Sobiborski Park Krajobrazowy

Sobiborski Park Krajobrazowy

Leżący we wschodniej części Pojezierza Łęczycko-Włodawskiego Sobiborski Park Krajobrazowy istnieje od 1983 roku. Ponad 75% Parku stanowią lasy, wśród których można znaleźć liczne jeziora i rzekę Tarasienkę. Warto odwiedzić to miejsce z uwagi na fakt iż jest ono słynne w całej Europie dzięki żółwiowi błotnemu, który bardzo licznie tu występuje.

Zróżnicowane bory, z przewagą sosny oraz brzeziny bagienne z dominującą olchą czarną i brzeziną omszoną sprawiają, że wycieczki po Sobiborskim Parku Krajobrazowym są przyjemne i ciekawe. Cennymi elementami krajobrazu są liczne torfowiska uformowane w trzy typy – niskie, przejściowe i wysokie. Na podmokłych terenach można znaleźć grzybienie północne, chronione goździki piaskowe, grążele żółte i ciepłolubne murawy napiaskowe.

Bardzo ciekawie prezentuje się fauna – baczny obserwator dostrzeże wiele zagrożonych, chronionych gatunków zwierząt i owadów. Bardzo rzadkie gatunki motyli, jak na przykład paź królowej, mieniak tęczowiec, modraszek telejus i przeplatka aurinia na pewno będą cieszyć oko swym pięknem podczas wycieczki. Ponadto, w jeziorach bardzo licznie występują raki, co świadczy o bardzo wysokim poziomie czystości wód Sobiborskiego Parku Krajobrazowego. Ciekawostką jest, iż można spotkać tu wilka – oznacza to, że tereny chronione zostały zachowane w swojej pierwotnej formie, bez przekształceń dokonanych przez człowieka. Zanotowano również występowanie niezwykle rzadkich gatunków nietoperzy jak na przykład mroczek posrebrzony i nocek łydkowłosy.

Żółwie błotne

Park słynie z obecności żółwia błotnego. Znajduje się tu jego najliczniejsza populacja, która została udokumentowania i liczy około 500 osobników. Warto pamiętać, że żółw błotny został wpisany do Polskiej Czerwonej Księgi Zwierząt jako zwierzę, które jest zagrożone wymarciem. Całość Sobiborskiego Parku Krajobrazowego, ze względu na wspaniałe walory przyrodnicze, kulturowe oraz turystyczne, została włączona do Międzynarodowego Rezerwatu Biosfery „Polesie Zachodnie”.

Dla każdego, kto uwielbia aktywnie spędzać czas, zarówno pieszo, jak i na rowerze, polecamy ciekawą ścieżkę dydaktyczną „Stulno” – jest to jedna z wielu wyznaczonych tras, która prowadzi po najpiękniejszych zakątkach Parku. Również kajakarze znajdą tutaj coś ciekawego, ponieważ można organizować spływy po Bugu, które na pewno dostarczą wielu emocji i pokażą piękno parku z całkowicie innej strony.