Sanktuarium św Antoniego w Radecznicy
Czas czytania: 2-3 min.

Sanktuarium św Antoniego w Radecznicy

Sanktuarium Sw Antoniego

Dla każdego miłośnika historii oraz legend, fakt, iż w 1664 roku na słynnej Łysej Górze doszło do objawienia, będzie wskazówką, że Sanktuarium świętego Antoniego nie będzie zwyczajnym miejscem. Podobno wieści o cudownych ozdrowieniach, łaskach i objawieniach bardzo szybko sprawiły, że zwykły, niewielki kościółek stał się słynny. Już cztery lata później osiedli się tam , za pomocą biskupa Mikołaja Świrskiego, bracia bernardyni.

W ostatnich latach XVII wieku powstał nowy budynek, piękna i okazała barokowa budowla, ze specjalnie zaprojektowanymi dwiema, strzelistymi wieżami, które są widoczne z daleka. Kilka lat później, w 1707 roku, zakończono również budowę klasztoru. Na podstawie zapisków oraz dokumentów wnioskuje się, że kolejne dziesięciolecia były okresem, gdy wielu ludzi prowadziło pielgrzymki do świętego miejsca.

Zarówno I Wojna Światowa, jak również II Wojna Światowa, na krótko przerwały działalność bernardynów i zmniejszyły ilość pielgrzymek. W sanktuarium świętego Antoniego funkcjonowała wówczas dawna papiernia i gimnazjum, które uchroniły zabudowania przed zniszczeniem. Po zakończeniu tych smutnych czasów zakonnicy nadal pracowali w bardzo niekorzystnych warunkach, dodatkowo, ówczesne władze lat 90 ubiegłego wieku, zarządziły utworzenie w zakonie oddziału szpitala psychiatrycznego.
W 1995 roku był obchodzony rok świętego Antoniego – od tego czasu w świętym miejscu można było dostąpić licznych odpustów, coraz częściej pojawiały się pielgrzymki. Był to również czas zwieńczenia prac restauracyjnych

W świątyni należy zwrócić uwagę na przepiękny obraz przedstawiający świętego Antoniego, który namalował krakowski artysta Jerzy Kumala. Wnętrze oraz zewnętrzna architektura nawet w najmniejszych szczegółach odzwierciedla wygląd sprzed wieków, dlatego też, jest to przepiękny zabytek, który dokumentuje styl dawnych wieków. Sanktuarium świętego Antoniego znajduje się na terenie Szczebrzeszyńskiego Parku Krajobrazowego, w gminie Radecznica, dzięki czemu, malownicze krajobrazy sprawiają, że jest to miejsce, które warto zobaczyć i zapamiętać.

Znasz miejsca na Lubelszczyźnie, które warto pokazać? Możesz je opublikować na naszej stronie przechodząc TUTAJ.
Dodaj komentarz:
MUSISZ TO ZOBACZYĆ:
Kazimierz Dolny - Widok z Góry Trzech Krzyży Kazimierz Dolny – Co warto zobaczyć?

Kazimierz Dolny to małe miasteczko położone nad Wisłą. Liczne zabytki, trasy turystyczne, którym towarzyszą piękne widoki oraz organizowane w mieście festiwale, przyciągają turystów z całego kraju. Przeczytaj co warto zobaczyć w Kazimierzu Dolnym!

ZOBACZ
Zamknij
do góry