Pojezierze Łęczyńskie

Pojezierze Łęnczynskie

Szukasz miejsca, gdzie możesz zobaczyć piękne widoki? Może zainteresuje Cię zachód słońca nad pięknymi rozlewiskami w Parku Pojezierza Łęczyńskiego położonego w zachodniej części Pojezierza Łęczysko – Włodawskiego i Równiny Parczewskiej. Park został utworzony w 1990 roku Bogactwa jakie możemy tam dostrzec to liczne zgrupowania jezior o różnym podłożu troficznym, zespoły roślinności torfowiskowej i leśnej.

Główną atrakcją Parku są liczne jeziora – najstarsze można zobaczyć na Niżu Środkowoeuropejskim, ich łączna ilość wynosi 68, więc odnalezienie wszystkich jest nie lada gratką dla zwiedzających, które przyciągają każdego roku wielu turystów ze względu na swoją niezwykłą malowniczość. Jeśli chciałbyś odpocząć po dłuższej podróży, albo zjeść ciepły posiłek, znajdziesz ośrodki wypoczynkowe i pyszne, regionalne dania.

Park Krajobrazowy Pojezierze Łęczyńskie

Park Krajobrazowy Pojezierze Łęczyńskie charakteryzuje się wyjątkowo ciekawą roślinnością. Jeziora są porośnięte bujną florą, która jest idealnym miejscem lęgowym dla wielu gatunków ptaków. Co ważniejsze, Jeziora Świerszczów i Brzeziczno zostały objęte ochroną jako oddzielne rezerwaty, ze względu na wiele chronionych gatunków tam występujących.

Zwiedzając Park Pojezierza warto również zwrócić uwagę na interesującą architekturę, która jest pozostałością po wielu kulturach, które wcześniej dominowały na tych terenach. Warto zwrócić uwagę na dobrze zachowaną cerkiew prawosławną Narodzenia NMP, Kościół św. Ludwika, wraz z przylegającą zabudową klasztorną. Ciekawymi elementami, które warto zobaczyć są również Wielka i Mała Synagoga. W Parku znajdziemy też wiele ścieżek rowerowych, które oferują nam piękne widoki. Dla każdego, kto chce w sposób aktywny zaczerpnąć świeżego powietrza, ta forma aktywności będzie najkorzystniejsza.

Park Krajobrazowy Pojezierze Łęczyńskie jest miejscem, które warto odwiedzić. Malownicze, zielone tereny z ciekawą historią każdego powodują, że każdy, kto chociaż raz tu był, pragnie wrócić ponownie. Ciekawe elementy architektoniczne, które możemy znaleźć w okolicy pozwalają poznać nam historię tego miejsca, a jeziora i zielone tereny umożliwiają aktywny wypoczynek.