Muzea regionalne na Lubelszczyźnie

Muzeum Regionalne w Puławach

Na Lubelszczyźnie znajduje się aż 7 oddziałów muzeów regionalnych. Obiekty powstawały z różnych przyczyn i w różnym czasie, ale warto zapoznać się z ich cennymi zbiorami, pokazującymi dawne życie w lubelskich wsiach i miasteczkach.

Muzeum Regionalne w Janowie Lubelskim

Muzeum powstało 1 stycznia 1986 r. Przez pierwsze 10 lat działało jako Muzeum Czynu Zbrojnego w Janowie Lubelskim – Oddział Muzeum Okręgowego w Sandomierzu. Jako Muzeum Regionalne działa dopiero od 1996 r.Jest to jedyne muzeum w Janowie Lubelskim o tematyce regionalnej.

Muzeum Regionalne w Janowie Lubelskiem
Muzeum Regionalne w Janowie Lubelskiem

W muzeum znajduje się stała ekspozycja prezentującą włókiennictwo i tkactwo na terenie Ziemi Janowskiej. W galerii fotografii znajduje się stała wystawa: „Historia Janowa Lubelskiego w fotografii”.

Muzeum Regionalne w Krasnymstawie

Muzeum mieści się w zabytkowym kolegium pojezuickim wzniesionym w latach 1695 – 1740. Kolegium wchodzi w skład zespołu budowli składającego się z kościoła, kolegium oraz tzw. pałacyku biskupiego i tworzy czworobok usytuowany na płd. – zachód od Rynku.

Muzeum Regionalne w Krasnymstawie
Muzeum Regionalne w Krasnymstawie

Zbiory: historyczne, archeologiczne, numizmatyczne, etnograficzne, chmielarstwa i piwowarstwa. Łącznie ok. 10 tyś. eksponatów. Stała galeria sztuki zdobniczej XVIII- pocz. XX w.- w tym portrety sarmackie i zbiór miniatur.

Muzeum Regionalne w Puławach

Muzeum mieści się w trzech obiektach: domku Gotyckim, Świątyni Sybilli i dawnym Szpitalu św. Karola, który został ufundowany przez nadwornego lekarza ks. Czartoryskich, Karola Khittla. We wnętrzach prezentowane są wystawy archeologiczne, etnograficzne i historyczne.

Muzeum Regionalne w Puławach
Muzeum Regionalne w Puławach

Nazwy poszczególnych ścian przypominały o historycznych postaciach, m.in. o Kazimierzu Wielkim, Janie Długoszu i Tadeuszu Kościuszce. Dom Gotycki powstał jako pawilon ogrodowy. W 1809 roku przebudowany przez Aignera na użytek gromadzenia narodowych pamiątek oraz zagranicznych eksponatów, stanowi zaczątek pierwszego muzeum w Polsce.

Muzeum Regionalne w Wojciechowie

Usytuowane na trzecim piętrze Wieży Ariańskiej Wojciechowskie Muzeum Regionalne pozwala cofnąć się w czasie do lat 20 – tych XX w. Jego wnętrze stylizowane jest na wzór chałupy Wojciechowskiej w pełni wyposażonej w sprzęty i narzędzia którymi posługiwali się niegdyś nasi przodkowie.

Muzeum Regionalne w Wojciechowie
Muzeum Regionalne w Wojciechowie

W drugiej części muzeum znajdują się eksponaty pochodzące z wykopalisk archeologicznych min. fragmenty naczyń i kafle średniowieczne. Do najciekawszych eksponatów średniowiecznych można zaliczyć półgrosz świdnicki oraz zapinkę do książki. Dawne dzieje Wojciechowa obrazuje ciekawie odwzorowana makieta dawnego średniowiecznego grodu, z którego do naszych czasów przetrwała wieża z fragmentem murów i suchą fosą. W Muzeum eksponowana jest również historia folkloru Ziemi Wojciechowskiej.

Muzeum Regionalne w Kraśniku

Muzeum powstało w 1976 roku w związku z obchodami 600-lecia Kraśnika. Początkowo miało siedzibę w stylowych pomieszczeniach na parterze dawnego klasztoru, jednak w 1981 roku zostało przeniesione do pomieszczeń zastępczych przy bramie wjazdowej na dziedziniec klasztorny.

Muzeum Regionalne w Kraśniku
Muzeum Regionalne w Kraśniku. fot. Muzeum Lubelskie

Po wielu staraniach udało się pozyskać kolejną siedzibę. Zarząd Powiatu Kraśnickiego przekazał na potrzeby muzeum budynek przy ulicy Piłsudskiego 2A. Oddział Muzeum Regionalnego, otwarto w dniu 6 lipca 1995 roku, w 75 rocznicę utworzenia pułku. Zbiory wyodrębniono z działu historycznego Muzeum Regionalnego i umieszczono w nowym budynku przy ul. J. Piłsudskiego 7.

Muzeum Regionalne w Lubartowie

Muzeum mieści się w XIX-wiecznym dworku. Statut otrzymało w 1966 r., a w 1970 zostało udostępnione społeczeństwu. W 1990 r. po remoncie budynku zainaugurowało ponownie działalność wystawienniczą. Od tego czasu zorganizowano tu wiele wystaw czasowych prezentujących zbiory własne, a także wypożyczone z innych muzeów, również prace młodych lubartowskich twórców: malarzy, rzeźbiarzy, fotografów itp.

Muzeum Regionalne w Lubartowie
Muzeum Regionalne w Lubartowie

Placówka ma ponad 2500 eksponatów z takich dziedzin, jak: etnografia, historia, numizmatyka, archeologia. Wystawa stała „Z dziejów Lubartowa” prezentuje m.in. kopie dokumentów dotyczące najstarszych dziejów miasta.

Muzeum Regionalne w Łęcznej

Muzeum Regionalne w Łęcznej do roku 2014 mieściło się w gmachu odbudowanej i odrestaurowanej synagogi. Oprócz wyposażenia synagogi turyści mogli zapoznać się z ciekawą ekspozycją judaików, zatytułowaną „Bramy czasu”.

Muzeum Regionalne w Łęcznej
Muzeum Regionalne w Łęcznej

W przeszklonych gablotach umieszczone były przedmioty związane z żydowskimi świętami (świeczniki szabatowe, menory, lampy chanukowe, pucharki kiduszowe, naczynia na etrog, talerze sederowe, tałesy i in.) oraz przedmioty codziennego użytku (naczynia, tabakierki, butelki po pesachówce z wytwórni Haberfelda i in.), elementy ubioru. W maju 2014 r. rozpoczęto przenoszenie zbiorów muzealnych do tymczasowych pomieszczeń w budynku Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Łęcznej.