Muzea w Lublinie

Muzeum na Majdanku

Dobrze wiemy, że Lubelszczyzna to nie tylko piękne krajobrazy i wspaniała przyroda, która zapiera dech w piersi i sprawia że chce się tu wracać. Kraina ta jest też obfita w dobytki kultury oraz pomniki historii, które pokazują jak kiedyś wyglądało tu życie. Miejscami, które warto zobaczyć podczas wycieczek (nawet tych rowerowych) są na pewno muzea. W pierwszej części serii, przedstawiamy te największe i najbardziej znane, mieszczące się głównie w stolicy regionu – Lublinie.

Muzeum Lubelskie w Lublinie (Zamek w Lublinie)

Muzeum to zalicza się do najstarszych i największych muzeów we wschodniej Polsce, ma aż cztery oddziały na terenie Lublina i pięć zamiejscowych. Główna siedziba muzeum i większość jego oddziałów to wysokiej klasy zabytki. Oglądać tam można wiele stałych wystaw tematycznych takich jak: ekspozycje archeologiczne, wystawy monet i medali od X do XX w., sztukę ludową regionu lubelskiego, galerię polskiego malarstwa od XVII do XX w. (m.in. „Unia Lubelska” Jana Matejki), a także malarstwa obcego od XVII do XIX w. Na wystawie uzbrojenia prezentowane są militaria w przekroju czasowym od średniowiecza do II wojny światowej, natomiast w galerii sztuki zdobniczej są eksponowane wyroby z srebra, ceramika, zegary, meble oraz tkaniny. Przy okazji odwiedzenia Muzeum na Zamku warto zajrzeć też do Baszty, która przeprowadzi nas przez najsmutniejszą część historii obiektu – 128 lat, kiedy znajdowało się w nim ciężkie więzienie, gdzie w strasznych warunkach zginęło wielu ludzi.
Muzeum na zamku w Lublinie

Muzeum Historii Miasta Lublina

Jest to oddział Muzeum Lubelskiego, który mieści się w budynku zabytkowej Bramy Krakowskiej z 1341 roku, a powstał w 1965 roku. Wystawa stała – „Historia miasta” ukazuje dzieje miasta od okresu osadniczego (VI-VIII w.) do 1944 roku. Ilustrują ją zabytki archeologiczne, ikonograficzne, portrety osób związanych z miastem, wyroby rzemieślników lubelskich, druki ulotne, m.in. dotyczące przemysłu lubelskiego, itp. Z ostatniej kondygnacji bramy, z wysokości ok. 33 m nad poziomem ulicy, można podziwiać panoramę miasta.
Brama krakowska Lublin

Muzeum Wsi Lubelskiej

Muzeum Wsi Lubelskiej znajduje się na granicy miasta, tuż przy drodze w kierunku Warszawy. Można zobaczyć tu siedem sektorów tematyczno-geograficznych poświęconych Lubelskiej wsi. Skansen pokazuje na przykład, jak w 1939 roku żyło ubogie małżeństwo Jędraków na Powiślu, a jak zamożna rodzina Książków z Roztocza, która w początku lat 20. XX w. otworzyła wiejski sklepik w spichlerzu swego domu. Swobodnie chodzące po terenie muzeum kozy, krowy czy kaczki są, szczególnie dla najmłodszych, dodatkową atrakcją.
Muzeum wsi lubelskiej

Muzeum na Majdanku

Państwowe Muzeum na Majdanku, które powstało w listopadzie 1944 roku na terenie byłego niemieckiego obozu koncentracyjnego, jest instytucją podległą bezpośrednio Ministerstwu Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Prowadzi działalność wystawienniczą, edukacyjną i naukową. Muzeum posiada dwa zamiejscowe oddziały: Miejsce Pamięci w Bełżcu (od 2004 roku) oraz Muzeum Byłego Obozu Zagłady w Sobiborze (od 2012 roku). Misją muzeum jest pielęgnowanie pamięci i rozwijanie edukacji historycznej o okupacji niemieckiej na Lubelszczyźnie podczas II wojny światowej, w szczególności poprzez upamiętnianie ofiar, ochronę obiektów oraz dokumentowanie historii obozu koncentracyjnego na Majdanku oraz obozów zagłady w Bełżcu i Sobiborze.
Muzeum na Majdanku

Muzeum (Pałac) w Kozłówce

Pałac Zamoyskich w Kozłówce stanowi zespół pałacowo-parkowy rodziny Zamoyskich, który mieści się we wsi Kozłówka – 16 maja 2007 roku pałac został wpisany na listę Pomników historii. Zbudowany został w latach 1736-1742 przez wojewodę chełmińskiego Michała Bielińskiego, zaprojektowany prawdopodobnie przez włoskiego architekta Józefa II Fontanę. Wnętrza są doskonale utrzymane i posiadają nieporównywalny w Polsce i bardzo rzadki w Europie stopień autentyzmu, zachowały autentyczny wystrój z przełomu XIX wieku i XX wieku.
Muzeum Zamoyskich w Kozłówce