Masłomęcz – Wioska Gotów
Czas czytania: 2-3 min.

Masłomęcz – Wioska Gotów

Maslomecz - wioska gotow

Masłomęcz jest niewielką miejscowością położoną w gminie Hrubieszów, w województwie lubelskim. Jeżeli lubisz podczas wycieczek przenosić się w czasie i poznawać inne czasy oraz inne kultury, to jest to idealne miejsce dla Ciebie.

Liczne badania archeologiczne oraz etnograficzne pozwoliły na odkrycie i potwierdzenie pozostałości dawnych osad gotów, które licznie występowały w całej gminie. Odkrycie pochodzące z końca XX wieku wskazuje, iż odnalezione zabytki pochodzą z okresu rzymskiego, II – IV wieku po Chrystusie. Niedawno, ponieważ z 2002 roku zostały zakończone prace badawcze oraz wykopaliska odkrywające dawne cmentarzysko, z ponad 500 mogiłami. Wśród zabytków znajdują się nie tylko dawne groby, lecz również liczne elementy biżuterii i innych przedmiotów wykonanych z brązu i pozostałości fundamentów zabudowań.

Od 2008 roku na terenie Masłomęcza funkcjonuje aż trójpokoleniowe stowarzyszenie zajmujące się odtwarzaniem dawnego życia gotów. Głównym celem grupy jest poznawanie i przekazywanie tradycji, pamięci o przodkach, którzy zamieszkiwali te tereny. Obecnie całą grupę tworzy około 30 osób i stale rośnie zainteresowanie. Wioska gotów jest jedną z niewielu w Polsce, a nawet w Europie, dlatego też cieszy się dużą popularnością.

Organizowane są tu różnorodne imprezy i festyny, wycieczki i warsztaty. Jeżeli postanowisz odwiedzić Masłomęcz, możesz spróbować swoich sił w archeologii lub podczas wytwarzania dawnych przedmiotów wykorzystywanych w gospodarstwie i rolnictwie. Można również spędzać czas aktywnie – pieszo bądź podczas wycieczki rowerowej trasą turystyczną „Szlak Gocki. Masłomęcz jest niewątpliwie jednym z najciekawszych miejsc w Polsce, warto tu przyjechać, aby odpocząć w otoczeniu malowniczej przyrody i żywej historii.

Znasz miejsca na Lubelszczyźnie, które warto pokazać? Możesz je opublikować na naszej stronie przechodząc TUTAJ.
Dodaj komentarz:
MUSISZ TO ZOBACZYĆ:
Kazimierz Dolny - Widok z Góry Trzech Krzyży Kazimierz Dolny – Co warto zobaczyć?

Kazimierz Dolny to małe miasteczko położone nad Wisłą. Liczne zabytki, trasy turystyczne, którym towarzyszą piękne widoki oraz organizowane w mieście festiwale, przyciągają turystów z całego kraju. Przeczytaj co warto zobaczyć w Kazimierzu Dolnym!

ZOBACZ
Zamknij
do góry