Muzeum Zamoyskich w Kozłówce

Muzeum Zamoyskich w Kozłówce

Muzeum Zamoyskich w Kozłówce zostało zauważone i docenione przez turystów z całego kraju. A wszystko to zasługa pokaźnych zbiorów dzieł sztuki, przedmiotów użytkowych, które przetrwały próbę czasu i wciąż oddają charakter swojej epoki.

Pałac Zamoyskich

Podróż po pałacu Zamoyskich rozpoczyna się od sieni, w której odnajdziemy drzewo genealogiczne Zamoyskich – najsłynniejszych właścicieli Kozłówki. To w tym miejscu każdy zwiedzający odkrywa, że w roku 1836 pałac został odkupiony od Anny Sapieżyny przez Zamoyskiego. Miejsce to stało się domem dla jego rodziny, syna Konstantego i żony Anieli Potockiej. W tym czasie rezydencja została odnowiona i rozbudowana.

Pałac w Kozłówce od strony parku
Pałac w Kozłówce od strony parku

Jednym z chętniej odwiedzanych miejsc w pałacu przez zwiedzających jest gabinet hrabiego Konstantego, który nazywany jest Pokojem Bielińskich. Wszystko to za sprawą portretów pierwszych właścicieli pałacu, które ozdabiają ściany gabinetu. Wśród nich odnajdziemy obraz przedstawiający kobietę uznawaną za jedną z najpiękniejszych kobiet w Europie – Zofię z Czartoryskich.

Wnętrze Pałacu Zamoyskich w Kozłówce
Wnętrze Pałacu Zamoyskich w Kozłówce

Sypialnia Jana Zamoyskiego

Kolejnym pomieszczeniem przyciągającym uwagę jest sypialnia Jana Zamoyskiego. To tu znajdują się interesujące przedmioty, które miały za zadanie ułatwić życie, m.in. szkandela – płaskie naczynie do podgrzewania pościeli, czy angielski stolik śniadaniowy, nazywany niemym kelnerem, który znajduje się przy łóżku. Nie mniej interesującymi przedmiotami są ceramiczna wanna zainstalowana w pałacu – podobnie jak kolumna do podgrzewania wody – w 1900 r., czy piękny biało-kobaltowy piec, które znajdują się w łazience.

Mały Salon jest kolejnym pomieszczeniem, które skrywa w swoim wyposażeniu coś interesującego. A przedmiotem ty jest włoski pianomelodikon – jest to instrument do mechanicznego odtwarzania muzyki zapisanej na specjalnie perforowanej papierowej taśmie. Najważniejszym i jednocześnie najwyższym pomieszczeniem w rezydencji stał się Salon Czerwony (nazwa od koloru ścian), który miał służyć jako sala balowa. Jednak z przyczyn politycznych, a dokładnie niewoli narodowej nie odbył się tu żaden bal. Uważano to za nietaktowne, dlatego zmieniono charakter pomieszczenia na patriotyczny.

Wnętrze Muzeum Zamoyskich w Kozłówce
Wnętrze Muzeum Zamoyskich w Kozłówce fot. Flickr

Gabinet hrabiego Adama

Kontynuując zwiedzanie pałacowych wnętrz mamy możliwość zobaczanie jak wyglądał gabinet hrabiego Adama, jego sypialnia, która połączona jest z Pokojem Egzotycznym i Łazienka Południową. Pokój Kredensowy wyróżnia i może zachwycić dzięki swojemu wyposażeniu. Znajdują się tu komplet naczyń do potraw z raków, złocony serwis herbowy Zamoyskich czy ozdobne naczynia do gotowania jajek. Biblioteka nie odstaje od pozostałych pomieszczeń pod względem wyjątkowości znajdujących się w niej przedmiotów. Bowiem skrywa ona w sobie siedem tysięcy książek w trzynastu językach. Poza czytaniem książek rozrywką dla domowników była gra w karambol (francuską wersję bilardu), który również znajdował się w bibliotece.

Park i bażantarnia

Większość pomieszczeń dzięki swojemu wyposażeniu daje możliwość zwiedzającym poznania zainteresowań rodziny, np Pokój Myśliwski, czy stojący w korytarzu drewniany steper – ślad po pałacowej sali gimnastycznej. Kończąc podróż po pałacu Zamoyskich zwiedzający mogą zajrzeć do sklepu z pamiątkami. Jednak na tym nie kończą się miejsca do odkrycia. Na każdego zwiedzającego czeka kaplica pałacowa, której wnętrze było wzorowane na kaplicy królewskiej w Wersalu; Galeria Socrealizmu oraz wozownia z pokaźną kolekcją powozów i sprzętów przydatnych w podróży. Uwieńczeniem pobytu w pałacu jest spacer po parku z placem zabaw i bażantarnią, które razem tworzą niezwykłą całość, dzięki której muzeum zdobyło tak dużą popularność.

Pałac w Kozłówce - Bażantarnia
Bażantarnia