Rowery elektryczne – największe plusy jazdy ze wspomaganiem

rower elektryczny mtb

Rowery elektryczne są zdecydowanie najszybciej rozwijającą się w ostatnich latach kategorią spośród wszystkich rowerów i jednym z tych sprzętów, po który coraz chętniej sięgają nie tylko amatorzy, ale i zawodowcy. Choć nazwa mogłaby wskazywać na przekazanie kwestii napędzania roweru w ręce silnika elektrycznego, w rzeczywistości e-bike w dalszym ciągu wymaga od nas ciągłej pracy mięśni i nie odejmuje sportowego charakteru jazdy na rowerze. Przeciwnicy idei napędu w rowerach często zastanawiają się, czy takie rozwiązanie jest w ogóle potrzebne. Aby rozwiać wątpliwości, sprawdziliśmy jakie korzyści może przynieść nam jazda na rowerze z elektrycznym wspomaganiem.

Największe plusy jazdy ze wspomaganiem – zalety rowerów elektrycznych w mieście i w terenie

Rowery elektryczne zdobywają coraz większą popularność na całym świecie z powodu swojej wyjątkowej wygody użytkowania i sprawności w niemalże każdych warunkach. Wśród najważniejszych zalet jazdy  na rowerze ze wspomaganiem, regularni użytkownicy wymieniają przede wszystkim łatwość jazdy – napęd elektryczny ogranicza wysiłek wkładany w jazdę, dzięki czemu nie spocimy się podczas porannego dojazdu do pracy, ale też z łatwością wrócimy na rowerze z rowerem załadowanym zakupami.

Komfort jazdy na elektryku docenią osoby właściwie w każdej grupie wiekowej – to dobry pomysł dla seniora, który nie radzi już sobie fizycznie z dłuższymi trasami, ale i sportowca, który wraca do treningów po kontuzji lub testuje nową trasę. E-bike to w końcu świetny dodatek dla amatorów solowych lub rodzinnych wypraw na długie dystanse – jeśli na trasie pojawia się sporo podjazdów, które wymagają większego wysiłku, z pomocą silnika elektrycznego nie musisz już skracać całkowitej długości trasy czy dojeżdżać na metę ostatkiem sił.

rower elektryczny

Przegląd modeli rowerów elektrycznych – kto ma szansę na e-wspomaganie?

Krzywdzącą opinię rowerów elektrycznych jako modeli dla seniorów pożegnano raz na zawsze, gdy na rynku zaczęły pojawiać się kolejne produkty Cube, Ghost i Haibike bazujące na sportowych MTB w wersji hardtail i full suspension. Tak wyprofilowana i specjalnie przygotowana geometria roweru nie nadaje się przecież do spokojnej jazdy po mieście czy w lekkim terenie – jej pełny potencjał drzemie na trudnych, wyboistych trasach górskich, które sprawiają problemy nawet doświadczonym zawodnikom. Z czasem idea elektrycznego napędu w rowerach sportowych zaczęła przenikać do kolejnych kategorii, dziś obejmując także rowery crossowe, miejskie, trekkingowe oraz wspomniane już różne warianty MTB.

Podobnie jak ich klasyczne odpowiedniki, e-rowery są dostosowane do różnych stylów jazdy, a ich wyróżnikiem jest jedynie dodany do konstrukcji silnik elektryczny i zasilający go akumulator współpracujące z kolażem podczas jazdy. Rower elektryczny ma za zadanie wspomagać go w generowaniu siły do szybszego poruszania się na trasie, a także na podjazdach, gdzie pokonanie nawet kilkuset metrów może stanowić nie lada wyzwanie. Silnik działa tu dopóki pedałujemy, przez co rower nigdy nie zamienia się w elektryczny motorower czy skuter. Bez choć odrobiny wysiłku daleko na nim nie zajedziesz. Przegląd najciekawszych modeli z nowych kolekcji sprawdzonych producentów znajdziesz między innymi w www.bikester.pl/rowery/rowery-elektryczne.html.

Co warto wiedzieć o rowerze elektrycznym przed zakupem?

Decydując się na zakup roweru elektrycznego warto już na początku zdać sobie sprawę, że montaż silnika i akumulatora oznacza dla jednośladu znaczący wzrost wagi. Jeśli do tej pory przeszkadzał ci ciężar standardowego roweru miejskiego czy górskiego, rower elektryczny może nie być najlepszą decyzją. Większa waga w połączeniu z dodatkowym napędem oznacza jednak możliwość szybszego, bardziej dynamicznego przyspieszania, co z pewnością spodoba się zarówno w mieście, jak i poza utartymi szlakami.

haibikesdurohardnine4.0

Bardzo ważnym elementem całej konstrukcji e-bike są baterie, które zależnie od producenta, jakości wykonania i parametrów mogą wystarczyć na przejechanie od 30 do nawet 150 kilometrów ze wspomaganiem. Jeśli jeździsz często, warto postawić na model w którym bateria może być bez problemu usunięta z obudowy i podładowana w tradycyjnym gniazdku w domu lub w pracy, a optymalnie zainwestować w model o dużej pojemności i dobrej wydajności.

Rower elektryczny to inwestycja, często dwukrotnie większa niż zakup tradycyjnego roweru. Warto więc dobrze przemyśleć decyzję i wybrać model, który okaże się najbardziej korzystnym i praktycznym rozwiązaniem dla Twojego indywidualnego stylu jazdy. 

Oceń ten wpis
Średnia ocena: 4,33, na podstawie 3 opinii.
Loading...
Udostępnij i polub!
Udostępnij!