Turystyczna mapa Lubelszczyzny

Oto nasza rowerowa mapa Lubelszczyzny. Zawiera ona miejsca godne polecenia, idealne na wycieczkę rowerową i nie tylko. Jeśli zastanawiasz się gdzie wyjechać na weekend, to właśnie ta mapa województwa lubelskiego pomoże Ci wybrać odpowiednie miejsce. Większość z punktów oznaczonych na mapie to miejsca które widzieliśmy, znamy i często odwiedzamy, a ich opisy znajdują się na naszym blogu. Mamy nadzieję, że mapa ułatwi wam wybór trasy oraz celu wycieczki po województwie lubelskim.

Mapa atrakcji turystycznych Lubelszczyzny

Poznaj Lubelskie

Lubelskie jest regionem wyjątkowym, łączącym w sobie teraźniejszość z przeszłością, bogatą naturę z licznymi atrakcjami turystycznymi. Wiele miejsc kryje w sobie ciekawą, wartą poznania historię. Odnajdziemy tu wiele zakątków, gdzie można odpocząć od miejskiego gwaru, poznać bliżej naturę oraz podziwiać piękne krajobrazy.

Miasta jak i miasteczka lubelszczyzny są warte odwiedzenia, to dzięki nim można bliżej poznać liczne zwyczaje i tradycje, spróbować regionalnych smaków i wziąć udział w organizowanych imprezach, festiwalach. Dlatego, jeżeli w wolny weekend nie wiesz co ze sobą zrobić – przyjedź na lubelszczyznę a nie pożałujesz!

Lublin

Lublin jest największym miastem po wschodniej stronie Wisły, którego symbolem stał się, pochodzący z 1314 roku zamek lubelski, przypominający o 700 latach istnienia miasta. Na placu zamkowym znajduje się najstarsza budowla miasta – romański donżon z XIII wieku. Tu również odnajdziemy Kaplicę Trójcy Świętej, która stała się cennym zabytkiem na skalę Europejską. Freski wypełniające wnętrze świątyni powstały dzięki Władysławowi Jagielle. W 1954 roku na zamku powstało Muzeum Lubelskie – największe muzeum w regionie. Warto przejść się uliczkami Starego Miasta, którego historia sięga XIII wieku, gdzie można podziwiać liczne zabytkowe kamienice. Odnajdziemy tu również liczne kościoły, dawny ratusz, barokową katedrę oraz bazylikę i klasztor o.o. Dominikanów.

Nałęczów

Uzdrowiskowe miasteczko, które słynie wód mineralnych pochodzących z nałęczowskich złóż – Nałęczowiance i Cisowiance. W parku zdrojowym znajdujący się w centrum miasteczka znajdziemy kolejne źródło wody. Powstało ono dzięki Antoniemu Małachowskiemu, który cierpiał na reumatyzm dlatego też zainteresowały go nałęczowskie źródła. To właśnie tu w parku na początku XIX wieku powstało uzdrowisko. Tu też odnajdziemy pałac Małachowskich, gdzie na parterze znajduje się muzeum Bolesława Prusa, który często odwiedzał Nałęczów podobnie jak Zofia Nałkowska. A przed pałacem stoi pomnik – ławeczka, na której siedzi Prus, z którym każdy odwiedzający robi sobie pamiątkowe zdjęcie. Wychodząc poza granice parku warto przejść się na Armatnią Górę, gdzie odnajdziemy chatę Stefana Żeromskiego, która powstała w 1905 roku. Zaprojektowana w stylu góralskim, stała się pracownią pisarza, gdzie bywał latem. Dziś wewnątrz możemy zobaczyć oryginalne wyposażenie pracowni.

Kozłówka

Kozłówka to wieś znajdująca się na skraju Lasów Kozłowieckich. To tu znajduje się Muzeum Zamoyskich, które mieści się w zespole pałacowo – parkowym z pierwszej połowy XVIII wieku. Na przełomie XIX i XX wieku pałac przebudowano, lecz wnętrze w stylu II Cesarza Francuskiego zachowało się doskonale. Znajdziemy tu Galerię Sztuki Socrealizmu, w której to wystawione są obrazy, rysunki, plakaty, rzeźby oraz inne dzieła stworzone w latach pięćdziesiątych XX wieku. W dawnej stajni stworzono wystawę powozów, akcesoriów podróżnych oraz sprzętu jeździeckiego. Obok pałacu znajduje się ogród w stylu francuskim z fontanną i pomnikiem żołnierzy napoleońskich, oraz park stworzony w stylu angielskim.

