Susiec – atrakcje turystyczne

Susiec - atrakcje Turystyczne

Susiec to miejscowość położona niemal w samym centrum Roztocza, dzięki czemu jest idealnym miejscem do rozpoczęcia wycieczek pieszych jak i rowerowych.

Nie tylko rowerem

Aktywnie czas można tu spędzić również nad wodą, gdzie znajduje się kąpielisko, kryty basen oraz szlak kajakowy Tanwi. Po dniu pełnym atrakcji na gości czekają liczne ośrodki wypoczynkowe, kwatery agroturystyczne oraz kemping położony niedaleko lasu, gdzie można zregenerować siły na kolejne dni podróży.

Bez problemu dojedziemy tu samochodem, a w okresie wakacyjnym również pociągiem. Stacja kolejowa znajduje się w centrum miasta, gdzie swój początek mają wszystkie kolory szlaków turystycznych, które zaprowadzą każdego turystę w najciekawsze miejsca w mieście jak i okolicy

Co warto zobaczyć w Suściu?

Każdy kto tu zawita z pewnością powinien zobaczyć kościół parafialny pw. św. Jana Nepomucena (wybudowany w latach 1862-1868 z fundacji Zamoyskich), oraz drewnianą dzwonnicę znajdującą się tuż obok kościoła. Na przykościelnym cmentarzu znajduje się kwatera żołnierzy września 1939 roku. Warto przejść się ulicą Tomaszowską, przy której znajduje się, m.in.: figura św. Jana Nepomucena, pomnik poległych w latach 1939-1944 oraz postaci Kargula i Pawlaka, które witają przybywających gości.

Czartowe pole. Wodospady na rzece Sopot

Czartowe Pole to utworzony w 1958 roku rezerwat krajobrazowy, o powierzchni 80,51 ha. Zajmuje prawie 4- kilometrowy odcinek doliny Sopotu wraz z wodospadami na rzece, które powstały na wschodnich odpornych ławic skalnych. Przez rezerwat wiedzie ścieżka przyrodnicza, która zaprowadzi nas do wodospadów, ruin papierni Zamoyskich oraz do pomnika i małego cmentarza partyzanckiego z czasów II wojny światowej.

Husiny – Źródła Sopotu

W Husinach znajduje się źródło Sopotu, które uznane zostało za pomnik przyrody. Jest to duże źródło krasowe, z którego w ciągu jednej sekundy wybija ok. 70l wody.

Błudek – dawny obóz NKWD

W 1944 roku NKWD i UB w lesie stworzyli obóz zagłady dla ok. tysiąca Polaków, żołnierzy AK, NSZ, BCh. Dzięki akcji oddziału AK obóz zlikwidowano w 1945 roku. Jednak więźniów, którzy zostali wcześniej wywiezieni nie udało się uratować, ich los pozostał nieznany. Dowody na istnienie obozu zostały ukryte i aż do 1989 roku nie wspominały o nim żadne oficjalne publikacje. Z tego powodu dopiero po wielu latach postawiono tu pomniki i odbudowano cmentarz żołnierzy AK poległych w obozie.

Kościółek (Zamczysko)

Na wzniesieniu w pobliżu ujścia potoku Jeleń do Tanwi odnajdziemy pozostałości po grodzisku, które istniało tu w XII – XIII wieku. Legendy głoszą, że istniał tu zamek, bohaterskiej Tanewy, która zginęła w głębokiej studni, broniąc się przed Tatarami. Natomiast w XVIII wieku w tym miejscu znajdował się klasztor Bazylianów z cerkwią unicką pw. św. Bazylego. Na Kościółku ukrywali się również powstańcy w 1863 roku. A w czasach II wojny światowej stworzono tu bazę partyzantów polskich i radzieckich, jak również komendę AK obwodu Tomaszów Lubelski.

Łosiniec – Dawna cerkiew i cmentarz

Wieś znajdująca się niedaleko źródeł Potoku Łosińskiego. Tu odnajdziemy drewniany kościół pw. śś. Michała i Józefa, ufundowany przez Zamoyskich w 1797 roku. Wybudowany jako cerkiew unicka, jednak w 1875 roku została zamieniona na prawosławną, a po I wojnie światowej świątynia stała się kościołem parafialnym. Przy kościele stoi, pochodząca z XVIII wieku drewniana dzwonnica. Na granicy wsi znajdziemy duży cmentarz wojenny, gdzie spoczywa 216 żołnierzy polskich z Armii “Kraków”, którzy zginęli w walkach z Niemcami we wrześniu 1939 roku. W położonych niedaleko od cmentarza Zawadkach, odnajdziemy pomnik upamiętniający miejsce, gdzie zatrzymał się Józef Piłsudski zanim przekroczył granicę zaborów w Rebizantach.

Majdan Sopocki – Zalew i kąpielisko

Turystyczna miejscowość, w której znajduje się kąpielisko i duży zalew na rzece Sopot. Dodatkowo warto tu zobaczyć kościół parafialny pw. św. Tomasza Apostoła, wybudowany w 1835 roku w stylu klasycystycznym, jako cerkiew unicka.

