Narty skiturowe – nowość na rynku sprzętów zimowych

Czy warto odpowiadać na pytanie: co jest lepsze narty skitourowe czy snowboard? A może należy zainwestować w obie rzeczy? Sprawdź, na co trzeba zwrócić uwagę, wybierając każdy ze sprzętów.

Narty skiturowe – o co chodzi?

Zapewne znasz określenia biegówki czy narty zjazdowe. Teraz jednak karierę robią narty skiturowe (pisane również jako skitourowe). Czym jest ten rodzaj sprzętu? To połączenie wymienionych wcześniej rodzajów desek, które charakteryzuje wzmocnienie rdzenia. Narty skiturowe pozwolą ci jednocześnie poruszać się po szlakach przystosowanych dla biegówek oraz zjeżdżać z gór. Jeśli znajdziesz górkę, z której chcesz zjechać – sprzęt spod znaku skitour pozwoli ci to zrobić. Wbrew temu, co możesz myśleć o połączeniu 2 w 1 – w tym wypadku rozważ właśnie ten sprzęt.

Czym kierować się przy wyborze odpowiedniego sprzętu?

Wszystko zależy od tego, czy kupujesz produkty dla początkujących czy zaawansowanych. Zacznij od dobrania dobrego pod każdym względem obuwia. Musi ono trzymać mocno twoją kostkę, chroniąc przed skręceniem a jednocześnie pozwolić ci wchodzić komfortowo pod górę, z której będziesz chciał zjechać. Zastanów się, czy ważna jest dla ciebie waga obuwia, szybkość jego zmiany, czy konstrukcja podeszwy. Producenci prześcigają się w stosowanych materiałach i konstrukcjach, tak by każdy mógł wygodnie korzystać z uroków wyjazdu na narty.

Jak dobrać rozmiar buta? Jeśli nie korzystasz ze sklepu stacjonarnego i nie masz produktów pod ręką, zmierz swoją stopę od pięty do czubka najdłuższego palca. Do tego wyniku dodaj 0,6 centymetra i otrzymasz rozmiar buta, który będzie spełniał twoje oczekiwania.

Przejdźmy teraz do nart. Przede wszystkim musisz odpowiedzieć na pytanie, czy chcesz sprzętu, którego lekka konstrukcja i wąska budowa jest lepsza niż opcja szeroka i cięższa. Producenci oferują różne rodzaje nart skiturowych przeznaczonych na przykład do szybkiego biatlonu czy zjazdów z górki. Warto, byś pamiętał także o tym aspekcie, gdyż produkt, który na pierwszy rzut oka wydaje się dobry, może nie spełnić pokładanych w nim nadziei. Pamiętaj, że długość nart skiturowowych – podobnie jak zjazdówek, należy dobrać do swojego wzrostu, tj. wysokości na poziomie twoich brwi. 

Narty skitourowe to nie wszystko. Co jeszcze kupić?

Oprócz samych nart, obejrzyj w sklepie pozostały sprzęt, który będzie ci potrzebny, by korzystać z możliwości, jakie dają narty skitour.  Przede wszystkim potrzebne będą ci wiązania skiturowe – szynowe, hybrydowe oraz pinowe. Twoją uwagę powinny zwrócić wiązania pinowe ze względu na lekką wagę i dość atrakcyjną cenę.

Nie zapominaj o dobrych butach do nart skiturowych, o których doborze pisaliśmy wcześniej. Równie ważne są foki. Nie chodzi tu o sympatyczne zwierzęta, a o hamulce, które pozwolą ci podejść pod górę w nartach i nie zjechać. Wykonane mogą być z trzech rodzajów materiałów. Pierwszym z nich jest nylon. W dobrych cenach znajdziesz również produkty z moheru oraz przeróżnego rodzaju mieszanki. Kask do jazdy na nartach skiturowych będzie dopełnieniem całego, profesjonalnego wyposażenia. Zwróć uwagę, czy wybierasz kask wspinaczkowy czy narciarski. Oba rozwiązania mają swoje plusy, jednak to pierwsza opcja, z certyfikatem EM 12492 ochroni cię podczas upadku. Nie można zapominać o kijkach skiturowych.

Snowboard, czyli narty zjazdowe przechodzą do lamusa

Snowboard to już nie tylko element młodzieżowej kultury, ale rozrywka dla każdego chcącego pobawić się na stoku. Istnieje oczywiście możliwość, iż wypożyczysz sobie deskę podczas wizyty w górach, jednak zawsze warto mieć swój sprzęt. Na rynku spotkasz trzy rodzaje sprzętu: deski all mountain, deski freestylowe oraz deski freeridowe. Jeśli jesteś początkującym graczem, warto zwrócić uwagę na deskę all mountain. Jest ona uniwersalna dzięki przesuniętemu środkowi ciężkości. Umożliwia dość szybką naukę jazdy. Deska freestylowa to już wyższa szkoła jazdy na stoku. Dzięki środkowi ciężkości znajdującemu się na środku deski możesz łatwo wykonywać triki. Deski freeriderowe przeznaczone są do jazdy na głębokim śniegu. 

Oczywiście oprócz samej deski potrzebne będą ci wygodne buty oraz cały strój chroniący przed zimnem i umożliwiający balans ciałem. Ważne jest także odpowiednie dobranie długości i szerokości deski.  W tym wypadku ważna jest twoja waga, bo od niej zależy, jaki sprzęt będzie dla ciebie idealny.

Narty czy snowboard? Oto jest pytanie!

Zastanawiając się nad wyborem sprzętu do jazdy zimą, weź pod uwagę kilka aspektów. Narty skiturowe pozwolą ci na jazdę zarówno po górach, jak i na szlakach. Tego nie da ci przeciwieństwo narciarstwa, jakim jest snowboard. Ważnym aspektem jest również utrzymanie równowagi. Jeśli nie czujesz się wystarczająco mocny, to kije, których używasz podczas jazdy na nartach będą pomocne. Zapewne myślisz, czego łatwiej się nauczyć – jazdy na nartach czy na snowboardzie. Wiele osób twierdzi, że właśnie z nartami jest łatwiej. Tak czy inaczej musisz pamiętać, żeby przygotować się kondycyjnie do wyzwania, jakim są sporty zimowe.

 

 

undefined

Oceń ten wpis
Średnia ocena: 5,00, na podstawie 1 opinii.
Loading...
Udostępnij i polub!
Udostępnij!