Wojciechów

Jest to wieś położona niedaleko Nałęczowa, która słynie z kultywowania tradycji ludowego kowalstwa. To tu co roku na przełomie czerwca i lipca, organizowane są Ogólnopolskie Warsztaty Kowalskie. W Wieży Ariańskiej mieści się Muzeum Kowalstwa oraz siedziba GOKu. Wieża powstała na przełomie XVI i XVII wieku jako budowla o charakterze mieszkalno – obronnym. Będąc w Wojciechowie warto również zobaczyć modrzewiowy kościół parafialny pw. św. Teodora, który powstał w 1725 roku.

Kazimierz Dolny

Kazimierz Dolny cieszy się ogromną popularnością zarówno turystów, jak i fotografów, czy filmowców. A wszystko to dzięki pięknemu nadwiślańskiemu krajobrazowi połączonego z unikalnym renesansowym budownictwem. Odnajdziemy tu ufundowane przez króla Kazimierza Wielkiego zamek i kamienną basztę. Warto również zobaczyć wybudowany w renesansowym stylu kościół farny pw. śś. Jana Chrzciciela i Bartłomieja Apostoła, czy kamienice Przybyłów i Celejowska oraz spichlerze. Nad Wisłą znajduje się przystań statków białej floty, port jachtowy oraz można wybrać się na spacer wzdłuż Wisły bulwarem spacerowym. Dookoła miasteczka rozciąga się Kazimierski Park Krajobrazowym, w którym stworzono szlaki turystyczne w lessowych wąwozach oraz na wysokich wzgórzach, skąd można podziwiać rozciągającą się panoramę Wisły i miasta.

Janowiec

Będąc w Kazimierzu Dolnym warto przeprawić się promem na drugą stronę Wisły, aby odwiedzić Janowiec. Tu na szczycie skarpy, odnajdziemy ruiny zamku Firlejów. Wciąż można podziwiać Dziedziniec Wielki oraz pozostałości pałacu Andrzeja Firleja pochodzącego z XVI wieku. Po przeciwnej stronie dziedzińca odnajdziemy zrekonstruowany Dom Północny, w którym stworzono ekspozycję związaną z historią zamku – zobaczymy tu, m.in.: lufy armatnie, makiety obrazujące dawny wygląd zamku.

Puławy

Początki miasta sięgają XVI wieku, kiedy to nad Wisłą zaczęła istnieć osada rybacka. Jednym z najważniejszych i najcenniejszych elementów miasta jest pałac Czartoryskich, który powstał w 1676 roku. Będąc tu warto przyjrzeć się żeliwnej klatce schodowej, która powstała pod koniec lat pięćdziesiątych XIX wieku, jak i odnowionym salom, które reprezentują różne wystroje. Kolekcję związaną z rodziną Czartoryskich odnajdziemy w wybranych pomieszczeniach, gdzie stworzono Muzeum Czartoryskich. Równie słynnym miejscem jak pałac jest park, który w stylu angielskim stworzyła Izabela Czartoryska. To właśnie tu możemy podziwiać budowle, które swoim wyglądem nawiązują do antyku, średniowiecza i orientu. Odnajdziemy tu Świątynie Sybilii, w której to Izabela Czartoryska gromadziła swoje pamiątki, co zaowocowało powstaniem pierwszego w Polsce muzeum. Warto również zobaczyć Domek Grecki, Altanę Chińską, Domek Żółty, czy pasaż angielki.

Trzcianki koło Janowca

To tu odnajdziemy kilkunastohektarowy tematyczny park rozrywki o nazwie – “Magiczne Ogrody”. Miejsce to przenosi każdego zwiedzającego w świat baśni i fantasy, a w wszystko to dzięki znajdującym się w ogrodzie strumieniom i wodospadom, przepięknym kwiatom i krzewom. Całość podzielona jest na krainy, w których spotkamy różne stworzenia: skrzaty Bulwiaki, psotliwe Mordole, dzielne Krasnoludy, magiczne ptaki, wróżki Smużki, olbrzymie gąsienice i smoki. Poza zwiedzaniem baśniowej krainy każdy odwiedzający może wziąć udział w licznych zabawach i grach terenowych, a po zabawie zjeść coś dobrego w restauracji lub cukierni oraz poleniuchować na łące lub plaży.