Szumy nad Tanwią

Jedną z najpopularniejszych atrakcji Roztocza są wodospady, które odnajdziemy na rzece Tanew i jej prawym dopływie Jeleniu. W 1958 roku utworzono tu rezerwat leśno – krajobrazowy o powierzchni 41,33 ha. Krótki odcinek Tanwi liczy 47 załomów dna, podzielonych na 4 serie. Najczęściej mają do 0,5 m wysokości, jednak zdarzają się wyjątki – najwyższy z progów ma 1,5 m wysokości, który znajduje się Jeleniu poza granicami rezerwatu. Zwiedzanie doliny Tanwi umożliwia ścieżka przyrodniczo – dydaktyczna (znaki czerwone).

Szumy na Tanwi
Szumy na Tanwi

Paary

To tu znajdowała się kiedyś fabryka należąca do Ordynacji Zamojskiej, która wykorzystywała rudę darniową (wydobywana tu już od XVII wieku). Do czego nawiązywały dawne nazwy osady: Par, Paar lub Huta Pary, opisujące gorące, duszne powietrze panujące w hucie. Przy kościele odnajdziemy pomnik ofiar II wojny światowej upamiętniający 53 mieszkańców Paar, którzy zostali zamordowani przez okupanta lub zginęli w walce. Niedaleko kościoła w czasach zaborów przebiegała granica oddzielająca zabór rosyjski od austriackiego. Obecnie granica ta oddziela województwo lubelskie od podkarpackiego. W pobliski lesie znajdziemy pomnik, który postawiono w miejscu dawnego cmentarza żołnierzy września 1939 roku, oraz cywilów – ofiar pacyfikacji wsi 24 czerwca 1943 roku.

Róża – pomnik partyzantów

Znajdziemy tu pomnik partyzantów upamiętniający zwycięską bitwę oddziałów BCh z Niemcami, która odbyła się 2 lutego 1943 roku.
Nowiny – Kaminiołom na Krzyżowej górze
To jeden z największych kamieniołomów w paśmie krawędziowym Roztocza, z którego kamień był używany głównie do budowy dróg oraz jako surowiec do produkcji wapna. Pod koniec II wojny światowej (1944 – 45) wydobywaniem kamienia zajmowali się więźniowie obozu w Błudku.

Nowiny – Trofowisko

Rezerwat przyrody o powierzchni 3,8 ha, który powstał w 1990 roku. Jego zadaniem jest ochrona śródleśnego torfowiska przejściowego, gdzie znajduje się wiele cennych gatunków roślin.

Oseredek

26 października 2014 roku otworzono tu Muzeum Pożarnictwa, założycielem, którego jest Jan Łasocha. Dzięki jego determinacji i chęci kultywowania tradycji pożarniczych, zgromadzono dla muzeum ponad 300 eksponatów. Do jednych z cenniejszych i wyróżniających się można zaliczyć: sikawkę kołową produkcji Unia Strażacka Lwów z 1891 roku, sikawki ręczne, motopompy wyprodukowane w kraju jak i zagranicą oraz pojazdy pożarnicze. Niektóre elementy ekspozycji zostały pozyskane od strażaków z powiatu Freudenstadt z Niemiec. Na początku zbiory były prezentowane publicznie jako amatorskie muzeum pożarnictwa. Dzięki władzom gminy Susiec rozbudowano strażnice OSP Oseredek, a w nowo powstałych pomieszczeniach swoją działalność rozpoczęło muzeum pożarnictwa.

Rebizanty

Miejsce słynące z wodospadów na Tanwi, tzw. szumy, które chroni rezerwat. Poza wodospadami znajdziemy tu pomnik Józefa Piłsudskiego – postawiony na pamiątkę przekroczenia granicy zaborów w 1901 roku oraz monument leśników walczących o Niepodległość. Odbudowano znajdujące się na moście na Tanwi przejście graniczne między Galicją a Kongresówką.

Rybnica

Wieś znajdująca się nad Potokiem Łosinieckim, a wokół niej rozciąga się las. Przy poszukiwaniu wodospadów należy wyglądać starego młyna, który nas do nich doprowadzi. Jest to najwyższy zespół wodospadów na Roztoczu, którego dwupoziomowa kaskada skalna ma 1,6 m wysokości.

Ulów

To tu, w jedynej miejscowości w Europie Środkowej w 2002 roku odkryto ślady Herulów (był to lud pochodzący ze Skandynawii). Dowodem na ich przebywanie na tych terenach jest cmentarzysko pochodzące z połowy III w n.e. (tzw. okres wędrówek ludów). Znajduje się tu również cmentarz wojenny z 1939 roku, na którym spoczywają polegli w bitwie tomaszowskiej.

Wapielnia

To kopułowaty ostańcowy pagór, który jest najwyższym wzniesieniem na Roztoczu Środkowym, wynosi 386,5 m n.p.m. wysokości. Powstały ze skał wapiennych i piaskowców. U szczytu możemy spotkać wiele głazów wapiennych oraz ślady po dawnym kamieniołomie w postaci wyrobisk.