Nadwieprzański Park Krajobrazowy

W centralnej części województwa lubelskiego, na połączeniu Wyżyny Małopolskiej i Niżu Zachodniorosyjskiego znajduje się Nadwieprzański Park Krajobrazowy, stanowiący naturalną granicę między Europą Wschodnią oraz Zachodnią. Warto wybrać się do tej malowniczej krainy, gdyż jest to jeden z najpiękniejszych i najbardziej zróżnicowanych parków w naszym kraju.

Rzeka Wieprza, stanowiąca główny punkt parku, nawadnia teren niejednokrotnie sprawiając, że jej okolice są bagienne i podmokłe. Taki ekosystem sprzyja rozwojowi zróżnicowanej flory i fauny. Zachowana w naturalnym stanie dolina rzeki z meandrami i zakolami jest idealnym miejscem rozwoju licznej roślinności szuwarowej, bardzo licznie występują tu również łęgi, olsy, wolfia bezkorzeniowa, salwinia pływająca oraz rosiczka okrągłolistna. Podmokłe tereny sprzyjają gniazdowaniu licznym gatunkom ptaków wodnych i błotnych. Na szczególną uwagę, nie tylko ornitologów, zasługuje derkacz, rycyk, krwawodziób i zimorodek. Nadwieprzański Park Krajobrazowy jest również ostoją zagrożonego wyginięciem żółwia błotnego.

Wraz z wspaniałą przyrodą ogromną zaletą parku jest bardzo duża ilość zabytków i pomników przyrody. Na całym terenie można znaleźć miejscowości, które słyną z historycznych miejsc – w Łęcznej mamy możliwość podziwiania zabytkowej synagogi powstałej w 1648 roku, zespół kościelny z XVIII wieku. Dodatkowo, można zwiedzać cenne pozostałości budowli zamkowych z okresu późnego średniowiecza, inspirujący będzie również spacer po zachowanych, staropolskich rynkach. Również w Milejowie, Kijanach, Łęcznej, Łysołajach i Jaszczowie można odkryć barokowe zabytki – pałace wraz z przyległymi do nich parkami jak również kościoły.

Nadwieprzański Park Krajobrazowy kryje w sobie wiele ciekawostek, których nie da się zwiedzić w jedno popołudnie. Wspaniała architektura, malownicza przyroda oraz różnorodne możliwości spędzania czasu sprawiają, że należy odwiedzić to miejsce. Każdy, kto się na to skusi ma do wyboru wiele ścieżek, w tym długodystansowy szlak rowerowy z Lublina do Woli Uhruskiej, spływy kajakowe lub szlaki edukacyjne. Niewątpliwie warto tu zajrzeć i zatrzymać się na kilka dni.