Kock

Właścicielami miasta w XVIII wieku byli Wielopolscy i Sapiehowie. Od roku 1759 Kock znalazł się w rękach księżnej Anny Jabłonowskiej. Dzięki niej powstał tu szpital i klasztor sióstr miłosierdzia, kościół parafialny pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny oraz rezydencja pałacowa, która powstała w 1780 roku na miejscu dawnego zamku Firlejów. Dziś rezydencja jest wizytówką miasta, do której prowadzą aleja i kamienny most nad fosą.

Dęblin

W XIX wieku mieściła się carska twierdza Iwanogród z siedmioma fortami, a obok niej powstała osada handlowo – rzemieślnicza, założona przez Iwana Paskiewicza. Obecnie Dęblin jest miastem słynącym z lotniczej szkoły Orląt. Tu również znajduje się Muzeum Sił Powietrznych, które przedstawia historię i rozwój dęblińskiej szkoły jak i polskiego lotnictwa. Na odwiedzających czeka plenerowa kolekcja samolotów, śmigłowców, sprzętu rakietowego i radiolokacyjnego, m.in. zobaczyć tu można: myśliwce MIG i SU, samoloty szkolno – treningowe Irda, Lim, Bies, śmigłowce MI i SM oraz jest możliwość wejścia na pokład samolotu pasażerskiego Jak 40.

Wola Okrzejska

W Woli Okrzejskiej warto zajrzeć do muzeum poświęconego Henrykowi Sienkiewiczowi. W dworku, w którym znajduje się muzeum możemy zobaczyć biurko przy, którym pracował pisarz, jego maszynę do pisania oraz rękopisy. Fani kina w tym miejscu mają możliwość zobaczyć sukienkę i buty Nel z filmu “Pustyni i w puszczy”, usiąść na tronie Nerona, który pochodzi z ostatniej ekranizacji “Quo vadis” oraz obejrzeć rekwizyty z filmu “Krzyżacy”.

Stoczek Łukowski

W tym miejscu odnajdziemy pomnik upamiętniający gen. Józefa Dwernickiego, który brał udział w pierwszej zwycięskiej bitwie Polski w powstaniu listopadowym 14 lutego 1831 roku. Z tej okazji również co roku odbywa się tu bieg uliczny pod nazwą “Grzmią pod Stoczkiem armaty”. W Stoczku Łukowskim możemy również odpocząć w ośrodku rekreacyjnym z zalewem oraz udać się na spacer do sosnowego lasu.

Łuków

Łuków – miasto znajdujące się na Nizinie Południowopodlaskiej. A w nim znajdziemy pochodzące z XVIII wieku, dwa barokowe zespoły kościelno – klasztorne. W budynkach przy klasztornych stworzono Muzeum Regionalne, w którym znajdziemy liczne zbiory etnograficzne, jak i geologiczne – archeologiczne z kolekcją jurajskich amonitów.

Radzyń Podlaski

W Radzyniu Podlaskim odnajdziemy pochodzący z połowy XVIII wieku, największy w regionie zespół pałacowo – parkowy. Powstał on z inicjatywy marszałka Eustachego Potockiego, a swoja wyjątkowość zawdzięcza licznym rzeźbiarzom i architektom z epoki rokoka. Nieopodal pałacu odnajdziemy pochodzący z pierwszej połowy XVII wieku, kościół parafialny Świętej Trójcy, którego architekci inspirowali się renesansem lubelskim. Obok kościoła znajdziemy osiemnastowieczną dzwonnicę.

Biała Podlaska

Biała Podlaska istnieje już od drugiej połowy XIV wieku, a jej patronem stał się Michał Archanioł, który stoi na smoku, trzymający w lewej dłoni wagę, a w prawej miecz. W mieście odnajdziemy dobrze zachowane fragmenty zespołu zamkowego z XVII – XVIII wieku, m.in.: brama w kształcie łuku triumfalnego, czy wieża składająca się z kilku kondygnacji. Natomiast w pomieszczeniach zamku dziś mieszczą się: Galeria Podlaska, Biblioteka, Muzeum Południowego Podlasia oraz Multicentrum. Będąc w Białej Podlasce warto zwrócić uwagę na kościół farny św. Anny pochodzący z XVI – XVII wieku, jak i na dawną akademię bialską z XVII wieku.

