Rowery fitness – Czym są i dla kogo to dobry wybór?

Rowery fitnessowe, chociaż różnią się od bardziej popularnych rowerów miejskich, czy szosowych specyficzną konstrukcją i charakterystyką, cieszą się dużym zainteresowaniem. Wbrew temu, co sugeruje nazwa nie są to rowerki stacjonarne, służące do treningu. Rower fitness to skrzyżowanie roweru crossowego z rowerem szosowym. Taka mieszanka pozwoliła uzyskać pojazd uniwersalny, co dla jednych jest zaletą, a dla drugich wadą.

Czym są rowery fitness?

To, że rowery fitnessowe różnią się od pozostałych popularnych modeli widać już w samej budowie. W porównaniu z rowerem szosowym, rower fitness będzie miał bardziej wyprostowaną geometrię ramy. Kierownica typu flat bar lub kierownica trekkingowa zapewnia osobie korzystającej z roweru wygodne ułożenie dłoni oraz możliwość zachowania bardziej wyprostowanej pozycji. Przekłada się to na wysoki komfort jazdy, ale także na lepszą kontrolę w czasie jazdy.

Warto wiedzieć, że rower fitness przeznaczony jest w szczególności do jazdy po utwardzonych drogach oraz po asfalcie. Został zaprojektowany w taki sposób, aby jazda rekreacyjna, czy treningowa była maksymalnie efektywna, a jego aerodynamiczna konstrukcja pozwala na osiągnięcie większych prędkości.

Jakie są zalety roweru fitness?

Jedną z ważniejszych zalet roweru fitnessowego, o której warto wspomnieć jest możliwość modyfikacji jego parametrów. Oznacza to, że bez większych problemów rower można dostosować do indywidualnych potrzeb i rodzaju tras, po których chce się poruszać. Optymalizując w odpowiedni sposób parametry, można dostosować pojazd do jazdy rekreacyjnej lub nieco szybszej.

Należy również zwrócić uwagę na niedużą masę tego typu rowerów. Ułatwia to zdecydowanie zwinne poruszanie się po miejskich ścieżkach, ale rower nadaje się także do jazdy poza miastem. Brak amortyzatorów w rowerze fitnessowym, sprawia, że pojazd ten przystosowany jest głównie do przemieszczania się po drogach asfaltowych.

Prosta konstrukcja roweru fitness

Producenci rowerów fitness stawiają przede wszystkim na minimalizm i prostotę. To właśnie z tego powodu w modelach tych postawiono na jak najlepszą aerodynamikę i wydajność, odrzucając jednocześnie zbędne elementy, takie jak błotniki, czy bagażnik. Czy słusznie? Zdania są podzielone i w zależności od oczekiwań część użytkowników uznaje to za zaletę, a pozostali za wadę. Można jednak znaleźć i  takie modele, w których dodano specjalne mocowania, pozwalające na zamontowanie brakujących elementów.

W rowerach fitnessowych zastosowano różne możliwości, aby pojazdy te przystosować do różnych oczekiwań i warunków. Dlatego w sklepach można znaleźć modele wyposażone w hamulce hydrauliczne, jak też z tak zwanymi szczękami.

Rower fitness – Dla kogo?

Prostota i praktyczne rozwiązania to cechy, które sprawiają, że modele tego typu rowerów są odpowiednie właściwie dla każdego. Także biorąc pod uwagę aspekt finansowy, szybko okaże się, że rower fitness będzie solidną i tańszą opcją. Konstrukcja roweru pozwoli na wygodne i efektywne poruszanie się w przestrzeni miejskiej, co pozwoli ominąć korki i dotrzeć na czas do pracy, na uczelnię czy do szkoły. Dodatkowo, decydując się na zamontowanie dodatkowych elementów w postaci bagażnika, rower fitness można wykorzystać także do transportu zakupów, czy niezbędnego wyposażenia w przypadku dalszej podróży. Oczywiście zakładając, że podróż ta odbywać się będzie po utwardzonej nawierzchni.

Rowery fitness będą odpowiednim rozwiązaniem nie tylko dla osób, poszukujących środka transportu, czy chcących podróżować po okolicy. Dzięki specjalnie zaprojektowanej konstrukcji, pojazdy te umożliwiają także efektywną jazdę treningową. Tym samym model fitness będzie odpowiedni dla każdego, kto będzie chciał poprawić swoją kondycję i spalić kalorie, a także wzmocnić mięśnie. Udając się na dłuższą przejażdżkę można zapewnić sobie naprawdę solidny trening, a większy zakres przełożeń w rowerze fitness ułatwi pokonywanie wszelkich trudniejszych podjazdów. Sam trening na świeżym powietrzu z kolei z pewnością wpłynie na dobre samopoczucie.

Rower fitness nie dla każdego

Pomimo tego, że rower fitness dla wielu osób może być idealnym rozwiązaniem, model ten nie przypadnie do gustu wszystkim. W szczególności należy pamiętać, że biorąc pod uwagę komfort jego użytkowania bardziej przypomina on klasyczną szosówkę, niż rower trekingowy. Rowery fitness pozwalają na szybkie i sprawne poruszanie się po utwardzonej nawierzchni. Jeśli jednak ktoś bardziej, niż szybką jazdę ceni sobie jej komfort, może być rozczarowany.

Modele typu fitness nie będą także odpowiednie dla zawodowych szosowców. Świetnie za to sprawdzą się wśród amatorów, szczególnie jeśli nie chcą wydawać na pierwszy pojazd sporej kwoty. Warto wziąć pod uwagę, że jest to rower z określonym przeznaczeniem i trudno oczekiwać, żeby spełnił oczekiwania każdego.

Oceń ten wpis
Średnia ocena: 5,00, na podstawie 1 opinii.
Loading...
Udostępnij i polub!
Udostępnij!