Jak wyregulować tylną przerzutkę w rowerze?

regulacja tylnej przerzutki

Każdy z nas zmagał się kiedyś z problematycznym działaniem tylnej przerzutki. Prawidłowe jej ustawienie nie jest trudne i postaram się wyjaśnić jak to zrobić, tak aby laik mógł sobie z tym poradzić.

Łańcuch spadający z kasety

Podstawowym objawem źle wyregulowanej tylnej przerzutki jest spadający z kasety łańcuch, może on spadać za największą zębatką i blokować się między szprychami albo też może spaść między najmniejszą zębatkę i ramę. Jak więc wyregulować przerzutkę aby sprawnie działała?

Regulacja tylnej przerzutki (np. Shimano) – szybka instrukcja krok po kroku

  1. Sprawdzamy czy przerzutka jest przykręcona
  2. Luzujemy linkę manetki
  3. Regulujemy dolny zakres (śruba H), tak aby kółka wózka znajdowały się w lini z najmniejszą zębatką
  4. Regulujemy dolny zakres (śruba L), tak aby kółka wózka znajdowały się w lini z najwięszką zębatką
  5. Dokręcamy regulcję napięcia linki (na końcach linki)
  6. Napinamy i przykręcamy linkę manetki
  7. Ustawiamy przeskok z drugiej na trzecią zębatkę (licząc od najmniejszej) za pomocą regulacji przy lince
  8. Ewentalnie ustawiamy odległość górnego kółka od kasety

Video na Youtube

By łatwiej zrozumieć powyższą instrukcję proponuję zobaczyć wideo kolegów z bikeworld’u, którzy bardzo dokłądnie opisują tą metedę:

Opis regulacji tylnej przerzutki

Regulację tylnej przerzutki zaczynamy od ustawienia najwyższych biegów, będą to odpowiednio: najmniejsza zębatka z tyłu oraz największa z przodu. Następnym krokiem jest całkowite poluzowanie linki, można to zrobić odkręcając małą śrubkę znajdującą się na wózku tylnej przerzutki. Na tym etapie proponuję sprawdzić stan linek i pancerzy – nie mogą być pozaginane i powinne płynnie pracować. Bardzo często zdarza się, że zły stan linek czy pancerzy powoduje problemy z ustawieniem przerzutek, dlatego warto zacząć od tych części – zwłaszcza jeżeli robimy to po zimie lub gdy dużo jeździmy w deszczu.

Jeżeli nie mamy problemów z linkami, przystępujemy do regulacji maksymalnych wychyleń wózka. Zaczynamy od najmniejszej zębatki tylnej kasety, która powinna teraz (po ustawieniu najwyższego biegu i poluzowaniu linki) znajdować się jednej linii z kółkami na przerzutce. Jeżeli tak nie jest, należy zmieniać położenie wózka za pomocą śruby oznaczonej symbolem „H”, aż mała zębatka i kółka będą w jednej płaszczyźnie.

Maksymalne wychylenie przy największej zębatce regulujemy analogicznie. Najpierw jednak musimy zmienić bieg ręcznie przesuwając wózek przerzutki ręką i zakręcić korbą aby łańcuch znalazł się na samej górze kasety. Przystępujemy do ustawienia, tak aby znajdowały się z jednej linii z największą zębatką – używamy do tego celu śruby oznaczonej „L”.

Skrajne biegi mamy już ustawione, teraz zajmiemy się regulacją poszczególnych przełożeń. Na tym etapie proponuje maksymalnie wkręcić pokrętło znajdujące się przy manetce a następnie napiąć linkę ręką i przykręcić ją do przerzutki. Teraz ustawiamy przerzutkę na drugą zębatkę od dołu (teraz już przy pomocy manetki)i sprawdzamy czy łańcuch nie „próbuje” uciec wyżej lub niżej. Jeżeli tak się dzieje, wystarczy użyć baryłki przy manetce do regulacji optymalnego położenia a następnie sprawdzić położenie łańcucha na sąsiednich biegach.

Jeżeli na trzech najmniejszych zębatkach nie ma żadnego problemu z łańcuchem i wszystkie pozostałe czynności wykonaliśmy wg. instrukcji to pozostałe przełożenia powinny także działać bez zarzutu. W zasadzie to tyle, pozostaje jedynie sprawdzić zmiany biegów podczas jazdy, a także zająć się regulacją przedniej przerzutki.

Oceń ten wpis
Średnia ocena: 4,50, na podstawie 8 opinii.
Loading...
Udostępnij i polub!
Udostępnij!