Janów Podlaski

Tu odnajdziemy najsłynniejszą na świecie stadninę koni czystej krwii arabskiej. Stadnina powstała dzięki rządowi Królestwa Polskiego w 1817 roku, a stanowisko dyrektora objął jako pierwszy hrabia Aleksander Potocki. Dodatkowo w latach czterdziestych XIX wieku dobudowano dwie stajnie: Zegarową i Cugową. Do dziś, każdego roku w sierpniu w Janowie Podlaskim odbywają się pokazy koni czystej krwii arabskiej, połączonych z aukcją.

Terespol

W okolicy Terespola znajdziemy liczne umocnienia stworzone przez Rosjan w latach 1870-115, które miały chronić od zachodniej strony twierdzę w Brześciu. Całość umocnień składała się z 31 elementów, m.in.: wały, magazyny, dzieła międzyfortowe, forty czy drogi rokadowe. Do dziś zachowały się tylko nieliczne z nich, najlepiej zachowanym jest fort w Koroszczynie. Zainteresowanych bliższym poznaniem historii fortów zapraszamy do Starej Prochowni w Terespolu, gdzie stworzono wystawę na temat.

Studzianka

Jest to miejsce, które król Jan III Sobieski w XVII wieku nadał Tatarom, gdzie się osiedlali i tworzyli swoją społeczność. Jednak w czasie zaborów, jak i podczas I i II wojny światowej większość z nich zdecydowała się na opuszczenie Polski.

Kodeń

Tu znajduje się najstarsze na Podlasiu sanktuarium maryjne, a swoją sławę zawdzięcza cudownemu obrazowi Madonny de Guadalupe. Warto zajrzeć do pochodzącego z 1630 roku kościoła, gdzie można podziwiać w ołtarzu głównym wizerunek Matki Bożej Kodeńskiej oraz bogatą dekorację sztukatorską.

Jabłeczna

W Jabłecznej warto zobaczyć klasztor prawosławny św. Onufrego, który według podań pochodzi z XV wieku, dlatego też uznano go za najstarszą prawosławną budowle w Polsce. Kilka wieków później, a dokładnie w połowie XIX wieku wzniesiono tu cerkiew, która została zaprojektowana na planie krzyża greckiego, dodatkowo wybudowano dzwonnicę i dwa domy bramne. W kolejnym wieku powstały jeszcze dwie kaplice: pw. Zaśnięcia Matki Bożej i pw. Świętego Ducha.Jabłeczna jest miejscem wyjątkowym dla wyznawców prawosławia, dlatego każdego roku 24-25 czerwca odbywają się tu uroczystości odpustowe, na które przyjeżdżają wierni z całego kraju i zagranicy.

Horodyszcze

Horodyszcze kryją w sobie pochodzący z pierwszej połowie XIX wieku klasycystyczny pałac, który wybudowano dla Juliana Frankowskiego. Antonio Corazzi zaprojektował piętrowy pałac na planie prostokąta, przy którego wejściu stworzono kolumnowy portyk. Dodatkowo obok posiadłości znajduje się park stworzony w XVIII wieku.

Jabłoń

Jabłoń to wieś istniejąca już od XV wieku, która znajdowała się w rękach wielu właścicieli, m.in.: Firlejów, Strzyżowskich oraz Zamoyskich. Odnajdziemy tu stworzony przez Zamoyskich zespół pałacowo – parkowy, który powstał z klasycystycznego pałacu z początku XIX wieku. Z zewnątrz pałac bogato ozdobiony dekoracjami architektonicznymi.

Czemierniki

Odnajdziemy tu stworzony przez biskupa Henryka Firleja w XVII wieku zespół pałacowo- parkowy. Pałac został wybudowany na wzór późnorenesansowej włoskiej willi, wokół rozpościerają się bastiony fortyfikacyjne, a wjazdu na posesję strzeże piętrowy budynek bramny. Dodatkowo w Czemiernikach znajduje się renesansowy kościół św. Stanisława Biskupa, który pochodzi z początku XVII wieku.

