Trasa rowerowa:
Zwierzyniec » Zamość » Szczebrzeszyn » Zwierzyniec

Szlak rowerowy: Zwierzyniec Zamosc Szczebrzeszyn

Informacje o trasie:

 • Długość trasy: 60 km
 • Rodzaj roweru: Rower górski
 • Stopień trudności: Średnia

Trasa wycieczki przebiega przez trzy główne miasta regionu. Rozpoczyna się w Zwierzyńcu, nazywanym Perłą Roztocza, a następnie prowadzi przez Zamość, określany Padwą Północy i Perłą Renesansu, oraz Szczebrzeszyn – rozsławione dzięki wierszowi Jana Brzechwy „miasto chrząszcza”.

Atrakcje na szlaku

 • Kościół pw. św. Jana Nepomucena w Zwierzyńcu (tzw. kościół na wodzie)
 • Kościół pw. św. Andrzeja Boboli w Kosobudach (dawna cerkiew unicka i prawosławna)
 • Drewniana zabudowa wiejska i kuźnia w Kosobudach
 • Rezerwat Hubale
 • Stare Miasto w Zamościu
 • Ogród Zoologiczny w Zamościu
 • Cerkiew pw. Zaśnięcia Najświętszej Maryi Panny w Szczebrzeszynie
 • Kościół pw. św. Katarzyny w Szczebrzeszynie
 • Kościół pw. św. Mikołaja w Szczebrzeszynie
 • Synagoga w Szczebrzeszynie
 • Pomnik chrząszcza na rynku w Szczebrzeszynie

Opis wycieczki

Początek szlaku wyznaczono przy jednym z najbardziej znanych zabytków Zwierzyńca i całego Roztocza – renesansowym kościele pw. św. Jana Nepomucena, tzw. kościele na wodzie.

Kaplica na wodzie w Zwierzyńcu
Kaplica na wodzie w Zwierzyńcu, fot. Szymon Bakota

Wyjeżdżając z miasta, należy przejechać wzdłuż brzegu zalewu Rudka, a następnie leśną ścieżką, prowadzącą przez Roztoczański Park Narodowy, udać się do ukrytej wśród wzgórz i lasów wsi Kosobudy. Znajduje się tu dawna cerkiew, służąca obecnie jako kościół katolicki, oraz typowe dla architektury wiejskiej drewniane zabudowania z kuźnią.

Następny odcinek trasy prowadzi mało ruchliwą drogą asfaltową w kierunku Zamościa. Wzdłuż niej rozciągają się rozległe pola uprawne oraz nieliczne zabudowania. W położonej na trasie wsi Hubale znajduje się punkt widokowy oraz rezerwat Hubale, w którym objęto ochroną rzadkiego, małego ssaka stepowego – susła.

Największą atrakcją na trasie wycieczki jest Zamość. Zabudowa Starego Miasta, otoczona potężnymi, odnowionymi w ostatnich latach fortyfikacjami bastionowymi, została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. W okresie wakacyjnym odbywają się tu liczne imprezy kulturalno-rozrywkowe. Na trasie wycieczki znajduje się także słynny zamojski ogród zoologiczny oraz położone na obrzeżach miasta lotnisko Aeroklubu Ziemi Zamojskiej. Można skorzystać z jego oferty turystycznej i wybrać się na niezapomniany lot nad Roztoczem. Na zobaczenie wszystkich atrakcji i zabytków miasta poświęcić należy co najmniej kilka godzin.

Zamość - rynek
Rynek w Zamościu

Kolejnym miastem na trasie jest Szczebrzeszyn, który słynie nie tylko z postaci „chrząszcza brzmiącego w trzcinie”, ale również ze swej wielokulturowej historii i architektury. Warto tu zobaczyć położone w niewielkiej odległości od siebie dwa kościoły katolickie, Warto tu zobaczyć położone w niewielkiej odległości od siebie dwa kościoły katolickie, cerkiew oraz synagogę. Na rynku w Szczebrzeszynie stoi pomnik słynnego chrząszcza, a przy synagodze znajduje się cała rodzina tych owadów.

Ostatni odcinek trasy do Zwierzyńca przebiega szlakiem Green Velo. Kończąc wycieczkę, można odpocząć nad wodą w kompleksie stawów Echo lub nad zalewem Rudka, gdzie działa wypożyczalnia sprzętu wodnego.

źródło: greenvelo.pl/portal/pl/wycieczki/z-perly-roztocza-do-perly-renesansu
Oceń ten wpis
Średnia ocena: 4,50, na podstawie 2 opinii.
Loading...
Udostępnij i polub!
Udostępnij!