Chełmski Park Krajobrazowy

Chełmski Park Krajobrazowy

W okolicach Czułczyc, Żalina i Sawina został utworzony w 1983 roku Park Krajobrazowy, który chroni malownicze łąki i torfowiska. Jeżeli jesteś ciekawy, jak wyglądają pierwotne tereny, niezmienione przez człowieka, a kształtowane jedynie przez Matkę Naturę, to powinieneś odwiedzić Chełmski Park Krajobrazowy.

Bliskość Obniżenia Dubieńskiego i Pagórów Chełmskich sprawia, że kształt terenu, mimo pozornej monotonności jest niezwykle urozmaicony i zmienny, dzięki czemu roślinność Parku jest bardzo zróżnicowana. Występują tu torfowiska węglanowe, które są niespotykane w naszym kraju, a ponadto, jest to jedyne miejsce gdzie bardzo licznie występuje kłoć wiechowata. Ponadto, na torfowiskach można zauważyć wiele roślin chronionych, takich jak: dwunalistnik muszy, marzyca ruda, grzybień północny. Liczne kwitnące rośliny przyciągają na tereny Chełmskiego Parku Krajobrazowe okazałe, zagrożone wymarciem, gatunki motyli – trzępotek soplaczek, czerwończyk fioletek, mieniak strużnik i tęczowiec, czerwończyk nieparek. Poza torfowiskami na uwagę zasługują liczne stare drzewostany w których dominuje sosna, dęby, olchy, i brzozy brodawkowate.

Wspaniała przyroda nie jest jedyną zaletą Chełmskiego Parku Krajobrazowego, przyległe miejscowości posiadają barwną historię. Można podziwiać średniowieczne zabytki w Czułczycach, Busównie, Tarnowie, kamienną wieżę mieszkalno-sakralno-obronna w Stołpiu, której powstanie datowane jest na X wiek lub późnobarokowe dworki, parki i kościoły.

Ilość atrakcji i zabytków zadowoli każdego, kto lubi aktywnie spędzać czas. Wytyczone ścieżki dydaktyczne „Bagno Serebryjskie”, „Bachus” i „Stańków” doprowadzą Cię do najpiękniejszych i najciekawszych miejsc. Można również wybrać szlaki piesze i rowerowe – „Szlak Pojezierza Południowego” oraz „Szlak bagien i moczarów”. Niewątpliwe, Chełmski Park Krajobrazowy znajduje się w czołówce najpiękniejszych miejsc w Polsce.