Romanów

To właśnie w Romanowie swoje dzieciństwo spędził Józef Ignacy Kraszewski. Dlatego turyści przyjeżdżają tu, aby zobaczyć dwór, w którym mieszkali dziadkowie pisarza, przejść się alejkami parku i zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie z siedzącym na ławeczce Kraszewskim. Dwór w swoim wnętrzu kryje rysunki, rękopisy czy dziewiętnastowieczne wydania dzieł pisarza. Dzięki temu każdy zwiedzający ma możliwość bliższego poznania życiorysu Kraszewskiego.

Włodawa

Niezwykłe miasteczko, które dzięki zachowanym zabytkom ukazuje dawne współistnienie trzech religii i kultur: katolicyzmu, judaizmu i prawosławia. Znajdziemy tu pochodzący z XVIII wieku barokowy kościół paulinów, synagogę z drugiej połowy XVIII wieku i pochodzącą z XIX wieku rusko – bizantyjską cerkiew. Swego czasu Włodawa była również słynnym ośrodkiem targowym, o czym przypomina zabytkowy murowany budynek kramów i jatek. Dodatkowo od kilku lat we Włodawie, jesienią organizowany jest Festiwal Trzech Kultur, podczas którego odbywają się liczne koncerty, spektakle, wystawy oraz nabożeństwa w trzech świątyniach.

Poleski Park Narodowy

Poleski Park Narodowy obejmuje 9647,73 ha, które charakteryzują się ciągiem rozległych torfowisk, jak i zarazstającymi jeziorami, które zmieniają się w torfowiska. Znajduje się tu również wiele gatunków ptaków. Obserwację ich umożliwia ścieżka “Perehod”, na której odnajdziemy dwie wieże obserwacyjne oraz specjalny schron obserwacyjny. Dodatkowo na Bagnie Staw i Bagnie Bubnów znajdują się trzy wieże widokowe, które umożliwiają obserwację ptaków wodnych i łąkowych. Warto również wstąpić do Załucza Starego, gdzie znajduje się Ośrodek Dydaktyczno – Muzealny PPN, w którym to można zgłębić swoją wiedzę na temat naszego jedynego rodzimego gatunku żółwia.

Lubartów

Lubartów powstał dzięki wojewodzie lubelskiemu Piotrowi Firlejowi w 1543 roku. Za panowania Sanguszków w XVIII wieku, powstał tu barokowy kościół parafialny św. Anny, kościół przyklasztorny Kapucynów św. Wojciecha oraz barokowy pałac znajdujący się w geometrycznym parku ze stawami. Odnajdziemy tu również częściowo zachowane dwa murowane dworki, które pochodzą z pierwszej połowy XIX wieku.

Łęczna

Łęczna została założona przez kasztelana krakowskiego Jana z Tęczyna w 1467 roku. Odnajdziemy tu wiele zabytków godnych uwagi, m.in.: zespół dworsko – parkowy pochodzący z XIX wieku,pozostałości zamku z XV- XVI wieku, barokową synagogę z XVII wieku, czy pochodzący z XVI – XVIII wieku kościół parafialny św. Marii Magdaleny.

Stołpie

Stołpie to wieś znajdująca się niedaleko Chełma. Tu odnajdziemy na niewielkim wzniesieniu, wieże romańską, która powstała tu w X- XI wieku. Wieża wybudowana na planie kwadratu, posiada pięć kondygnacji i mierzy 19 metrów.

Chełm

Chełm znany jest z zabytkowej kopalni kredy, która znajduje się pod samym centrum miasta. Zwiedzanie podziemi jest idealne podczas letnich upałów ze względu na stałą temperaturę – 9 ℃. Czeka na nas 40 km korytarzy, których początki sięgają średniowiecza. W kopalni możemy spotkać Ducha Bielucha, który zawładnął kredowym podziemiem labiryntem, ale również pod spełnieniu pewnych warunków potrafi spełniać życzenia.

Uchańka

We wsi Uchańka znajdziemy Kopiec Kościuszki, upamiętniający poległych żołnierzy w bitwie pod Dubienką 18 lipca 1792 roku, w której dowodził Tadeusz Kościuszko.

