Wrzelowiecki Park Krajobrazowy
Czas czytania: 2-3 min.

Wrzelowiecki Park Krajobrazowy

Wrzelowiecki Park Krajobrazowy

Od 1990 roku w środkowo-zachodniej części Wyżyny Lubelskiej został utworzony Wrzelowiecki Park Krajobrazowy. Jest to miejsce które warto odwiedzić ponieważ walory przyrodnicze oraz historyczne tego miejsca są niesamowite.

Cechą szczególną Parku jest niezwykle urozmaicona rzeźba terenu. Podczas spaceru bądź przejażdżki rowerowej można dostrzec skalne krawędzie przechodzące w lessowe wąwozy, znajdują się tu również piaszczyste wydmy i spokojne równiny. Dzięki różnorodności królestwo przyrody cechuje się bogactwem gatunków. Nasłonecznione miejsca są miejscami zbiorowisk stepowej i ciepłolubnej roślinności. Nieodzownym elementem krajobrazu są również liczne sady owocowe. Wśród zagrożonych gatunków występuje tu tojad dzióbaty i mołdawski, lilia złotogłów, parzydło leśne, bluszcz pospolity oraz wiśnia karłowata i goździk piaskowy.

Okolice Wrzelowieckiego Parku Krajobrazowego
Okolice Wrzelowieckiego Parku Krajobrazowego

Mikroklimat sprzyja występowaniu nie tylko licznym gatunkom roślin lecz również zwierząt. Do jednych z ciekawszych okazów, które można podziwiać w Wrzelowieckim Parku Krajobrazowym, należą łasice, orzesznice i borsuki. W okolicach stawów bardzo często gnieżdżą się kokoszki wodne oraz perkozy rdzawoszyje, ponadto, bardzo często można dostrzec przepiórki.

Stawy - Wrzelowiecki Park Krajobrazowy
Stawy – Wrzelowiecki Park Krajobrazowy

Wrzelowiecki Park Krajobrazowy jest znany z dawnego kamieniołomu, który leży na południe od wsi Piotrawin, co roku, w jego okolicach organizowane są obozy ornitologiczne. W samym Piotrowinie niewątpliwie warto podziwiać pochodzący z XV wieku, gotycki kościół, nieco późniejsze, barokowe zabudowania znajdują się w Józefowie i Kluczkowicach.

Pałac rodziny Kleniewskich w Kluczkowicach
Pałac rodziny Kleniewskich w Kluczkowicach

Warto zaplanować wolny czas i wybrać się na wycieczkę do tego parku. Jest to jedno z najpiękniejszych miejsc w Polsce, z wspaniałą i malowniczą przyrodą, która przeplata się prawdziwymi, dawnymi zabudowaniami sakralnymi i gospodarczymi. Przez teren Parku przebiega między innymi niebieski szlak turystyczny, jak również rowerowy, lokalny szlak z Piotrowina do Skrzyniec.

Urząd Gminy w Józefowie
Urząd Gminy w Józefowie
Znasz miejsca na Lubelszczyźnie, które warto pokazać? Możesz je opublikować na naszej stronie przechodząc TUTAJ.
Dodaj komentarz:
MUSISZ TO ZOBACZYĆ:
Kazimierz Dolny - Widok z Góry Trzech Krzyży Kazimierz Dolny – Co warto zobaczyć?

Kazimierz Dolny to małe miasteczko położone nad Wisłą. Liczne zabytki, trasy turystyczne, którym towarzyszą piękne widoki oraz organizowane w mieście festiwale, przyciągają turystów z całego kraju. Przeczytaj co warto zobaczyć w Kazimierzu Dolnym!

ZOBACZ
Zamknij
do góry