Kazimierski Park Krajobrazowy
Czas czytania: 2-3 min.

Kazimierski Park Krajobrazowy

Kazimierski Park Krajobrazowy

Jeżeli zależy Ci na poznaniu pięknej przyrody, odpoczynku w wiekowych lasach i zwiedzeniu ciekawych miejscowości, to Kazimierski Park Krajobrazowy powinien znaleźć się na liście miejsc, które powinieneś odwiedzić. To wspaniałe miejsce zostało objęte ochroną w 1979 roku i jest najstarszym Parkiem Krajobrazowym w całym województwie lubelskim. Ten ogromny Park, bo o powierzchni aż 137 km2, rozciąga się na terenach Wyżyny Lubelskiej, Równiny Radomskiej oraz Doliny Środkowej Wisły.

Kazimierski Park Krajobrazowy jest bardzo ważnym punktem na mapie polskich parków krajobrazowych, gdyż powstał na terenie dawnego, kredowego morza. Dzięki temu liczne formacje skalne i ciekawe ukształtowanie terenu stały się wyjątkowo wartościowym i pięknym miejscem. Liczne wąwozy, które są pozostałościami prehistorycznych zlodowaceń, wydmy lessowe, strome krawędzie „kanionu” i płaskie, malownicze tereny kotlin sprawiają, że nie ma tu miejsca na monotonię i przewidywalność.

Kazimierski Park Krajobrazowy w okolicy Wąwolnicy

Dzięki tak dużemu urozmaiceniu terenu również królestwo roślin i zwierząt zaskakuje swoją różnorodnością i niepowtarzalnością. Można tu spotkać wiele gatunków roślin, które są zagrożone: wiciokrzew przewiercień, zawilec wielokwiatowy, ostnicę włosowatą czy oman wąskolistny, oraz wiele innych. Dzięki rozlewiskom Wisły można tu zaobserwować wiele gatunków ptaków. Na szczególną uwagę zasługuje ostrygojad, którego gniazda można odnaleźć w rezerwacie Krowia Wyspa.

Kazimierz Dolny

Kazimierski Park Krajobrazowy słynie również z bardzo bogatej architektury i zabytków kulturowych. Centrum parku stanowi Kazimierz Dolny, który w całości został uznany za Pomnik Historii, między innymi dzięki zabudowaniom pochodzącym z XVI i XVII wieku. Można podziwiać ruiny zamku Kazimierza Wielkiego, klasztor Ojców Franciszkanów Reformatorów czy chociażby późnobarokowy Pałac Małachowskich w Nałęczowie.

Kazimierz Dolny - Widok z Góry Trzech Krzyży

Niewątpliwie Kazimierski Park Narodowy jest miejscem wartym zwiedzenia. Dzięki pięknemu miastu jakim jest Kazimierz Dolny, każdy znajdzie spokojne miejsce noclegowe, ciekawe atrakcje i wspaniałe zabytki do zwiedzania. Na pewno warto zabrać ze sobą rower aby wybrać się na wycieczkę krajoznawczą po okolicznych szlakach rowerowych, gdyż okoliczna przyroda jest wspaniała i zaskakująca są różnorodnością.

Znasz miejsca na Lubelszczyźnie, które warto pokazać? Możesz je opublikować na naszej stronie przechodząc TUTAJ.
Dodaj komentarz:
MUSISZ TO ZOBACZYĆ:
Poleski Park Narodowy Poleski Park Narodowy

Poleski Park Narodowy to jedno z najbardziej spokojnych i urokliwych miejsc leżących w dorzeczach Wieprza i Bugu. Jeżeli chcesz spędzić czas w pięknym, pełnym odprężającej zieleni i ciekawym miejscu, to z całą pewnością musisz zobaczyć co kryje to miejsce.

ZOBACZ
Zamknij
do góry