Pawłów

W Pawłowie organizowane są warsztaty garncarskie, podczas których miejscowi garncarze uczą zawodu młodszych. W wakacje warto przyjechać tu na Jarmark Pawłowski – Ginące Zawody, podczas którego można kupić tradycyjne pawłowskie wyroby: doniczki, dzbanki, wazony.

Krupe

Tu odnajdziemy ruiny zamku wybudowanego w XVI wieku przez Pawła Orzechowskiego. Otoczone fosą, którą dziś stanowią stawy oddzielające zamek od wis. Ruiny zostały zabezpieczone i udostępnione zwiedzającym.

Krasnystaw

Miasto zlokalizowane nad rzeka Wieprz, które powstało w 1395 roku. Krasnystaw był bardzo ważnym miastem Ziemi Chełmskiej w epoce Jagiellońskiej. Odnajdziemy tu pojezuicki barokowy kościół, muzeum regionalne, które znajduje się w dawnym gmachu kolegium jezuickiego. W Krasnymstawie od 46 lat organizowane są Ogólnopolskie Święto Chmielarzy i Piwowarów.

Uchanie

Uchanie niegdyś miasto znajdujące się przy królewskim szlaku z Mazowsza na Ruś Kijowską. Obecnie jest to wieś, tu odnajdziemy renesansowy kościół ufundowany przez Uchańskich, w którym znajdują się przyścienne rodzinne nagrobki fundatorów.

Masłomęcz

We wsi Masłomęcz odnaleziono ślady świadczące o przebywaniu na tych ziemiach Gotów między II a IV wieku n.e. W tym miejscu możemy zobaczyć odtworzoną gocką osadę składającą się z kilku chat w formie półziemianek, czy stworzone z wikliny obrzuconej gliną lub zbudowane z drewnianych bali. Wewnątrz można zobaczyć narzędzia codziennego użytku jak i piec garncarski, czy warsztat tkacki. Poza zwiedzaniem chat zobaczymy tu, cieszące się dużą popularnością – inscenizację walki wojów gockich oraz można wziąć udział w organizowanych warsztatach.

Hrubieszów

Hrubieszów, miasto istniejące od 1400 roku. Odnajdziemy tu kościół św. Stanisława Kostki, podominikański kościół parafialny św. Mikołaja, barokową plebanię, wybudowano w XIX wieku trzynastokopułową cerkiew prawosławną pw. Wniebowzięcia NMP oraz dwór rodziny Du Chateau.

Czermno

Czermno, wieś znajdująca się w gminie Tyszowce, lecz niegdyś było jednym z największych grodów wczesnośredniowiecznych w Polsce wschodniej. Pierwsza informacja na temat grodu pojawiła się w 981 roku, kiedy to został odebrany przez księcia ruskiego Włodzimierza. Przez wiele lat bezskutecznie próbowano ponownie przyłączyć gród do ziem polskich. W 1240 roku gród przestał istnieć, na skutek najazdu mongolskiego.

Zamość

Zamość, renesansowe miasto, które powstało dla hetmana Jana Zamoyskiego w 1580 roku. Odnajdziemy tu charakterystyczny Rynek Wielki, który powstał na planie kwadraty (100 x 100m), a otoczony jest pięknymi kamienicami. Przy rynku znajduje się również Ratusz z reprezentacyjnymi schodami oraz wysoka wieżą. Z obu stron Rynku Wielkiego usytuowane są Rynek Solny i Rynek Wodny. Będąc tu warto również zobaczyć Akademię Zamojską, Kolegiatę i Arsenał. Całe miasto jest otoczone bramami, murowano – ziemnymi bastionami oraz nadszańcami.

Szczebrzeszyn

Szczebrzeszyn należy do jednych z najstarszych miast w regionie. Do dziś zachował się dawny układ ulic, rynek i cenne świątynie, to wszystko świadczy o wyjątkowości tego miejsca. Warto zobaczyć kościół parafialny św. Mikołaja Biskupa i przyklasztorny kościół franciszkański św. Katarzyny. Przy klasztorze powstał w XVIII wieku szpital, który istnieje do dziś. W Szczebrzeszynie odnajdziemy również synagogę wraz z największym w regionie cmentarzy żydowskich.

