Narzędzia rowerowe – zestaw dla domowego warsztatu

narzedzia rowerowe

Kompleksowa obsługa roweru wymaga zazwyczaj różnych narzędzi, które pomagają w regulacjach czy naprawach sprzętu. Zobacz listę tych, które na pewno Ci się przydadzą.

Podstawowe narzędzia rowerowe

Te narzędzia powinien mieć każdy rowerowy amator, nie wydasz na nie fortuny (większość najprawdopodobniej masz w garażu), a przydadzą się one przy prostych naprawach czy regulacjach Twojego roweru.

Klucze imbusowe

Klucze imbusowe, zwane też sześciokątnymi czy ampulowymi to pierwsze narzędzia jakie powinny znaleźć się w Twoim rowerowym warsztacie. Nie ma na świecie roweru, który by nie miał w sobie śruby imbusowej. Najczęściej wykorzystywane są klucze o rozmiarach 5mm oraz 6 mm – śruby o takich wymiarach stosowane są do mocowań hamulców, przerzutek, kierownicy i innych głównych części rowerowych. Inne element, takie jak np akcesoria mogą być mocowane na mniejsze śruby: 2mm, 2.5mm, 3mm, 4mm. Zdarzają się też duże śruby o średnicy 8mm.

Śrubokręty

Śrubokręty czy tzw „wkrętaki” przydają się przy mocowaniach niektórych, akcesoriów takich jak lampki, liczniki czy dzwonki. Wkrętakami będziemy też regulować przerzutki. Zazwyczaj wystarczy nam po jednym wkrętaku: krzyżakowym i płaskim.

Klucze płaskie

Klucze płaskie przydadzą się głownie w starszych typach rowerów. Najczęściej używane w rowerach rozmiary kluczy to 8mm, 10mm, 13mm, 15mm, 17mm. Polecam jednak zakupić cały komplet kluczy, dodatkowo klucze w rozmiarach 10, 13, 15 i 17 bardzo często używane są podwójnie więc warto kupić dodatkowe klucze tych rozmiarów.

Ściągacz do łańcucha

Ściągacz do łańcucha, inaczej nazywany „skuwaczem” pozwala na łączenie i rozłączanie ogniw łańcucha rowerowego. Przydaje się gdy wymieniamy łańcuch lub chcemy go skrócić. Skuwanie łańcucha nie jest trudne ale wymaga pewnej wprawy. Nie polecam używać skuwacza jeżeli często zdejmujemy łańcuch (np. do czyszczenia), lepszym rozwiązaniem jest używanie specjalnych spinek, które pozwalają na szybkie rozpinanie i zapinanie łańcucha.

Narzędzia do czyszczenia napędu

Jest wiele sposobów na czyszczenie łańcucha. Jedni całkowicie go zdejmują i moczą w benzynie, inni robią tzw shake’a. Dobrym pomysłem na szybkie wyczyszczenie napędu są narzędzia specjalnie do tego przygotowane. Niektóre zakłada się na łańcuch i kręci korba dolewając tylko trochę benzyny, inne wyglądają jak zwykłe szczotki.

Łyżki do zmiany opon

Łyżki do opon to jedna z rzeczy, które warto mieć zawsze przy sobie. Pozwalają w szybki sposób zdjąć oponę z obręczy nie niszcząc przy tym, ani opony, ani koła roweru. Łyżki zazwyczaj zrobione są z lekkiego tworzywa, są też małe, także łatwo schować je w kieszeni czy sakwie.

Smary i oleje

Co prawda smary to nie narzędzia, ale jest to rzecz, która powinna być w każdym warsztacie. Najczęściej używane są smary do łańcucha, ale przydadzą się też te do łożysk, amortyzatorów czy gwintów.

Pompka rowerowa

Każdy rowerzysta potrzebuje także pompki dostosowanej do rodzaju wentyli, które posiada w kołach swojego roweru. Na szczęście istnieją pompki uniwersalne, pasujące do każdego rodzaju wentyli – właśnie taką pompkę najlepiej jest kupić. Jeżeli używasz wentyli typu „Presta”, polecam jeszcze zakup przejściówki pozwalającej pompować koła zwykłymi pompkami samochodowymi.

Typowo rowerowe narzędzia

Druga część listy to narzędzia bardziej zaawansowane, dzięki nim uda Ci się wymienić prawie każdą część w rowerze. Używanie tych narzędzi wymaga większej wiedzy na temat ich sposobu działania, ale żadne z nich nie skomplikowane i każdy może sobie z nimi poradzić.

Ściągacz do korby

Klucze (lub tzw. ściągacze) do korb przydają się przy zdejmowaniu korby zamontowanej w jednym ze standardów: „Kwadrat”, „ISIS” czy „OCTALINK”. Użycie klucza pozwala na zdjęcia mechanizmu korbowego z osi supportu podczas wymiany napędu lub do czyszczenia przednich tarcz.

Klucze miski supportu

Klucze do supportu pozwalają na wykręcenie go z ramy, zazwyczaj tą czynność wykonujemy podczas jego wymiany. Istnieje kilka rodzai kluczy w zależności z jakiego standardu korzysta mechanizm korbowy („Kwadrat”, „ISIS” lub „OCTALINK”).

Klucze do kasety

Klucze do kasety służą do jej demontażu, zazwyczaj występują w komplecie z bacikiem – jest to nic innego jak metalowa rączka zakończona kawałkiem łańcucha, która bardzo ułatwia trzymania kasetę podczas odkręcania śruby ją mocującej.

Klucze do nypli (szprych)

Klucze do szprych przydać się mogą do centrowania kół. Nyple (które są nakrętkami szprych) występują w kilku różnych rozmiarach, dlatego najlepiej nabyć klucz uniwersalny, posiadający wycięcia, w które pasują różnej wielkości nyple.

Klucz do szprych
Klucz do szprych

Miernik do łańcucha

Miernik do łańcucha to bardzo proste narzędzie pozwalające na sprawdzenie stanu zużycia łańcucha.

Klucz do pedałów

Co prawda, pedały można odkręcić za pomocą zwykłego klucza płaskiego (najczęściej 15″), jednak klucz przeznaczony do ich odkręcania okaże się podczas częstych trudności jakie występują podczas wymiany pedałów.

Pompka do amortyzatora powietrznego

Przydaje się do regulacji amortyzatorów powietrznych. Ciśnienie powietrza odpowiada za twardość amortyzatora.

Odpowietrzniki do hamulców tarczowych

Odpowietrzniki okażą się pomocne podczas wymiany płynu hamulcowego.

Odpowietrznik do hamulca rowerowego
Odpowietrznik do hamulca rowerowego

Obcinarki do linek i pancerzy

Obcinaczki przydadzą się przy wymianie linek.

Klucz dynamometryczny

Klucz dynamometryczny mierzy siłę z jaką dokręcamy śrubę. Niektóre elementy roweru muszą być dokręcone z odpowiednią siłą dlatego warto jest używać do tego klucza.

Oceń ten wpis
Średnia ocena: 4,50, na podstawie 2 opinii.
Loading...
Udostępnij i polub!
Udostępnij!