Strzelecki Park Krajobrazowy

Strzelecki Park Krajobrazowy

Od 1983 roku komplekst Lasów strzelckich wraz z przyległą doliną Bugu jest terenem chronionym ze względu na pierwotny charakter rzeki. Bug tworzy tu liczne zakola i bużyska, które sprawiają, że ukształtowanie terenu, mimo iż stanowi on głównie równinę, jest niesamowicie zróżnicowane. Strzelecki Park Krajobrazowy jest miejscem dla każdego, kto ceni podziwianie nienaruszanej przez człowieka przyrody.

Zdecydowaną większość parku stanowią lasy gdzie dominuje dąb szypułkowy, garb oraz sosna, ponadto można również spotkać lipę drobnolistną, jawor i osikę – większość drzewostanów jest bardzo zróżnicowana gatunkowo. W runie leśnym występuje wiele gatunków roślin, które zostały objęte ochroną ze wzglądu na niewielki poziom występowania. Podczas spacerów można zauważyć obuwik pospolity, dzwoneczek wonny, mieczyk dachówkowaty, parzydło leśne i lilię złotogłów. Łąki w Strzeleckim Parku krajobrazowym są efektem naturalnego odlesienia terenu, znajdują się zazwyczaj w bliskim sąsiedztwie rzeki Bug. Dominują tam liczne rośliny łąkowe: goździk pyszny, zerwa kulista, czosnek kątowaty, starodub łąkowy oraz bardzo rzadki groszek szerokolistny.

Dzięki temu, że park zachował swój pierwotny i naturalny charakter, stał się on ostoją dla wielu ciekawych gatunków zwierząt. Zaobserwowano tu największe w Polsce lęgowisko orlika krzykliwego, dzięcioła średniego oraz trzmielojada. Równie licznie występują również: muchołówki białoszyje, jarząbki, krogulce i bociany czarne. Bardzo istotny jest fakt, iż zanotowano tutaj bardzo dużą populację zagrożonego w Europie żółwia błotnego.

Lasy Strzeleckie przed II Wojną Światową należały do rodu Zamoyskich – obecnie zachował się pałac myśliwski wybudowany na początku XX wieku. W miejscowościach Kopyłków i Stefankowice można podziwiać zespoły parkowo-pałacowe pochodzące z XIX wieku, natomiast pod niewielką miejscowością Dubienka znajduje się kopiec, który upamiętnia bitwę Kościuszkowską z 1972 roku. Podobny kopiec znajduje się w miejscowości Horodle i jest związany z unią, która została zawarta w 1413 roku. Każdy, kto ceni sobie piękno przyrody znajdzie przytulne gospodarstwo argoturystyczne, liczne ścieżki pisze, jak również rowerowe, które pokazują piękno parku i jego otuliny. Niewątpliwie warto tu zajrzeć i pamiętać, że jest to jedno z nielicznych miejsc w kraju, gdzie przyroda pozostała nienaruszona przez człowieka.