Zwierzyniec

Zwierzyniec odnajdziemy u podnóża Bukowej Góry. Dawniej był to zamknięty teren łowiecki specjalnie przygotowany dla ordynatów zamojskich. Odnajdziemy tu wiele cennych zabytków, m.in.: wybudowany w latach 1741-1747 późnobarokowy kościół p.w. św. Jana Napomucena, w którym to odnajdziemy iluzjonistyczną polichromię, rokokowe ławki i konfesjonał. Warto również zobaczyć zachowane klasycystyczne budynki pałacu należącego do ordynata i zarządu ordynacji, zakłady rzemieślnicze i stary browar z 1806 roku.

Roztoczański Park Narodowy

Roztoczański Park Narodowy mieści się na 8482 ha. Jego zadaniem jest ochrona cennych obszarów leśnych. Na jego terenie znajdziemy liczne torfowiska, różne gatunki drzew, które często osiągają imponujące wymiary (nawet do 50 metrów wysokości). Dodatkowo z odrobiną szczęścia możemy spotkać tu koniki polskie – czyli dziko żyjące konie, którym w parku zapewniono bardzo dobre warunki życia. W Ośrodku Edukacyjno – Muzealnym znajdującym się na terenie Roztoczańskiego Parku Narodowego, czeka na zwiedzających multimedialna wystawa “W krainie jodły, buka i tarpana”, która ukazuje wyjątkowość roztoczańskiego świata przyrody.

Józefów

Józefów to miasto słynące z kamieniołomów wapienia, które stały się częścią Szlaku Geoturystycznego. Dodatkowo na odwiedzających czekają szlaki rowerowe, kąpielisko na rzece Nepryszce.

Krasnobród

Krasnobród, miasto słynące z sanktuarium maryjnego oraz drugiego w regionie uzdrowiska, które znajduje się w zespole pałacowo – parkowym Leszczyńskich. Do uzdrowiska przyjeżdżają pacjenci z chorobami górnych drógu oddechowych i narządów ruchu. W Krasnobrodzie znajduje się również zalew rekreacyjny na rzece Wieprz.

Tomaszów Lubelski

Tomaszów Lubelski prawa miejskie uzyskał w 1590 roku. Początkowo miasto nosiło nazwę Jelitowo, które zostało zmienione po pięciu latach na Tomaszów. Będąc tu warto zobaczyć pochodzący z 1627 roku modrzewiowy kościół pw. Zwiastowania NMP, znajdującą się obok kościoła drewnianą dzwonnicę z XVIII wieku oraz wyjątkowy budynek Herbaciarni wybudowanej z grubych bali w 1895 roku, która znajduje się na rynku.

Chłopiatyn

Chłopiatynie odnajdziemy zachowaną w idealnym stanie drewnianą greckokatolicką cerkiew, która powstała w latach 1863-1864. Świątynie trójdzielna, składająca się z nawy, kruchty i prezbiterium, pokryta trzema kopułami.

Hrebenne

W Hrebenne znajduje się jedna z najstarszych i najcenniejszych cerkwi w Polsce. Usytuowana pośród starych lip greckokatolicka świątynia pw. św. Mikołaja, która powstała w 1685 roku. Trójdzielna składająca się z przedsionka, nawy i prezbiterium. Wnętrze świątyni skrywa zachowaną polichromię z XVII – XVIII wieku. Przy cerkwi odnajdziemy drewnianą dzwonnicę z schyłku XVIII wieku oraz murowaną bramę.

Tarnogród

Tarnogród został założony przez starostę krzeszowskiego Stanisława Tarnowskiego w 1567 roku. Odnajdziemy tu barokowy kościół parafialny pw. Przemienienia Pańskiego, który powstał w latach 1750-1777 oraz wybudowany w przez mieszkańców w latach 1600-1624 kościół św. Rocha. Dodatkowo w Tarnogrodzie warto zobaczyć czynną prawosławną cerkiew pw. św. Jerzego z drugiej połowy XIX wieku oraz pochodzącą z 1686 roku synagogę.

Biłgoraj

Biłgoraj położony jest w Puszczy Solskiej. Jest to miasto, które od XVII wieku słynęło z rzemiosła sitarskiego. Odnajdziemy tu trzy barokowe kościoły oraz pomnik upamiętniający najsłynniejszego mieszkańca Biłgoraja – Isaaca Bashevisa Singera, pisarza-noblistę.

