Lubelskie Rowerem

Perełki Lubelszczyzny rowerowym szlakiem

Lubelszczyzna to bez wątpienia jeden z piękniejszych i najlepiej zachowanych obszarów przyrodniczych w Polsce, który co roku odwiedzają rzesze rowerowych turystów. Ze spokojem i pięknem lokalnej natury, wspaniale uporządkowanymi ścieżkami rowerowymi, mnóstwem długich, malowniczych tras oraz wieloma zabytkowymi zamkami, popularność Lubelszczyzny wcale nie dziwi. Lublin jako miasto to już jednak dość znane miejsce, podobnie jak Roztocze, pałac w Kozłówce, czy Nałęczów. Postanowiliśmy więc poszukać nieco mniej znanych, jednak równie interesujących perełek Lubelszczyzny. Gdzie warto wybrać się w kolejną wycieczkę rowerową?

Dęblin dla fanów architektury i turystyki militarnej

Stosunkowo długa, ale niezwykle malownicza trasa prowadząca z Lublina do Dęblina to z pewnością gratka dla tych, którzy uwielbiają nietypowe, a jednocześnie naprawdę piękne miejsca. Dęblin to miejsce, które w XIX wieku było jedną z większych twierdz w tym rejonie polski. Zachowana tam po dziś dzień cytadela to prawdziwa atrakcja dla fanów architektury. Ci, którzy pasjonują się lotnictwem z pewnością docenią mieszczącą się tam obecnie Wyższą Szkołę Oficerską Sił Powietrznych.

Jak dojechać? Wyjeżdżając z Lublina kieruj się w stronę Kozłowieckiego Parku Krajobrazowego, gdzie przy okazji zobaczysz niepowtarzalne cuda przyrody. Z parku kieruj się na północny-zachód, w stronę Abramowa, a później już prosto do Dęblina. Trasa z Lublina do Dęblina to 80 kilometrów drogi lub 25 kilometrów na północ od Puław.

Janów Podlaski – mekka dla wielbicieli koni

144 kilometry trasy na północ od Lublina to już duże wyzwanie kolarskie, jednak dla prawdziwego poszukiwacza perełek Lubelszczyzny nie będzie to zadanie niemożliwe. Na co liczyć w samym Janowie? Przede wszystkim słynną na całym świecie stadninę koni, która powstała tu na początku XIX wieku. To właśnie w Janowie Podlaskim sprzedawane są najlepsze na świecie konie, będące dumą stajni arabskich szejków czy amerykańskich multimiliarderów. Coroczne aukcje koni czystej krwi arabskiej to z kolei wydarzenie, na które zjeżdżają wszyscy liczący się celebryci. Po drodze możesz liczyć oczywiście na piękne widoki, malownicze parki, jeziora i wszystko, co w Lubelszczyźnie najbardziej atrakcyjne, czyli dziką i nieokiełznaną naturę.

Stadnina Koni – Janów Podlaski

Aby dojechać do Janowa, kieruj się na północ w stronę Białej Podlaskiej. Po drodze przejedziesz między innymi przez fragment Poleskiego Parku Narodowego, który sam w sobie jest miejscem godnym odwiedzenia i docenienia. Miejscowości w okolicach parku są dobrym miejscem na nocny postój przed kontynuowaniem trasy – gościnność lokalnych mieszkańców w połączeniu z niesamowitymi widokami gdziekolwiek się nie obejrzysz zdecydowanie woła o dłuższą wizytę!

Wskazówka: na dłuższej trasie przyda się dobrze skompletowany zestaw akcesoriów – pojemny plecak, bidon z wodą, pompka czy łaty do dętek. Jeśli planujesz rodzinną wycieczkę, nie obejdzie się także bez fotelika lub przyczepki, a każdy uczestnik wyprawy z chęcią zje dostarczającą energii przekąskę dla sportowców. Sprawdź, jakie akcesoria rowerowe warto zabrać ze sobą w trasę, tak by nie dać się zaskoczyć żadnym nieprzewidzianym przeszkodom.

Radzyń Podlaski – pałacowe królestwo

Miejscowość będąca swoistą granicą pomiędzy Mazowszem i Małopolską, oddalona zaledwie 70 kilometrów na północ od Lublina to ostatni punkt w naszym mini przeglądzie po perełkach Lubelszczyzny, choć oczywiście nie mniej ciekawy od pozostałych. W mieście znajduje się doskonale zachowany zespół pałacowy należący w przeszłości do rodziny Potockich. Rezydencja pochodząca z XVIII wieku jest zdecydowanie jedną z najlepiej zachowanych i najpiękniejszych budowli w stylu rokoko w Polsce. Miejsce jest otoczone piękną oranżerią, ogrodem i licznymi parkami, a dostęp do niego, choć ograniczony, w dalszym ciągu wywołuje zachwyt i jest wart każdej poświęconej minuty wyprawy.

Pałac Potockich w Radzyniu Podlaskim

Lubelszczyzna to kraina pięknych parków i pałaców, idealnie przygotowana dla wielbicieli rowerowych wycieczek. Czy to krótka wyprawa po pobliskich parkach narodowych, czy też kilkudniowa wycieczka po znacznie odleglejszych zakątkach, żaden rowerzysta nie będzie się tu nudził. Aktywny wypoczynek na rowerze? Zapoznaj się ze szlakami rowerowymi Lubelszczyzny i poznaj popularne punkty turystyczne z zupełnie innej strony.

Exit mobile version