, którzy pielęgnują i cenią swoje tradycje zainspirowały i pozwoliły na stworzenie w Studziance muzeum. Prywatnego Muzeum Państwa Józefaciuków jest miejscem przepełnionym historią. Rekwizyty, które były zbierane przez lata i wielu członków rodziny stanowią wspaniałą lekcję historii dla każdego zwiedzającego. Ciekawostką w zbiorach jest między innymi lodówka z początku XX wieku, która chłodzona była lodem z przerębli – w Polsce znajdują się tylko dwa takie egzemplarze. Można podziwiać również okazały zbiór narzędzi, mebli, sztućców, haftów i obrazów, lamp, saganków oraz żelazek. Na pewno każdy, kto interesuje się historią dostrzeże, że jest to niesamowita kolekcja.

Stowarzyszenie Rozwoju Miejscowości Studzianka dba o rozwój i podtrzymywanie tradycji. Organizowane są turnieje łucznicze, warsztaty kuchni tatarskiej, spływy kajakiem po Zielawie, wyroby rękodzieła ludowego. Te, oraz wiele innych atrakcji, festynów i imprez czeka na każdego turystę. Studzianka jest miejscowością, do której warto wybrać się całą rodziną, znajdują się tu miejsca noclegowe, pyszna, domowa kuchnia, wypożyczalnie rowerów i kajaków.

Exit mobile version