Łążek Garncarski

Wieś znana z dwustuletniej tradycji garncarskiej. Co roku w pierwszą niedzielę lipca organizowany jest tu Jarmark Garncarski. Będąc w Łążku Garncarskim warto zajrzeć do pracowni, aby zobaczyć proces powstawania unikalnych rękodzieł. Dziś wciąż funkcjonują tu trzy pracownie garncarskie: Mieczysława Żelazko, Adama Żelazko i Henryka Kurzyny.

Janów Lubelski

Janów Lubelski miasto położone w Lasach Janowskich. Znajduje się tu zalew rekreacyjny, a na turystów czekają liczne atrakcje: pływanie łodziami wiosłowymi i motorowymi oraz kajakami, windsurfing, jazda na nartach wodnych, a dla najmłodszych turystów przygotowano park wodny. Dodatkowo można tu zagrać w siatkówkę, powspinać się na ściankach, skorzystać z plenerowej siłowni oraz sprawdzić swoje siły w parku linowym.

Radecznica

Wieś słynąca z sanktuarium św. Antoniego, które znajduje się u podnóża Łysej Góry. A na szczycie wzniesienie odnajdziemy barokowy kościół i klasztor o.o. Bernardynów.

Kraśnik

Kraśnik należy do jednych najstarszych miast Lubelszczyzny, które zasłynęło w kraju jako stolica polskiej cegły. Będąc tu warto zobaczyć pochodzący z XV – XVII wieku gotycko – renesansowy kościół poaugustiański, klasztor augustianów, zespół dwóch synagog oraz pochodzący z XVII wieku kościół szpitalny. Dodatkowo na zwiedzających czekają tu muzea: Regionalne i 24 Pułku Ułanów.

Krzczonów

Krzczonów był niegdyś wsią królewską. Stąd wywodzi się strój lubelski, który początkowo był strojem krzczonowskim. W Regionalnym Ośrodku Kultury znajdziemy wystawę, która przybliża wszystkim historię i tradycję Krzczonowa.

Bęczyn koło Urzędowa

Niegdyś znany ośrodek garncarstwa, składający się z 43 garncarzy, z których do dziś zostało tylko dwóch. Zygfryd i Cezary Gajewscy kontynuując garncarska tradycję rodzinną stworzyli swoje prywatne muzeum, w którym prezentują wyroby ceramiki urzędowskiej. W Bęczynie organizowane są również warsztaty garncarskie, na które przybywają twórcy z całej Europy.

Pszczela Wola

To tu znajduje się jedyne w Polsce Technikum Pszczelarstwa, które swoją siedzibę ma w dawnym zespole dworsko – parkowego hrabiego Franciszka Rohlanda. We dworze urządzono muzeum pszczelarstwa i bartnictwa, w którym zwiedzający mogą poznać jak wyglądała praca dawnych pszczelarzy i bartników. A w przydworskim parku zorganizowano skansen z ulami.

Gardzienice

Odnajdziemy renesansowo – manierystyczny zespół pałacowo – parkowy Orzechowskich, Potockich, Czarneckich, w którym obecnie znajduje się Ośrodek Praktyk Teatralnych “Gardzienice”. Teatr słynący z oryginalnych spektakli, licznych warsztatów, na które przybywają zagraniczni miłośnicy teatru.

Piotrawin

Piotrawin to nadwiślańska wieś, w której na skarpie znajduje się pochodzący z 1440 roku gotycki kościół św. Stanisława, który został sfinansowany przez biskupa krakowskiego Zbigniewa Oleśnickiego. Obok kościoła znajduje się kaplica, która została wybudowana nad grobem Piotrawina – rycerza, o którym głosi legenda.

Karczmiska

Wieś znana już za czasów Kazimierzowskich, słynąca z licznych zjazdów i karczm. Znajduje się ty centralna stacja jednej z regionalnej kolejki wąskotorowej, która w czasie letnim organizuje wycieczki dla turystów.

Parki Krajobrazowe

Ze względu na różnorodność lubelskiego krajobrazu i natury stworzono tu dwa parki narodowe oraz siedemnaście parków krajobrazowych, których zadaniem jest ochrona najcenniejszych przyrodniczo obszarów. Jednak, aby umożliwić turystom odkrycie tych pięknych i zarazem cennych miejsc, stworzono liczne szlaki turystyczne, ścieżki przyrodnicze oraz trasy rowerowe.